Статистика қўмитаси ва ЮНИСЕФ аёллар, болалар ва уй хўжаликларининг ижтимоий-иқтисодий ҳолати тўғрисидаги маълумотларни йиғишни бошлади. Кузатувлар 726 та маҳаллада олиб борилиб, 4 ой давом этади.
5 апрель куни Ўзбекистоннинг 726 та маҳалласида аёллар, болалар ва уй хўжаликларининг ижтимоий-иқтисодий фаровонлиги тўғрисида муҳим маълумотларни йиғиш бошланди. Ушбу тадқиқот уй хўжаликлари билан сўровнома ўтказишга асосланган Мултииндикатор клстер кузатувлари бўлиб, MICS деб аталади.
ЮНИСЕФнинг Тошкентдаги ваколатхонасидан хабар қилинишича, ўрганишлар 31 июлга қадар давом этади. Ҳукумат ва ўрганишда қатнашаётган ҳамкорлар аҳолини «маълумотларни йиғаётган тадқиқотчилар учун ўз уйларининг эшикларини очишга» чақирди.
Тўпланган маълумотлар ва кўрсаткичлар Ўзбекистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлидаги тараққиётини кузатиш учун муҳим бўлади ва халқаро маълумотлар базаларига киритилади. Шуни ҳам таъкидлаш керакки, улар ижтимоий хизматлар соҳасида қарорлар қабул қилиш, миллий сиёсатни, ривожланиш ва хизмат кўрсатиш дастурларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун ҳам зарурдир.
MICS Давлат статистика қўмитаси ва ЮНИCЕФ томонидан амалга оширилмоқда. Aввал MICS Ўзбекистонда 2006 йилда ўтказилган эди.
Сўнгги йигирма йил ичида 100 дан ортиқ мамлакатларда болалар ва аёллар фаровонлигининг асосий кўрсаткичлари тўғрисидаги маълумотларни тақдим этиш ва уларнинг ҳаётини яхшилашга қаратилган сиёсатни шакллантиришга ёрдам бериш учун 300 дан ортиқ MICS тадқиқотлари ўтказилди.

5 апреля в 726 махаллях по Узбекистану начался сбор данных о социально-экономическом благополучии женщин, детей и домохозяйств — мультииндикаторное кластерное обследование в домохозяйствах (MICS). Обследование проводится совместно Государственным комитетом по статистике и Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ). Предыдущее MICS проводилось в 2006 году.
Как сообщили в представительстве ЮНИСЕФ в Ташкенте, обследование продлится до 31 июля. Правительство и партнеры по обследованию призвали жителей «открыть двери своих домов для исследователей, которые будут собирать данные».
Данные и индикаторы обследования необходимы для принятия решений, планирования и реализации национальной политики, программ развития и услуг в социальной сфере. Они также важны для отслеживания прогресса Узбекистана в достижении Целей устойчивого развития и будут включены в международные базы данных.
За последние два десятилетия более чем в 100 странах было проведено более 300 обследований MICS. Они позволили получить данные по ключевым показателям благополучия детей и женщин и помочь в формировании политики для улучшения их жизни.