Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Шайхонтоҳур туман бўлими ва ДХХнинг Тошкент шаҳар бошқармаси ходимлари фуқарога ўқишини $5,5 мингга кўчиртириб беришни ваъда қилган фирибгарни ушлади.
Аниқланишича, Х.Х. фуқаро Ш.га юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали Қирғизистондаги тиббиёт билим юртининг 1-босқичини тамомлаганлиги тўғрисидаги маълумотнома тайёрлаб бериб, шу орқали ўқишини Тошкент тиббиёт академиясига кўчириб 2-босқичдан давом эттириш масаласини ҳал қилиб беришни ваъда қилган.
Ушбу ҳолат бўйича Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов олиб борилмоқда.

В ходе оперативного мероприятия, проведенного Шайхантахурским районным отделением Департамента при Генпрокуратуре совместно с сотрудниками СГБ, был задержан гражданин X.X. Об этом сообщили в пресс-службе Управления по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре.
Войдя в доверие к гражданину Ш., Х.Х. пообещал через своих знакомых подготовить документ об окончании первого курса в одном из медицинских вузов в Кыргызстане для последующего перевода на второй курс Ташкентской Медицинской Академии.
Позже Х.Х. был задержан с вещественными доказательствами в момент получения запрошенных $5500.
По данному факту возбуждены уголовные дела по статьям 168 (мошенничество) и 28,211 (дача взятки) УК РУз, ведется следствие.