Президент «Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги тўғрисида» ги қонунга қўшимча ва ўзгартишлар киритиш ҳақидаги қонунни имзолади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Ўзгартиришга кўра:
2005 йил 1 январга қадар Ўзбекистонда доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган ҳамда муқаддам чет давлат фуқаролигида бўлмаган шахс хоҳиш билдирган тақдирда;
Ўзбекистонда камида 15 йил доимий истиқомат қилган ва шу давр мобайнида чет давлат фуқаролигини қабул қилмаган шахслар;
ота-онасидан бири (ёлғиз отаси ёки онаси) Ўзбекистон фуқароси деб тан олинган, чет давлат фуқаролигини қабул қилмаган ва Ўзбекистонда яшаб келаётган бола хоҳиш билдирган тақдирда Ўзбекистон фуқароси деб тан олинади.
Қонунга кўра, эндиликда Ўзбекистон фуқароси деб тан олиш учун фактларни тасдиқловчи ҳужжатлар мавжуд бўлмаган тақдирда, ариза берувчи ушбу фактларни суд тартибида аниқлаши мумкин.
Шунингдек, қонунга «идентификацияловчи ID-картаси» тушунчаси ҳам киритилди.
Ўзбекистон фуқаролигини қабул қилган шахсларга:
ички ишлар органи томонидан — Ўзбекистон фуқаросининг идентификация картаси (ID-карта) ёки Ўзбекистон фуқаролиги мавжудлигини тасдиқловчи бошқа ҳужжат;
консуллик муассасаси томонидан — чет элга чиқиш учун Ўзбекистон фуқаросининг биометрик паспорти ёки Ўзбекистон фуқаролигини тасдиқловчи бошқа ҳужжат берилади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ҳудудида туғилган ва яшаб келаётган фуқаролиги бўлмаган шахслар Ўзбекистон фуқаролигини олиш мақсадида илтимоснома билан мурожаат қилган кунга қадар 5 йил давомида (фуқаролиги бўлмаган шахсга яшаш гувоҳномаси олинган кундан эътиборан) узлуксиз яшаш шарти бекор қилиниши белгиланди.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 июня подписал закон о внесении дополнений и изменений в закон «О гражданстве Республики Узбекистан».
Поправки в закон предусматривают признание гражданами Узбекистана:
лиц без гражданства, зарегистрированных по месту постоянного проживания в Узбекистане до 1 января 2005 года (ранее — до 1 января 1995 года) и ранее не состоявших в гражданстве иностранного государства;
лиц без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане не менее 15 лет и не состоявших в гражданстве иностранного государства в течение этого периода;
детей, один из родителей которых признан гражданином Узбекистана, не принявших гражданство иностранного государства и проживающих в Узбекистане.
При отсутствии документов, подтверждающих факты для признания гражданства Узбекистана, заявитель может установить эти факты через суд.
Лицу, которое приобрело гражданство Узбекистана, выдаются:
органом внутренних дел — идентификационная карта гражданина Узбекистана или другой документ, подтверждающий наличие гражданства Узбекистана;
консульским учреждением — биометрический паспорт гражданина Узбекистана для выезда за границу или другой документ, подтверждающий наличие гражданства Узбекистана.