Гематология ва онкология соҳасида қандай ислоҳотлар амалга оширилади?
Президент томонидан 27 май куни «Аҳолига гематология ва онкология хизматларини кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида»ги қарор имзоланди.
Ҳужжатга мувофиқ Республика ихтисослаштирилган гематология илмий-амалий тиббиёт маркази (кейинги ўринларда – Республика маркази) ҳузурида Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этилади.
Республика маркази Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани, Арнасой кўчасида янги барпо этилган тиббиёт муассасаси биноларига бепул жойлаштирилади. Уларда катталар ва болалар учун алоҳида жарроҳлик, жонлантириш, интенсив терапия, трансфузиология ва трансплантология бўлимлари, шунингдек радиодиагностика ва радиодаволаш бўлимлари, бактериологик лаборатория, махсус овқат тайёрлаш бўлинмаси, болаларга таълим бериш бўлимлари ташкил этилади.
2021–2022 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар болалар кўп тармоқли тиббиёт марказларининг болалар гематологияси бўлими негизида умумий штатлар ва стационар ўринлар доирасида Болалар гематологияси ва онкологияси бўлимлари ташкил этилади.
2022 йил 1 январдан бошлаб:
а) Марказ мустақил марказ сифатида фаолият юритади;
б) қизлар ва аёллар орасида онкологик касалликлар тарқалишининг олдини олиш ва эрта диагностика қилиш қуйидаги миллий дастурлар асосида амалга оширилади:
• 9-14 ёшдаги ўсмир қизларни одам папилломаси вирусига қарши вакцина билан эмлаш;
• 30–55 ёшдаги аёллар орасида бачадон бўйни ва 45–65 ёшдаги аёллар орасида кўкрак бези саратони скрининги;
в) туман (шаҳар) кўп тармоқли марказий поликлиникаларининг «Аёллар маслаҳатхона»лари таркибида «Онко-назорат» (Cancer-назорат) хоналари ташкил этилади. Улар мунтазам равишда аёллар орасида кенг кўламли бирламчи текширишларни амалга оширади.
2021 йил 1 июлдан бошлаб:
• гематология, онкология, клиник иммунология, трансфузиология ва шу соҳадаги лаборатория йўналишлари бўйича ёш мутахассисларнинг хориждаги етакчи илмий ва тиббиёт марказлари иш жойларида малака ошириши ва стажировка ўташи билан боғлиқ харажатлар Давлат бюджети ҳамда Онкогематологик ва даволаш қийин бўлган касалликларга чалинган беморларни соғломлаштиришга кўмаклашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан тўлиқ қоплаб берилади;
• беморларнинг онкология ва гематологияга ихтисослаштирилган давлат тиббиёт муассасалари йўлланмалари асосида позитрон-эмиссион томография текширувидан ўтиши билан боғлиқ харажатлари Давлат бюджетидан қопланади;
• онкологик ва гематологик беморларнинг Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардан республика ихтисослаштирилган марказларига темир йўл ва авиатранспорт воситалари орқали келиши билан боғлиқ харажатлар тегишли маҳаллий бюджетлар маблағлари ҳисобидан тўлиқ қоплаб берилади.
Гематологик, онкологик ва ирсий иммунологик касалликларга чалинган фуқароларга кўрсатилаётган тиббий хизматлар самарадорлиги ва сифатини ошириш мақсадида беморларнинг электрон рўйхатини юритиш тизими жорий этилади.
• Республика гематология, онкология ва радиология марказлари фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича ишчи гуруҳи таркиби;
• 2021-2022 йиллар давомида аҳоли орасида гематологик ва онкологик касалликларни эрта аниқлаш, беморларни даволаш ва уларнинг профилактикасини кучайтириш учун хорижий грантлар, техник ва бошқа ташқи беғараз кўмак маблағларини жалб этишнинг мақсадли кўрсаткичлари;
• Гематология ва онкология хизматларини янада ривожлантиришга йўналтирилган чора-тадбирлар режаси.
Қуйидаги вазифалар топширилди:
а) Ишчи гуруҳига:
• Болалар гематологияси, онкологияси ва клиник иммунологияси маркази фаолиятини ташкил этиш ва ривожлантириш, салоҳиятли кадрлар билан таъминлаш ва жиҳозлаш концепциясини ишлаб чиқиш;
• суяк кўмиги ўзак ҳужайраларини кўчириб ўтказиш амалиётини биринчи босқичда Республика марказида, кейинчалик эса Марказда ҳам жорий этиш;
б) Молия вазирлигига онкология ёрдамини такомиллаштириш ва онкология хизматини янада ривожлантириш билан боғлиқ харажатлар учун Давлат бюджетидан 2021 йилда қўшимча 60 млрд сўм ҳамда 2022 йилдан бошлаб 125 млрд сўмдан кам бўлмаган миқдорда маблағ ажратилишини таъминлаш топширилди;
в) Соғлиқни сақлаш вазирлигига:
• Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг тавсиялари, гематологик ва онкологик касалликларни камайтириш бўйича ижобий тажрибага эга хорижий давлатлар тажрибаси асосида гематологик ва онкологик касалликларни эрта аниқлаш дастурини тасдиқлаш;
• гематология ва онкология касалликларини даволашда фойдаланиладиган дори воситалари рўйхатини, уларнинг самарадорлигини ҳисобга олган ҳолда, қайта кўриб чиқиш ва ҳар йили янгилаб бориш;
• ИИВ, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги билан биргаликда онкологик беморларнинг даволаб бўлмайдиган босқичида уларга наркотик ва психотроп воситаларни буюриш тартибини соддалаштириш, шунингдек оғриқ қолдирувчи наркотик ноинъекцион воситаларни амалиётга татбиқ этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритиш;
• 2022 йил 1 мартга қадар катталар ва болаларда гематологик, онкологик ва иммунологик касалликларни ташхислаш, даволаш ҳамда беморларга паллиатив ёрдам кўрсатиш стандартлари ва клиник протоколларини Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг тавсиялари асосида қайта ишлаб чиқиш.

Какие реформы ожидаются в области гематологии и онкологии?
Президент 27 мая подписал Постановление «О дальнейшем совершенствовании системы оказания населению гематологических и онкологических услуг».
Согласно документу при Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре гематологии (далее – Республиканский центр) создается Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии (далее – Центр).
Республиканский центр размещается в построенных новых зданиях медучреждения, расположенных по адресу: г. Ташкент, Чиланзарский район, ул. Арнасайская. В них будут созданы: отделения хирургии, реанимации, интенсивной терапии, трансфузиологии, трансплантологии отдельно для взрослых и детей, а также отделения радиодиагностики и радиолечения, бактериологической лаборатории и спецотделение по организации питания и обучения детей.
В детских многопрофильных медицинских центрах Республики Каракалпакстан и областей на базе отделений детской гематологии в 2021–2022 годах создаются отделения детской гематологии и онкологии в рамках общих штатных единиц и стационарных коек.
С 1 января 2022 года:
а) Центр начнет осуществлять свою деятельность в качестве самостоятельного центра;
б) профилактика распространения и ранняя диагностика онкологических заболеваний среди девочек и женщин будет осуществляться на основе следующих национальных программ:
• вакцинация девочек-подростков в возрасте 9–14 лет –  вакциной против вируса папилломы человека;
• скрининг рака шейки матки среди женщин в возрасте 30–55 лет и молочной железы среди женщин в возрасте 45–65 лет;
в) в составе «Кабинетов женских консультаций» районных (городских) многопрофильных центральных поликлиник создаются кабинеты «Онко-контроль». Они осуществляют на регулярной основе масштабные первичные обследования среди женщин.
С 1 июля 2021 года расходы, связанные с:
• повышением квалификации и прохождением стажировки молодыми специалистами в области гематологии, онкологии, клинической иммунологии, трансфузиологии и лабораторных направлениях в этой сфере в ведущих зарубежных научных и медицинских центрах, полностью покрываются за счет средств Госбюджета, а также Фонда по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями;
• прохождением позитронно-эмиссионного томографического обследования больных на основе направлений государственных медучреждений, специализирующихся на онкологии и гематологии, покрываются из Госбюджета;
• прибытием онкологических и гематологических больных из Республики Каракалпакстан и областей в республиканские специализированные центры на железнодорожных и авиатранспортных средствах, полностью покрываются за счет средств соответствующих местных бюджетов.
В целях повышения эффективности и качества медицинских услуг, оказываемых гражданам, страдающим гематологическими, онкологическими и наследственными иммунологическими заболеваниями, внедряется система ведения электронного списка больных.
• состав Рабочей группы по эффективной организации деятельности республиканских центров гематологии, онкологии и радиологии;
• Целевые показатели привлечения зарубежных грантов, средств технической и другой внешней безвозмездной помощи для раннего выявления гематологических и онкологических заболеваний среди населения, лечения больных и усиления профилактики данных заболеваний в 2021–2022 гг.;
• План мер, направленных на дальнейшее развитие гематологических и онкологических служб.
Даны поручения:
а) Рабочей группе:
• разработать Концепцию организации и совершенствования деятельности, комплектования потенциальными кадрами и оснащение Центра;
• внедрить практику проведения пересадки стволовых клеток костного мозга на I этапе в Республиканском центре, в последующем также в Центре;
б) Минфину обеспечить выделение средств из Госбюджета в 2021 году в размере дополнительно 60 млрд сумов, а также начиная с 2022 года – не менее 125 млрд сумов на расходы, связанные с совершенствованием онкологической помощи и дальнейшим развитием онкологической службы;
в) Минздраву:
• на основе рекомендаций ВОЗ и опыта зарубежных государств, имеющих положительный опыт по уменьшению гематологических и онкологических заболеваний, утвердить программу раннего выявления гематологических и онкологических заболеваний;
• пересмотреть и ежегодно обновлять перечень лекарственных средств, применяемых при лечении гематологических и онкологических заболеваний с учетом их эффективности;
• совместно с МВД, Агентством по развитию фармацевтической отрасли внести в Кабмин предложение об упрощении порядка назначения наркотических и психотропных веществ онкологическим больным на неизлечимой стадии, а также внедрении в практику обезболивающих наркотических неинъекционных средств;
• до 1 марта 2022 года пересмотреть стандарты и клинические протоколы диагностики, лечения у взрослых и детей гематологических, онкологических и иммунологических заболеваний, а также оказания паллиативной помощи больным на основе рекомендаций ВОЗ.