Ички ишлар органлари йўл-патрул бўлинмалари ҳамда патрул-пост хизматлари ходимлари учун мобил камералар ва планшетлар харид қилиш муддатларининг чўзилишига «ортиқча сансалорлик ва бюрократия» сабаб бўлди, дейилади Ўзбекистон ҳукуматининг 3 июлдаги қарорида.
Мамлакат президентининг ўтган йил 24 декабрдаги қарорида бодикамералар ва планшетлар Давлат мудофаа қўмитаси томонидан Ички ишлар вазирлиги талаби асосида 1 апрелгача харид қилиниши лозим эди. Вазирлар Маҳкамасининг 1 декабрдаги қарорида эса ЙПХ ходимлари 1 июлдан бодикамералар билан хизматни бошлаши белгиланган.
Давлат мудофаа саноати қўмитаси раиси Отабек Ибодуллаев ва Ички ишлар вазирлиги раҳбарияти ЙПХ ва ППХ ходимларини 2020 йил 1 январгача мобил камералар ва планшетлар билан таъминлаш борасида шахсан жавобгар экани тўғрисида огоҳлантирилди.
1 январдан ҳайдовчилар камераларсиз хизмат олиб бораётган ЙПХ ходимига ҳужжатларни тақдим этмаслик ҳуқуқига эга бўлади.

ДПС и ППС должны получить бодикамеры до конца года
Причиной срыва сроков закупа мобильных видеокамер и планшетов для сотрудников дорожно-патрульных подразделений и патрульно-постовой службы органов внутренних дел стали «чрезмерная волокита и бюрократизм», говорится в постановлении правительства Узбекистана от 3 июля.
Согласно постановлению президента страны от 24 декабря прошлого года, закуп бодикамер и планшетов должен был быть осуществлен Государственным комитетом по оборонной промышленности на основе требований Министерства внутренних дел до 1 апреля. По постановлению Кабинета Министров от 1 декабря сотрудники ДПС должны были начать нести службу с бодикамерами с 1 июля.
Председатель Госкомоборонпрома Атабек Ибадуллаев и руководство Министерства внутренних дел предупреждены о персональной ответственности за обеспечение до 1 января 2020 года сотрудников ДПС и ППС мобильными камерами и планшетами.
С 1 января водители получат право не предъявлять документы сотруднику ДПС, несущему службу без камеры.