Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Фарғона вилоят бошқармаси ДХХ вилоят бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда «Ер тузиш ва кўчмас мулк кадастри» давлат корхонаси Олтиариқ туман филиали мутахассиси Э.М. ва бошқаларнинг пора олиш жинояти фош этилди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизматихабар қилди.
Маълум бўлишича, улар олдиндан тил бириктириб, фуқаролар О.Н. ва Ф.Т.ларнинг ишончига кириб, «М» фермер хўжалигига тегишли такрорий экиндан бўшаган 5 гектар ер майдонини О.Н.нинг номига боғдорчилик йўналиши учун ажратиб бериш ва туман ҳокимининг қарорини чиқартириб беришга ваъда берган. Эвазига 30 000 доллар талаб қилган.
Шундан 22 000 доллар ва 28,5 миллон сўм пулларни фирибгарлик йўли билан олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳолат юзасидан «Ер тузиш ва кўчмас мулк кадастри» давлат корхонаси Олтиариқ тумани филиали 2-тоифали мутахассиси Э.М. ва бошқаларга нисбатан Жиноят кодексининг 168 («Фирибгарлик») ва 28,211-моддалари («Пора бериш») билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В ходе оперативного мероприятия, проведенного Ферганским областным управлением Департамента при Генпрокуратуре совместно с сотрудниками областного управления СГБ, были задержаны с поличным специалист Алтыарыкского районного филиала ГП “Землеустройство и кадастр недвижимости” гражданин Э.М. и другие его сообщники.
Выяснилось, что они потребовали 30 тысяч долларов США от гражданина О.Н. за содействие в вынесении решения хокима района о выделении 5 гектаров земельного участка для садоводства.
Злоумышленники были задержаны с вещественными доказательствами при получении мошенническим путем 22 тысячи долларов США и 28,5 млн. сум.
Сообщается, что по данному факту в отношении гражданина Э.М. и других возбуждено уголовное дело по ст.ст. 168 и 28, 211 УК, ведутся следственные действия.