Наманган вилоят ИИБ ЙҲХБ ЙПХ инспектори жорий йил 26 август куни Мингбулоқ туманида Damas русумли автомобилни тўхтатиб, ҳайдовчи машинани ишонч қоғозисиз бошқариб юрганлигини аниқлади. Бу ҳақда ЙҲХБ матбуот хизмати маълум қилди.
Ушбу ҳолат юзасидан маъмурий баённома расмийлаштириб, машина жарима майдончасига келтирилади. Ҳайдовчи жарима қўлламаслик ва автомобилни чиқариб бериш учун инспекторга пора таклиф қилади. Инспектор эса ушбу таклиф ҳақида тегишли тартибда раҳбариятни огоҳлантиради.
Мингбулоқ туманида жойлашган жарима майдончасида ҳайдовчи ЙПХ инпекторига олдиндан таклиф қилган 100 минг сўмни пора сифатида бераётганда ИИБ ўз хавфсизлиги бўлими ва прокуратура ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланди.
Мингбулоқ туманида яшовчи Д. Аъзамжонга нисбатан туман прокуратураси томонидан шу куннинг ўзида ЖКнинг 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Уголовное дело по факту взятки возбуждено в отношении водителя, пытавшегося за 100 000 сумов откупиться от инспектора ДПС в Мингбулакском районе Наманганской области.
Как сообщил представитель пресс-службы УБДД, 26 августа сотрудником ДПС для проверки был остановлен автомобиль марки DAMAS. Во время проверки документов было установлено, что у водителя Аъзамжона Д. отсутствует доверенность на управление транспортным средством. По данному факту в отношении водителя-нарушителя был составлен протокол об административном правонарушении, а автомобиль отправлен на штраф-площадку.
Водитель начал предлагать инспектору 100 000 сумов в качестве взятки за несоставление протокола и непривлечение к административной ответственности. Таким образом гражданин планировал забрать свой автомобиль со штраф-площадки. В свою очередь сотрудник ДПС сообщил об этом в установленном порядке вышестоящему начальству.
В результате оперативных действий сотрудников милиции и прокуратуры водитель был задержан с поличным, при передаче 100 тысяч сумов инспектору ДПС. Возбуждено уголовное дело по статье 211 (Дача взятки) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.