Фарғона вилоятида ҳисобот даврида 5 минг 325 нафар оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизлар махсус дастур асосида иш билан таъминланди. 154 нафар аёлга Хотин-қизларни ва оилани қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ва вилоят ҳокимлиги томонидан намунавий лойиҳадаги арзон уйларнинг дастлабки тўлови тўлаб берилди. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, меҳнат шароитини яхшилаш, қишлоқ жойларда яшовчи хотин-қизларни хусусий тадбиркорликка йўналтириш борасида самарали ишлар амалга оширилмоқда. Жорий йилнинг ўтган даврида 42 мингдан зиёд хотин-қизлар ишга жойлаштирилди. 2 минг 316 нафар хотин-қизга 133 миллиард 780 миллион сўм миқдоридаги имтиёзли кредитлар ажратилди.
Оилалар мустаҳкамлигини таъминлаш, ажримлар олдини олиш борасида ҳам муайян ютуқларга эришилмоқда. Ўтган икки йилнинг ўзида 2 минг 708 та ажрашиш арафасига келиб қолган оилалардаги муросасизлик бартараф этилди. Бу жараёнда вилоят хотин-қизлар қўмитаси қошидаги “Қайноналар кенгаши” ва унинг таркибидаги 10 мингдан ортиқ фаол ва фидойи онахонларнинг ҳиссаси катта. Аммо олиб борилаётган ишларга қарамай, жорий йилнинг 10 ойи давомида 2 минг 592 та ажрим қайд этилган. 2 минг 708 та оила ажралиш ёқасига келиб қолгани аниқланган.
Хотин-қизлар ўртасида жиноятчиликнинг олдини олиш борасида ҳам муайян натижаларга эришилган бўлса-да, Фарғона, Қўқон шаҳарлари ва Фарғона туманида бу салбий ҳолатлар кўрсаткичи юқорилигича қолмоқда.
Бу рақамлар Фарғона вилояти хотин-қизлар қўмитасининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференциясида қайд этилди. Қўмитанинг беш йиллик фаолияти атрофлича таҳлил қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева, Фарғона вилояти ҳокими Ш.Ғаниев мамлакатимизда хотин-қизлар манфаатини ҳимоя қилиш, уларни қўллаб-қувватлашда хотин-қизлар қўмиталарининг долзарб вазифалари хусусида сўз юритди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекциясининг Фарғона вилояти бўлими раҳбари вазифасида фаолият олиб бораётган Дилафрўз Қосимова Фарғона вилояти хотин-қизлар қўмитаси раиси, вилоят ҳокимининг ўринбосари этиб сайланди.

Состоялась отчетно-выборная конференция комитета женщин Ферганской области
В Ферганской области на основе специальной программы принимаются меры по обеспечению работой социально уязвимых женщин. Общественным фондом по поддержке женщин и семей и областным хокимиятом внесен начальный взнос за 154 женщин для приобретения доступных типовых домов.
Проводится эффективная работа по обеспечению занятости и улучшению условий труда женщин, привлечению жительниц села к предпринимательской деятельности. За прошедший период года трудоустроено более 42 тысяч женщин. 2 316 женщинам выделены льготные кредиты в размере 133 миллиардов 780 миллионов сумов.
Определенные результаты достигаются в работе по обеспечению прочности семей, предупреждению разводов. За прошедшие два года устранены конфликты в 2708 семьях. Этому содействовало более 10 тысяч активисток «Совета свекровей» при областном комитете женщин. Но, несмотря на проведенную работу, в течение 10 месяцев текущего года было расторгнуто 2592 брака, на грани развода находятся 2708 пар.
Несмотря на определенные результаты в работе по предупреждению преступности среди женщин, показатели в этом направлении все еще высоки в Фергане, Коканде и Ферганском районе.
Эти данные приводились на очередной отчетно-выборной конференции комитета женщин Ферганской области. На конференции подробно анализировалась пятилетняя деятельность комитета.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т.Нарбаева, хоким Ферганской области Ш.Ганиев говорили об актуальных задачах комитетов женщин по защите интересов женщин и их поддержке.
Председателем комитета женщин, заместителем хокима Ферганской области избрана начальник Ферганского областного отдела Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан Дилафруз Косимова.