Президент коронавирус пандемияси даврида умумий овқатланиш ва туризм соҳаларида фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларини қўшимча равишда қўллаб-қувватлашни кўзда тутувчи қарорни имзолади.
Қарорга кўра, 2021 йил 1 сентябрдан 31 декабргача умумий овқатланиш корхоналари юридик шахслардан олинадиган ер солиғи ва юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқни тўлашдан озод қилинади.
Шу билан бирга, 2023 йил 1 сентябргача туристик (меҳмонхона) йиғимини ҳисоблаш ва тўлаш тўхтатилади.
Бундан ташқари, умумий овқатланиш корхоналарига маҳаллий давлат ҳокимияти органларига ариза юбормасдан туриб, солиқ органларини хабардор қилган ҳолда айланмадан олинадиган солиқ, фойда солиғи, сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ, юридик шахслардан олинадиган ер солиғи, юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ ва йиғимлар бўйича 2021 йил 15 август ҳолатига кўра мавжуд қарздорликни, шунингдек, барча солиқлар бўйича жарима ва пеняларни 2022 йил 1 январдан 1 июлгача фоизларни ундирмасдан тенг миқдорларда кечиктириб (бўлиб-бўлиб) тўлаш ҳуқуқи берилади.

Обнародованы дополнительные меры для поддержки общепита и туризма
Постановлением президента предприниматели, осуществляющие деятельность в сферах общественного питания и туризма в период пандемии, освобождаются от уплаты ряда налогов и сборов.
Согласно постановлениюс 1 сентября до 31 декабря текущего года предприятия общественного питания освобождаются от уплаты земельного налога с юридических лиц и налога на имущество юридических лиц.
Наряду с этим, до 1 сентября 2023 года приостанавливаются начисление и уплата туристского (гостиничного) сбора.
Предприятиям общепита предоставляется право на отсрочку погашения (рассрочку уплаты) задолженности по налогу с оборота, налогу на прибыль, налогу за пользование водными ресурсами, земельному налогу с юридических лиц, налогу на имущество юридических лиц, образовавшейся по состоянию на 15 августа 2021 года.
Кроме того, с 1 января по 1 июля 2022 года заведениям общепита предоставлено право на отсрочку погашения штрафов и пени по всем налогам и сборам в равных долях, без взимания процентов, с уведомлением налоговых органов, без направления заявления в органы государственной власти на местах.
Клиентам коммерческих банков, оказывающим услуги в сфере общественного питания, в целях их финансового оздоровления будет оказана дополнительная поддержка посредством использования различных инструментов банковских услуг.