Президент фармони билан 58 фуқаро афв этилди
«Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида» президент фармони қабул қилинди, дея хабар берди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Фармонга мувофиқ, Ўзбекистон Конституциясининг 93-моддаси 23-бандига асосан қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган жазо муддатини ўтаётган 58 нафар фуқаро афв этилди.
Афв этилган шахсларнинг 41 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинади, 3 нафарига тайинланган жазо енгилроқ жазо билан алмаштирилади.

Президент помиловал 58 осужденных
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ «О помиловании группы лиц, отбывающих наказание в местах лишения свободы, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления», сообщило УзА.
Согласно документу, помилованы 58 граждан, из них освобождаются из учреждений по исполнению наказания 44 лица — 41 лицо получает условно-досрочное освобождение, наказание 3 лиц заменяется более мягким.
Кроме того, сокращаются сроки наказания в виде лишения свободы, назначенного в отношении 14 лиц. Среди помилованных — две женщины.
Указом ответственным министерствам и ведомствам поручено оказать содействие помилованным в возвращении к семье и близким, социальной адаптации, привлечении к полезному труду, избрании здорового образа жизни и занятии достойного места в обществе.