Давлат хизматлари кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси 02.09.2020 йилдаги «Кадастр соҳасида айрим давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламентларини тасдиқлаш тўғрисида»ги 535-сон қарорни қабул қилди.
Кўчмас мулк объектига кадастр паспортини бериш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти тасдиқланди. У юридик ва жисмоний шахсларга мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган кўчмас мулк объектларини расмийлаштириш бўйича давлат хизматлари кўрсатиш тартибини белгилайди. Кадастр паспортини расмийлаштириш муддатлари ҳам қисқартирилди.
турар жойлар |
муддати |
кўп квартирали уйлардаги |
3 иш кунигача |
хусусий сектордаги |
5 иш кунигача |
нотурар жойлар (майдони, кв. м.) |
|
100 гача |
100 дан 1 000 гача |
7 иш кунигача |
1 000 дан 5 000 гача |
10 иш кунигача |
5 000 дан 15 000 гача |
15 иш кунигача |
15 000 дан 50 000 гача |
20 иш кунигача |
50 000 дан ортиқ |
25 иш кунигача |
Тасдиқланган бошқа маъмурий регламент ипотека ва ипотека тўғрисидаги шартномаларни давлат рўйхатидан ўтказиш бўйича давлат хизматлари кўрсатилишини тартибга солади. Мазкур регламентда назарда тутилишича, қонун асосидаги ипотекани вужудга келтирадиган кредит шартномаси ёки қарз шартномаси уни давлат рўйхатидан ўтказиш учун асос ҳисобланади. Ипотека алоҳида ариза берилмасдан ва рўйхатдан ўтказганлик учун йиғим ундирилмасдан рўйхатдан ўтказилади.
Шунингдек қуйидагилар бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламентлари қабул қилинди:
юридик ва жисмоний шахсларнинг кўчмас мулк объектларини уларнинг аризалари асосида ижарага бериш шартномаларини давлат рўйхатидан ўтказиш;
ўзганинг ер участкасидан чекланган тарзда фойдаланиш ҳуқуқи (сервитут) тўғрисидаги келишувни давлат рўйхатидан ўтказиш;

Изменен порядок выдачи кадастровых паспортов
Для дальнейшего совершенствования системы госуслуг Кабинет Министров принял постановление от 02.09.2020 г. № 535 «Об утверждении административных регламентов оказания некоторых государственных услуг в области кадастра».
Утвержден административный регламент оказания государственных услуг по выдаче кадастровых паспортов на недвижимое имущество. Он регулирует порядок оказания государственных услуг по оформлению объектов недвижимости, принадлежащих юридическим и физическим лицам на правах собственности. Также сокращены сроки оформления кадастрового паспорта.
жилые помещения
срок
в многоквартирных домах
до 3 рабочих дней
в частном секторе
до 5 рабочих дней
нежилые помещения (площадь, кв. м)
до 100
от 100  до 1 000
до 7 рабочих дней
от 1 000 до 5 000
до 10 рабочих дней
от 5 000 до 15 000
до 15 рабочих дней
от 15 000 до 50 000
до 20 рабочих дней
более 50 000
до 25 рабочих дней
Другой утвержденный административный регламент регулирует оказание государственных услуг по госрегистрации ипотеки и ипотечных договоров. Этим регламентом предусматривается, что кредитный договор или договор ссуды, создающий законную ипотеку, является основанием для ее госрегистрации. Ипотека регистрируется без подачи отдельного заявления и без регистрационных сборов.
Также приняты административные регламенты оказания государственных услуг по:
• госрегистрации договоров аренды недвижимого имущества юридических и физических лиц по их заявлению;
• госрегистрации договора о праве ограниченного пользования (сервитута) земельного участка;
• выдаче справки о наличии или отсутствии у граждан частного недвижимого имущества.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Госкомитету земельных ресурсов, геодезии, картографии и государственного кадастра, Агентству государственных услуг совместно с другими заинтересованными ведомствам поручено обеспечить интеграцию регламентов с системой оказания госуслуг и внедрить на ЕПИГУ в течение месяца.
Выполнение этого постановления Кабинета Министров ускорит реализацию Указа Президента  от 31.01.2020 г. № УП-5930  «О дополнительных мерах по ускоренному развитию национальной системы государственных услуг».
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 3.09.2020 г.