Президентнинг 29.06.2021 йилдаги “Давлат органлари ва ташкилотларига юридик хизмат кўрсатиш фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5168-сон қарори қабул қилинди.
Ҳужжатга асосан 2021 йил 1 октябрдан бошлаб:
Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармалари ҳузурида юридик хизмат кўрсатиш марказлари (кейинги ўринларда – Марказлар) республиканинг барча туман (шаҳар)ларида ташкил этилади;
Давлат бюджетидан молиялаштириладиган айрим давлат органлари ва ташкилотларининг (кейинги ўринларда – давлат ташкилотлари) туман (шаҳар) бўлинмаларида 1 182 та юридик хизматлар штат бирликлари қисқартирилади. Бўшатилаётган штат бирликлари ҳисобидан Марказлар фаолиятини ташкил этиш учун 1 056 та штат бирликлари ажратилади;
давлат ташкилотларига юридик хизмат кўрсатиш билан боғлиқ барча маълумот ва жараёнларни тўлиқ электрон равишда йиғиш, қайта ишлаш, таҳлил қилиш ва амалга ошириш имконини берувчи «Е-huquqshunos» электрон тизими босқичма-босқич жорий этилади.
Марказлар томонидан юридик хизмат кўрсатиладиган давлат ташкилотларининг туман (шаҳар) бўлинмалари рўйхати;
Марказлар тўғрисидаги низом;
Марказларни ташкил этиш ва уларнинг фаолият кўрсатишини таъминлаш бўйича “йўл харитаси”.
Марказлар Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармалари ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган таркибий бўлинма тарзида фаолият юритади ва уларга ҳисобдор бўладилар.
Қуйидагилар Марказлар фаолиятининг асосий йўналишлари ҳисобланади:
юридик хизмат кўрсатиладиган давлат ташкилотлари фаолиятини ҳуқуқий жиҳатдан таъминлаш ва уларга сифатли ва малакали юридик ёрдам кўрсатиш;
давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлиги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш;
давлат ташкилотларининг мулкий ҳамда бошқа ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ўз вақтида, ҳар томонлама ва самарали ҳимоя қилинишини таъминлаш ҳамда улар томонидан қабул қилинаётган ҳужжатларнинг қонуний ҳамда ҳар томонлама пухта ва сифатли бўлишини таъминлаш.
Марказларда Марказ бошлиғи ҳамда бош юрисконсульт штат бирликлари жорий этилади. Уларда олий юридик маълумотга эга бўлган ёки ТДЮУ ҳузуридаги Юридик кадрларни халқаро стандартлар бўйича профессионал ўқитиш марказида юридик мутахассислик бўйича қайта тайёрлаш курсларини тамомлаган ва белгиланган намунадаги дипломни олган шахс ишлаши мумкин. Марказ бошлиғи лавозимига юридик мутахассислик бўйича камида икки йиллик иш стажига эга бўлган шахс тайинланади.
Марказлар ходимлари мақоми ва меҳнатга ҳақ тўлаш шартларига кўра туман (шаҳар) адлия бўлимлари ходимларига тенглаштирилади, уларга адлия органлари ходимлари учун назарда тутилган мартаба даражалари ва узоқ йил хизмат қилганлиги учун устама ҳақ миқдорлари татбиқ этилади.
Марказ ходими сифатида камида 3 йил меҳнат стажига эга бўлган шахс лицензия олиш учун адвокат мақомига эга бўлишга талабгор шахс сифатида адвокатлик тузилмасида стажировкадан ўтмасдан малака имтиҳонида иштирок этиш ҳамда нотариал идорада 6 ой муддат стажировка ўтаб малака имтиҳонини топшириш ҳуқуқига эга бўлади.
Марказлар ходимларига суд процессида юридик хизмат кўрсатиладиган ташкилотларнинг вакили сифатида қатнашиш ҳуқуқи берилади.
Шунингдек, Марказларга ўзининг асосий фаолиятига таъсир кўрсатмаган ва манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаган ҳолда бошқа юридик шахсларга пуллик асосда юридик хизматлар кўрсатиш ҳуқуқи берилади. Уларни кўрсатиш тартиби Адлия вазирлиги томонидан белгиланади. Пуллик хизматлардан келиб тушган маблағлар бюджетдан ташқари Адлия органлари ва муассасаларини ривожлантириш жамғармасига йўналтирилади.
Туман (шаҳар) давлат ташкилотлари билан Марказлар ўртасида юридик хизмат кўрсатиш доирасида манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш ва уни бартараф этишга доир чора-тадбирлар Адлия вазирлиги томонидан қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 30.06.2021 йилдан кучга кирди.

Принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности по оказанию юридических услуг государственным органам и организациям» от 29.06.2021 г. № ПП-5168.
Согласно документу с 1 октября 2021 года:
во всех районах (городах) республики создаются Центры по оказанию юридических услуг при Минюсте Республики Каракалпакстан, управлениях юстиции областей и г. Ташкента (далее — Центры);
сокращается 1 182 штатные единицы юридических служб в районных (городских) подразделениях отдельных государственных органов и организаций (далее – госорганизации), финансируемых из Госбюджета. За счет высвобождаемых штатных единиц выделяется 1 056 штатных единиц для организации деятельности Центров;
поэтапно внедряется электронная система «Е-huquqshunos», позволяющая осуществлять сбор, обработку, анализ всех данных, связанных с предоставлением юридических услуг госорганизациям, и осуществлять данные процессы полностью в электронном виде.
Перечень районных (городских) подразделений госорганизаций, которым оказываются юридические услуги Центрами;
Положение о Центрах;
«Дорожная карта» по созданию Центров и обеспечению их деятельности.
Центры осуществляют деятельность в качестве структурного подразделения без статуса юрлица при Минюсте Республики Каракалпакстан, управлениях юстиции областей и г. Ташкента и подотчетны им.
Основными направлениями деятельности Центров являются:
правовое обеспечение деятельности госорганизаций, которым оказываются юридические услуги, и оказание им качественной и квалифицированной юридической помощи;
повышение правовой грамотности и правовой культуры работников госорганизаций;
обеспечение своевременной, всесторонней и эффективной защиты имущественных и других прав и законных интересов госорганизаций, а также законности, всесторонней тщательности и качества принимаемых ими актов.
В Центрах учреждаются штатные единицы начальника Центра и главного юрисконсульта. В них могут работать лица, имеющие высшее юридическое образование либо окончившие курсы переподготовки по юридической специальности в Центре профессионального обучения юридических кадров по международным стандартам при ТГЮУ и получившее диплом установленного образца. На должность начальника назначается лицо, имеющее стаж работы по юридической специальности не менее двух лет.
Работники Центров по статусу и условиям оплаты труда приравниваются к работникам районных (городских) отделов юстиции, на них распространяется порядок присвоения классных чинов, выплаты надбавок за выслугу лет, установленных для работников органов юстиции.
Лицо, имеющее трудовой стаж не менее 3-х лет в качестве работника Центра, имеет право участвовать в квалификационном экзамене в качестве претендента на получение лицензии на присвоение статуса адвоката без прохождения стажировки в адвокатском формировании, а также сдавать квалификационный экзамен после прохождения стажировки, продолжительностью 6 месяцев, в нотариальной конторе.
Работникам Центров предоставляется право участвовать в судебных процессах в качестве представителя организаций, которым оказываются юридические услуги.
Центрам также предоставляется право оказывать юридические услуги на платной основе другим юрлицам, не оказывая влияния на свою основную деятельность и не допуская конфликта интересов. Порядок их оказания определяется Минюстом. Средства, поступившие от платных услуг, направляются во внебюджетный Фонд развития органов и учреждений юстиции.
Меры по предотвращению и устранению конфликта интересов между госорганизациями района (города) и Центрами в рамках оказания юридических услуг осуществляются Минюстом в соответствии с актами законодательства.