ДХХ Навоий вилояти бошқармаси ходимларининг Бош прократура ҳузуридаги депортаментнинг вилоят бошқармаси ходимлари билан ўтказган тезкор тадбири давомида Навбаҳор туман ҳокими биринчи ўринбосари Ойбек Ҳаиров маҳаллий тадбиркордан 4000 минг АҚШ доллари ва 16 миллион сўмни пора сифатида олаётган вақтида ушланди. Бу ҳақда «Ёшлар» телеканалида махсус кўрсатув намойиш этилди.
Маълум бўлишича Ойбек Ҳаиров пулларни Конимех туманидаги балиқчиликка ихтисослашган масъулияти чекланган жамиятга Навбаҳор туманидаги юқорида дул-дул сув коллекторида мақсадсиз оқиб ётган сувни 6 км дан ортиқроқ масофада ариқ қазиб олиб келиш учун туман ҳокимининг тегишли қарорини чиқартириб бериш эвазига олган.
.png)
Дастлабки тергов олди суриштирув жараёнларида Ойбек Ҳаиров туман ҳокимининг ушбу қарорини чиқартириб бериш учун тадбиркордан аввал 3500 минг АҚШ доллари ва 4 миллион сўм олганлиги аниқланди.
Ҳозирда Ойбек Ҳайировга нисбатан Ўзбекистон Республикаси жиноят кодексининг 210-моддасига асосан қўзғатилган жиноят иши доирасида вилоят прокуратураси томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

СГБ задержала за взятки заместителя хокима Навбахорского района
Служба государственной безопасности (СГБ) задержала в ходе получения взятки в размере 4 тысяч долларов и 16 миллионов сумов первого заместителя хокима Навбахорского района Ойбека Хайирова, сообщил телеканал «Ёшлар».
Хайиров родился в 1970 году в Каттакургане. С августа 2017 года он работал в должности первого заместителя хокима Навбахорского района по вопросам экономики и предпринимательства.
Чиновник потребовал деньги за оказание содействия в получении решения хокима на прокладку водного арыка протяженностью 6 километров от коллектора до территории предприятия, занимающегося разведением рыбы в Канимехском районе.
В ходе дознания было установлено, что задержанный для вынесения этого решения ранее уже получил 3,5 тысячи долларов и 4 миллиона сумов.
alt
В настоящее время прокуратура Навоийской области проводит следственные действия в рамках возбужденного в отношении Хайирова уголовного дела по статье 210 (получение взятки) Уголовного кодекса.