«Меҳнат шартномаси 1 мартдан бекор қилиниши ҳақидаги билдирув хати билан ходим 1 январда ёзма тарзда огоҳлантирилди. Лекин, ходим билан иш берувчининг келишуви асосида ушбу огоҳлантириш муддати пуллик компенсацияга алмаштирилди ва ходим билан меҳнат шартномаси 1 январдан бекор қилинди.
Ходимга огоҳлантириш муддатига мутаносиб равишда (январь, февраль ойлари учун) пуллик компенсация ва бир ойлик (январь учун) ишдан бўшатиш нафақаси тўланди. Агарда ходим, ишга жойлашмаганлигини меҳнат дафтарчаси ёхуд электрон меҳнат дафтарчасининг кўчирма нусхаси билан тасдиқласа (электрон меҳнат дафтарчасининг кўчирма нусхасида кўрсатилган маълумотлар тўғрилигини текшириш my.mehnat.uz электрон манзили бўйича электрон меҳнат дафтарчасининг ноёб рақамини киритиш ёки мобил телефон ёрдамида QR-кодни сканер қилиш орқали амалга оширилади), Меҳнат кодексининг 67-моддаси биринчи қисмида назарда тутилган иккинчи ой (февраль) учун ўртача ойлик иш ҳақини март ойида олиш ҳуқуқига эга бўлади.
Ушбу ходим, меҳнат шартномаси бекор қилингандан сўнг 30 (илгари – 20) календарь кун ичида, яъни 2 январдан 31 январгача бўлган муддатда маҳаллий меҳнат органида иш қидираётган шахс сифатида рўйхатдан ўтган бўлса ва апрель ойида бу тўғрисида меҳнат органининг маълумотномасини тақдим қилса, унга учинчи ой (март) учун ҳам илгариги иш жойидан ўртача ойлик иш ҳақи тўланади».
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 1.04.2021 йилдан кучга кирди.

В Разъяснение о порядке выплаты денежной компенсации работникам при замене срока предупреждения денежной компенсацией в случае прекращения трудового договора по отдельным обстоятельствам (рег. № 720 от 10.05.1999 г.), утвержденное Министерством труда от 15.04.1999 г. № 684/04-1 вносятся изменения (приказ Минтруда рег. № 720-1 от 01.04.2021 г.).
В частности, приведенный в документе пример (абзацы седьмой и восьмой) изложен в новой редакции:
«1 января работник был уведомлен письменно о расторжении трудового договора с 1 марта. Однако по соглашению между работником и работодателем этот период уведомления был заменен выплаченной компенсацией, а трудовой договор с работником был расторгнут 1 января.
Работнику, соответственно сроку уведомления, была выплачена компенсация (за январь, февраль) и месячное (за январь) выходное пособие. Если сотрудник подтверждает копией трудовой книжки или ее электронной копией, что не работает (правильность информации, представленной в копии трудовой книжки, проверяется путем введения уникального номера электронной трудовой книжки на my.mehnat.uz или QR-кода с помощью мобильного телефона), то он/она будет иметь право на получение в марте среднемесячной заработной платы за второй месяц (февраль), предусмотренного частью первой статьи 67 Трудового кодекса.
Если этот работник зарегистрирован в качестве соискателя работы в районном органе по трудоустройству в течение 30 календарных дней (ранее – 10) с даты прекращения трудового договора, то есть со 2 по 31 января, и представляет справку в апреле, то он/она будет иметь право на среднемесячную заработную плату за третий месяц (март), которая выплачивается по месту работы».
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 01.04.2021 г.