Ҳукумат қарори билан Уй-жой шароитларини яхшилашга эҳтиёжманд меҳнат мигрантларига кўп квартирали уйлардан хонадонлар ажратиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» Telegram канали хабар берди.
Қарор билан тасдиқланган низомга мувофиқ, уй-жойлар имтиёзли ипотека кредити асосида ҳар йили туман (шаҳар)лардан белгиланган тартибда ажратилади.
Уй-жой ажратиш қуйидаги босқичларда амалга оширилади:
ариза берувчи талабгор сифатида ёзма тавсияни олиш учун талабгорларни танлаш бўйича комиссия раисига доимий яшаш жойи бўйича ҳужжатларни ва сўровнома-аризани тақдим этади;
комиссия ҳужжатларни 15 иш куни ичида кўриб чиқади;
комиссия аризани кўриб чиқишда уй-жой шароитини яхшилашга эҳтиёжманд меҳнат мигрантларини қатор ижтимоий мезонлар асосида (талабгор номида уй-жой йўқлиги, ижарада туриши, бошқа оила билан бир уйда яшаши, кўп болалилик ва бошқалар) аниқлайди;
аризани кўриб чиқиш ва уй-жой шароитини ўрганиш натижасида комиссия ёзма тавсия бериш ёки ёзма тавсия беришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади;
ёзма тавсия берган талабгорлар дастлабки шартномаларни тузиш учун инжиниринг компанияси филиалига мурожаат қилади.
2020 йил дастурлари доирасида уй-жой шароитларини яхшилашга эҳтиёжманд меҳнат мигрантлари учун ипотека кредитларини ажратиш бўйича:
имтиёзли давр — 1 йил;
кредитдан фойдаланишнинг биринчи 5 йили давомида ҳар йили фоиз ставкасини қатъий белгиланган 7 фоиздан қайта молиялаштириш ставкаси даражасигача бир меъёрда ошиб борадиган ставкада ва кейинги даврда қайта молиялаштириш ставкасида белгиланади.
Эслатиб ўтамиз, Президентнинг 2019 йил 20 августдаги фармонида уй-жой шароитларини яхшилашга эҳтиёжманд меҳнат мигрантларига 2020 йилда уй-жойлар қурилиши бўйича давлат дастурларининг ижроси доирасида кўп квартирали уйлардан 3 462 та хонадон ажратилиши белгиланган.

Постановлением правительства от 29 января текущего года утверждено Положение о порядке предоставления трудовым мигрантам, нуждающимся в улучшении жилищных условий, квартир в многоквартирных домах. Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
В соответствии с документом, жилье предоставляется на основе льготного ипотечного кредита ежегодно из районов (городов) в установленном порядке.
Предоставление жилья осуществляется в следующем порядке:
⁃ заявитель для получения рекомендации в качестве претендента предоставляет председателю комиссии по отбору претендентов анкету-заявление и документы о месте постоянного проживания;
⁃ комиссия рассматривает документы в течение 15 рабочих дней;
⁃ при рассмотрении заявления комиссия определяет трудовых мигрантов, нуждающихся в улучшении жилищных условий, исходя из ряда социальных критериев (отсутствие у претендента жилья в собственности, проживание в арендованном жилье, проживание в одном доме с другой семьей, многодетность и др.).
⁃ по результатам рассмотрения заявления и изучения жилищных условий, комиссия принимает решение о предоставлении письменной рекомендации или отказе в предоставлении письменной рекомендации;
⁃ заявители, которым выдана письменная рекомендация, обращаются в инжиниринговую компанию для заключения первоначального договора.
В рамках программы на 2020 год, выделение ипотечных кредитов трудовым мигрантам осуществляется в следующем порядке:
⁃ льготный период – 1 год;
⁃ с постепенно повышающейся процентной ставкой каждый год с фиксированных 7% до уровня ставки рефинансирования в течение первых 5 лет и в размере ставки рефинансирования в последующий период.
Напомним, что указом президента от 20 августа 2019 года установлено выделение трудовым мигрантам, нуждающимся в улучшении жилищных условий, 3 462 квартир в многоквартирных домах в рамках реализации государственных программ по строительству жилья в 2020 году.