Бугунги кунда пахтадан юқори ҳосил етиштиришда интенсив технологияларни қўллаш орқали улкан ютуқларга эришаётган мамлакатлар кўп. Бу ютуқларнинг асосий омили деҳқончиликнинг илғор ютуқларидан самарали фойдаланилаётгани билан боғлиқ. Шундай экан эндиликда сув ресурсларидан самарали ва тежамли фойдаланиш, суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини янада яхшилаш ҳамда қишлоқ хўжалиги экинлари ҳосилдорлигини оширишда барча бирдек масъулиятли бўлиши зарур.
Президентимизнинг 2018 йил 27 декабрдаги “Пахта хомашёсини етиштиришда томчилатиб суғориш технологияларидан кенг фойдаланиш учун қулай шарт-шароитлар яратишга оид кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида“ги қарори бу борадаги ташкилий ишлар самарадорлигини оширишга хизмат қилмоқда.

Ферганские фермеры осваивают инновационные технологии капельного орошения. Как это происходит? ВИДЕО
Сегодня в мире множество стран достигают высоких показателей при производстве хлопка с применением интенсивных технологий. Важным фактором повышения урожайности сельскохозяйственных культур являются бережное и эффективное использование водных ресурсов, дальнейшее улучшение мелиоративного состояния орошаемых земель.
Постановление президента Узбекистана «О неотложных мерах по созданию благоприятных условий для широкого использования технологии капельного орошения при производстве хлопка-сырца» от 27 декабря 2018 года направлено на улучшение мелиоративного состояния земель и повышение эффективности использования водных ресурсов.