Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент томонидан тадбиркорлик субъектларини ҳуқуқий ҳимоясини таъминлаш юзасидан ўтказилган терговга қадар текширувда бепуштликни даволаш учун мўлжалланган қалбаки «Комастон» дори воситаси импорти фош қилинди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар қилди.
Дори воситаси Ҳиндистонда ишлаб чиқарилиб, Самарқандда рўйхатдан ўтган хориж компанияси томонидан Ўзбекистонга олиб келинган. Дори воситалари лаборатория текширувлари натижасига кўра қалбаки эканлиги аниқланган. Лаборатория текширувлари натижасида дори воситаси таркибида кўрсатилган асосий «Дидрогестерон» таъсир этувчи моддаси мавжуд эмаслиги маълум бўлди
Терговга қадар текширувда «B» МЧЖ хорижий корхонаси мутахассиси Ж.Н. ва бошқалар сохта ҳужжатлар тайёрлашиб, 2018 йилда жами 115,5 мингта «Комастон» воситасини дори сифатида расмийлаштиришга ва Ўзбекистонга импорт қилишга эришиб, шундан, 76,5 мингтасини ички бозорларда 4,8 млрд сўмга сотгани аниқланди. Департамент органлари томонидан қалбаки «Комастон» дори воситаларининг ички бозорларда ноқонуний муомалага киритилишининг олдини олиш чоралари кўрилган.
Мазкур ҳолат юзасидан «B» МЧЖ хорижий корхонаси мутахассиси Ж.Н. ва бошқаларга нисбатан Ўзбекистон Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
«Аҳоли хотиржам бўлиши мумкин. Мазкур дори воситаси сотуви бутунлай тўхтатилган», — деди Бош прокуратура матбуот хизмати раҳбари Сурайё Раҳмонова.

Импорт фальсифицированного препарата «Комастон» для лечения бесплодия выявлен Департаментом доследственной проверки при Генпрокуратуре, сообщила пресс-служба надзорного ведомства.
Лекарство производилось в Индии и завозилось в Узбекистан иностранным предприятием, зарегистрированным в Самарканде. Лабораторные исследования показали, что в препарате отсутствует основное действующее вещество дидрогестерон.
Доследственная проверка выявила, что специалист предприятия Ж. Н. и «иные лица» в 2018 году, подделав документы, смогли оформить недействительный препарат как лекарственное средство под торговым названием «Комастон». Предприятие успело импортировать в Узбекистан 115,5 тысячи штук препарата, из которых было продано 76,5 тысячи штук на сумму 4,8 млрд сумов.
Департамент Генпрокуратуры незамедлительно изъял лекарство из незаконного оборота на внутреннем рынке, отмечается в сообщении.
«Население может быть спокойно. Реализация данного препарата полностью приостановлена», — заявила начальник отдела по связям с общественностью и правовой информации Генпрокуратуры Сурайё Рахмонова.
В отношении специалиста иностранного предприятия Ж. Н. и других лиц возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Узбекистана, ведется следствие.