Тожикистон билан бўлган чегарада 100 минг АҚШ долларини ноқонуний равишда олиб чиқиб кетмоқчи бўлган эркак қўлга олинди.
Жиззах вилояти божхона бошқармаси ходимлари бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идора вакиллари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида йирик миқдордаги нақд хорижий валюталарни мамлакатдан ноқонуний олиб чиқишга бўлган уринишни фош этишди, деб хабар бермоқда ДБҚнинг матбуот хизмати.
“Қўшкент” чегара божхона постига қўшни мамлакатга ўтиш учун кириб келган хорижий фуқаро И.Э. бошқарувидаги Opel Astra автомобили белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилган.
Текширув давомида И.Э. декларацияда кўрсатмасдан ва божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилмасдан, автомашинасида 100 500 АҚШ долларини яширган ҳолда қўшни мамлакатга олиб чиқиб кетаётганлиги аниқланган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

На границе с Таджикистаном был задержан мужчина, пытавшийся незаконно вывезти более 100 тысяч долларов США.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного Сотрудниками таможенного Управления по Джизакской области совместно с представителями других правоохранительных органов, был предотвращен незаконный вывоз крупной суммы наличной иностранной валюты, сообщает пресс-служба ГТК.
На приграничном таможенном посту «Кушкент» в ходе проведенного в установленном порядке таможенного осмотра автомобиля марки Opel Astra было выявлено правонарушение.
В результате проверки в автомобиле были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не заявленные в пассажирской таможенной декларации, 100 тысяч 500 долларов США, спрятанные водителем автомобиля, гражданином И.Э.
В настоящее время наличная иностранная валюта изъята в качестве вещественного доказательства. Продолжаются следственные мероприятия.