«ЙПХ инспекторлари ҳайдовчи билан мулоқотга киришганда, уларнинг суҳбатлари боди-камерага ёзилаётгани ҳақида огоҳлантирадилар. Синов-тажриба натижалари нуфузли комиссия томонидан кўриб чиқилиб, ишлаб чиқарувчи ташкилотга тегишли таклиф ва тавсиялар тақдим этилади», — дейилади хабарда.
Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг 3 июлдаги қарори билан ички ишлар органларининг йўл-патруль бўлинмалари ва патруль-пост хизмати ходимларини мобил видеокамералар ҳамда планшетлар билан таъминлаш 2020 йил 1 январга қадар узайтирилган.
Барча ЙПХ ва ППХ ходимларини бодикамералар билан таъминлаш зарурлиги тўғрисида президент Шавкат Мирзиёев 2017 йил декабрида маълум қилган эди. Дастлаб уларни ўтган йилнинг февралидан жорий этиш режалаштирилди, сўнгра ушбу муддат 1 июлга кечиктирилди. Бироқ июнь ойи охирида ИИВ янгиликни жорий этишни 2020 йилнинг 1 январига қолдиришни таклиф қилди.

Сотрудники ДПС в Ташкенте начали тестировать бодикамеры
С 22 июля сотрудники дорожно-патрульной службы в Ташкенте приступили к тестированию мобильных видеокамер, сообщила пресс-служба ГУВД столицы.
«Прежде чем вступать в диалог с водителями, инспекторы ДПС будут предупреждать их о том, что их разговор записывается на бодикамеру, — говорится в сообщении. — Результаты испытаний будут изучены авторитетной комиссией, после чего компании-разработчику представят предложения и рекомендации».
Согласно постановлению правительства от 3 июля, сотрудники дорожно-патрульной и патрульно-постовой службы должны быть обеспечены мобильными видеокамерами до конца года. С 1 января водители получат право не предъявлять документы сотруднику ДПС, несущему службу без камеры.
О необходимости обеспечить всех сотрудников ДПС и ППС бодикамерами в декабре 2017 года заявил президент Шавкат Мирзиеёв. Первоначально их планировалось внедрить с февраля прошлого года, затем срок был перенесен на 1 июля. Однако в конце июня МВД предложило отсрочить ввод новшества до 1 января 2020 года.