Вазирлар Маҳкамасининг “Интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни бузиш натижасида ҳуқуқ эгаларига етказилган ҳақиқий зарар ва бой берилган фойдани аниқлаш ҳамда қоплаш тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори лойиҳаси ҚҲТБТ порталида жойлаштирилди.
Низом билан қуйидагилар назарда тутилмоқда:
интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни бузиш натижасида етказилган зарарни аниқлаш ва баҳолаш ишларини ташкил этиш ва амалга ошириш;
интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни бузиш натижасида ҳуқуқлари бузилган шахсларга eтказилган зарарни қоплаш.
Лойиҳа билан қуйидагилар таклиф қилинмоқда:
етказилган зарар интеллектуал мулк объекти ҳуқуқ эгасига томонларнинг ўзаро келишуви асосида, агар бундай келишувга эришилмаган тақдирда тегишли судларнинг қарорлари асосида қопланади;
қонунчиликка мувофиқ интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни бузиш натижасида интеллектуал мулк объекти ҳуқуқ эгасига етказилган зарарни қоплаш ушбу қонунбузилишларни содир этган шахслар маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.

Как будут возмещать ущерб при нарушении прав интеллектуальной собственности
Проект постановления Кабинета Министров «Об утверждении положения о порядке определения и возмещения причиненных правообладателю объекта интеллектуальной собственности фактического ущерба и упущенной выгоды вследствие нарушения прав интеллектуальной собственности» размещен на портале СОВАЗ.
Положением предусматривается:
• организация и выполнение работ по выявлению и оценке ущерба, причиненного нарушением прав интеллектуальной собственности;
• возмещение вреда, причиненного лицам, права которых нарушены в результате нарушения прав интеллектуальной собственности.
Проектом предлагается, что:
• ущерб, причиненный правообладателю права интеллектуальной собственности, возмещается по взаимному соглашению сторон, а в случае недостижения такого соглашения – на основании решения суда;
• возмещение вреда, причиненного правообладателю объекта интеллектуальной собственности в результате нарушения прав на интеллектуальную собственность в соответствии с законодательством, осуществляется за счет лиц, допустивших эти нарушения.