Россиядаги чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг коронавирус пандемияси сабабли вақтинчалик яшаш ёки доимий яшаш муддатлари 2021 йил 30 сентябргача узайтирилди. Бу ҳақда Россия президенти Владимир Путиннинг тегишли фармонида айтилмоқда.
Cентябрь ойининг охирига қадар чет элликларга нисбатан маъмурий равишда чиқариб юбориш, депортация қилиш, вақтинча қолиш муддатини қисқартириш, қочқинлик мақомидан маҳрум қилиш, вақтинчалик бошпана бериш, илгари берилган визаларни бекор қилиш, ишлашга рухсатнома ва патент бериш тўғрисида қарорлар қабул қилинмайди.
Шундай қилиб, ўтган йилнинг 15 мартига қадар Россияга келган ва 2021 йил 16 июндан бошлаб мамлакатда бўлиш учун қонуний асосларга эга бўлмаган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар Россия Федерациясининг Ички ишлар вазирлигининг ҳудудий органларига 30 сентябрга қадар мурожаат қилишлари шарт. Ҳужжат билан шунингдек, чет элликларга агар шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар муддати 14 мартдан кейин тугаган бўлса, улар асосида ўз ватанига чиқиб кетишга рухсат берилади.

Иностранным гражданам и лицам без гражданства, находящимся на территории России, продлили действие сроков временного пребывания или постоянного проживания до 30 сентября 2021 года в связи с пандемией коронавируса. Это предусмотрено соответствующим указом президента Владимира Путина.
До конца сентября в отношении иностранцев не будут приниматься решения об административном выдворении, о депортации, о сокращении срока временного пребывания, о лишении статуса беженца, временного убежища, об аннулировании ранее выданных виз, выдаче разрешений на работу и патентов.
Граждане, прибывшие в Россию до 15 марта прошлого года и не имеющие по состоянию на 16 июня 2021 года законных оснований для пребывания в стране, должны до 30 сентября включительно обратиться в территориальные органы МВД. Документом также разрешен выезд иностранцев на родину по документам, удостоверяющим личность, если их сроки истекли после 14 марта.