Forbes ёзишича, бугунги кунда Ғарб мамлакат муваффақиятини таъминлашга мажбур, сабаби Совуқ урушдан кейинги пайтлардан буён у бундай иттифоқчиларни тўлақонли қўллаб-қувватламасдан келмоқда.
Айни пайтда Афғонистондаги беқарор вазият келажакка таҳдид солиши мумкинлигидан ва Ўзбекистон Афғонистонга алоҳида таъсир кўрсата олиш имкониятига эгалигидан келиб чиққан ҳолда Ғарб мамлакатлари республикага ёрдам бериш истагини билдирмоқда, деб ёзади Forbes нашри.
Марказий Осиё сўнги 200 йил ичида биринчи марта дунё ҳамжамиятининг эътиборини тортмоқда, Ўзбекистон эса минтақанинг марказидир. Бошқача қилиб айтганда, Ипак йўли мамлакатларида, ташқи кучларнинг таъсирига чалғимасдан, «ўз тақдирларини яратувчиси» бўлиш учун ҳақиқий имконият мавжуд. Бироқ минтақавий ва глобал кучлар бирлашмаса, бу имконият унчалик катта бўлмаслиги ёки умуман йўққа чиқиши ҳам мумкин.
Forbes шунингдек, Хитой бугунги кунда минтақадаги барча мамлакатлар учун доминант савдо шеригига айланишга тайёрлигига ҳам аниқлик киритди. Яқинда Хитойнинг Эрон билан 400 миллиард долларлик йирик шартномаси имзолаганлиги Пекинга барқарор, арзон нефт бозорига кириб бориш, Эронга эса Ғарб санкцияларини айланиб ўтиш имкониятини ҳам яратиб берди.
Шунингдек нашр томонидан, Ўзбекистонда давлат муассасалари томонидан, жамоатчилик фикрининг консерватив қисмидан олдинлаб кетмаган ҳолда, аҳоли ҳаётини онгли равишда либераллаштириш бўйича муҳим қадамлар қўйилаётганлигига алоҳида эътибор қаратиб ўтилди.
Ўзбекистон Президенти Мирзиёев ўзининг ваколат муддати биринчи икки йилини жуда донолик билан қўшни давлатлар билан юзага келган сунъий тўсиқларни олиб ташлаш ишига сарфлади. У Ипак йўлида жойлашган мамлакатларни бошини қовуштириб, ўзига хос савдо блокини яратишга интилди, дейишга асос бор. Эҳтимол, у шунда бир блокка бирлашган ҳудудни издан чиқариш, битта мамлакатни издан чиқаришдан кўра қийинроқ бўлишини назарда тутгандир. Шу билан бирга, у глобал фондлар мамлакатнинг мустаҳкам пойдеворга эгалигидан ва унинг хавфсизлигини таъминлаш ишига ҳисса қўшишларидан манфаатдорлигини намойиш қилган ҳолда, ҳар қандай мамлакатдан, жумладан Европа ва АҚШдан Ўзбекистонга сармояларни жалб қилишни рағбатлантирди. Шундай қилиб, дунёга йўл фақат Москва, Пекин ёки бир гуруҳ олигархлар, сулолалар ёки имомларнинг аҳолига таъсиридан фойдаланиши мумкин бўлган бошқа кучлар орқали ўтмайди, – дейилади Forbesмақоласида.
Forbes муаллифининг фикрига кўра, Ўзбекистон мисолида улкан гегемон кучлар соясида эркинлик ва мустақилликка интилиб, география бу тақдирдир, деган қоидани бузишга ҳаракат қилинаётган ҳолатга гувоҳ бўлиниши мумкин. Ғарб эса мамлакат муваффақиятини таъминлашга мажбур, сабаби Совуқ урушдан кейинги пайтлардан буён у бундай иттифоқчиларни тўлақонли қўллаб-қувватламасдан келмоқда.

В Forbes перечислили политические мотивы западных стран в помощи Узбекистану
По данным издания, Запад обязан обеспечить успех стране, потому что со времен холодной войны ему не удавалось поддержать таких союзников.
На данный момент нестабильная ситуация в Афганистане может стать угрозой будущему, а поскольку Узбекистан имеет особое влияние на Афганистан, Запад выразил заинтересованность в помощи республике, передает Forbes.
Центральная Азия привлекает внимание мировой общественности впервые за почти 200 лет, и Узбекистан является центром региона. Иными словами, у стран Шелкового пути существует реальный шанс быть «творцами своей судьбы», не отвлекаясь на воздействия внешних сил. Тем не менее, этот шанс может быть не очень велик, и он может угаснуть, если все региональные и глобальные силы не объединятся, — уточняет издание.
Кроме влияния Узбекистана на Афганистан, уточняется, что любая держава, доминирующая в Центральной Азии, имеет доступ, даже эксклюзивный, к дешевому сырью — от нефти и газа до золота и урана. Регион может быть заблокирован на обоих концах между Ираном и Пакистаном, как это фактически было в постсоветскую эпоху.
Forbes также уточнил о том, что на данный момент Китай готов стать доминирующим торговым партнером для всех стран в регионе. Недавняя крупная сделка Китая с Ираном на $400 млрд дала Пекину доступ к стабильной дешевой нефти, а Ирану — второстепенный выход из западных санкций.
Было также отмечена важность осознанной либерализации жизни населения узбекскими госинститутами, не опережая консервативные части общественного мнения. Быстрое ведение вестернизации может вызвать гнев и у могущественных соседей, будь то Россия, Китай, Иран или Талибан.
Президент Узбекистана Мирзиёев очень мудро потратил свои первые год или два, посещая и ремонтируя заборы с соседними странами. Он намеревался сплотить страны Шелкового пути, чтобы создать своего рода торговый блок. Он наверняка считает, что дестабилизировать весь блок труднее, чем одну страну. Между тем, он поощрял инвестиции в Узбекистан отовсюду, включая Европу и США, с тем чтобы глобальные фонды были заинтересованы в прочном фундаменте страны и помогали обеспечивать ее безопасность. Таким образом, путь в мир не пролегает исключительно через Москву, Пекин или любую другую державу, которая может использовать группу олигархов, династов или имамов над населением, — говорится в статье Forbes.
По мнению автора Forbes, в Узбекистане можно наблюдать еще один пример того, как страна пытается нарушить правило, согласно которому география — это судьба, при этом стремясь к свободе и независимости в тени гигантских гегемонистских сил. Запад обязан обеспечить успех, потому, что со времен холодной войны ему не удавалось поддержать таких союзников.