Ўзбекистон, Тожикистон, Венесуэла, Германия, Сурия ва Шри-Ланкадан бўлган хорижлик талабалар, аспирантлар, ординатор ва тайёрлов факультетлари тингловчиларига ўқишларини давом эттиришлари учун Россияга қайтишга рухсат берилди. РФ ҳукумати 31 март куни бу ҳақдаги фармойишни қабул қилди, дея хабар берди Россия Фан ва олий таълим вазирлиги.
Чет эллик талабалар Россияга киришларидан аввал энг камида 10 кун муқаддам электрон почта орқали университетни чегарани кесиб ўтиш санаси ҳақида хабардор қилиши лозим. Электрон почтага хат жўнатилганидан кейин кириш тўғрисидаги ахборот келади.
Россияга келишдан энг камида 3 календар кун муқаддам талаба ПЦР услубида COVID-19га тест топшириши, агарда натижа манфий чиқса, ўз мамлакатида рус ёки инглиз тилида тегишли ҳужжатни олиши керак.
Хорижлик таълим олувчилар Россияга ҳудудига кирганларидан сўнг 72 соат давомида қайтадан ПЦР-тест топширишлари лозим. Тест натижаларини олгунларига қадар улар яшаш жойларида ўз-ўзини изоляцияда тутишлари талаб қилинади. Изоляция давомида таълим онлайн форматда бўлиб ўтади. Қайтадан тест топширмаган талабалар юзма-юз ўқишга киритилмайди.
Ўз-ўзини изоляция қилиш давомида Россияга келган чет эллик талабаларда ўткир респиратор касалликларнинг илк аломатлари (ҳароратнинг ошиши, томоқ оғриши, шамоллаш, йўтал) пайдо бўлса, таълим олувчи зудлик билан бу ҳақда университетни хабардор қилиши ва шифокор чақириши лозим.
Чет эллик талабалар, аспирантлар, ординаторлар, тайёргарлик факультетлари талабалари учун Россияга келишидан олдин ва ундан кейинги биринчи ҳафталарда нима қилиш кераклиги тўғрисидаги босқичма-босқич кўрсатмалар уларга электрон почта орқали юборилади, университет веб-сайтларида ва ижтимоий тармоқларда жойлаштирилади.
Талабаларда саволлар туғилса, Фан ва олий таълим вазирлигининг Ситуацион марказига +7(495)198−00−00 телефон рақами ёки scminobr@mail.ru электрон почтаси орқали мурожаат қилишлари мумкин.

Студентам из Узбекистана разрешено вернуться в Россию
Иностранным студентам, аспирантам, ординаторам и слушателям подготовительных факультетов из Узбекистана, Таджикистана, Венесуэлы, Германии, Сирии и Шри-Ланки разрешено вернуться в Россию для продолжения обучения. Распоряжение об этом 31 марта издало правительство РФ, сообщает Министерство науки и высшего образования России.
Перед приездом в Россию иностранные студенты должны не менее чем за 10 дней уведомить по электронной почте университет о дате пересечения границы. После отправки письма на электронную почту придет информация о въезде.
Не ранее чем за 3 календарных дня до прибытия в Россию студенту необходимо сделать тест на COVID-19 методом ПЦР и, если результат отрицательный, получить в своей стране соответствующий документ на русском или английском языке.
В течение 72 часов после въезда на территорию России иностранные обучающиеся должны сдать повторный ПЦР-тест. До получения результатов теста им необходимо соблюдать режим самоизоляции по месту проживания. В период изоляции обучение проходит в онлайн-формате. Без повторного теста иностранные студенты не допускаются к очному обучению.
В случае если в период самоизоляции у прибывших в Россию иностранных студентов появляются первые симптомы острого респираторного заболевания (повышенная температура, боли в горле, насморк, кашель), обучающемуся нужно незамедлительно сообщить об этом в университет и вызвать врача.
Пошаговая инструкция о том, что делать иностранным студентам, аспирантам, ординаторам, слушателям подготовительных факультетов до приезда в Россию и в первые недели после, будет направлена им по электронной почте, размещена на сайтах университетов и в социальных сетях.
При возникновении вопросов студентам следует обращаться в Ситуационный центр Министерства науки и высшего образования по телефону +7(495)198−00−00 или по электронной почте scminobr@mail.ru.