ҚҲТБТ порталида ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш тизимига «Хавфсиз уй» Концепциясини жорий этиш лойиҳаси муҳокама қилинмоқда.
Таклиф этилаётган концепция қуйидагиларни назарда тутади:
- 2022 йилнинг 1 январигача республикамизнинг барча минтақаларида Тошкентда синовдан ўтказилган техник қўриқлаш ва муносабат билдириш пунктларининг марказлаштирилган кузатув ва хабарларни узатиш автоматлаштирилган тизимини жорий этиш;
- қўриқланаётган объектлардаги сигнал жойига энг яқин турганлари имкон қадар тез етиб келишини таъминлаш механизмларини белгилаган ҳолда қўриқлаш хизматининг ички ишлар органлари (бундан кейин – ИИО) жамоат тартибини таъминлаш кучлари патруль гуруҳлари билан яқиндан ҳамкорлигини йўлга қўйиш;
- энг янги, шу жумладан транспорт воситалари ва бошқа ҳаракатланувчи объектлар қўриқланишини таъминлаш имконини берадиган ахборот-коммуникация технологияларини жорий этган ҳолда ИИОнинг мол-мулкни қўриқлаш бўйича хизматлари рўйхатини кенгайтириш;
- дам олиш ва умумий овқатланиш жойлари, туризм объектлари ва савдо-кўнгилочар муассасаларда ИИОнинг жамоат тартибини муҳофаза қилиш ва ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасида хизматлар кўрсатиши тўғрисида шартномалар тузиш амалиётини жорий этиш;
- янги турар жойларни қуриш чоғида ИИО билан келишувга кўра қўриқлаш-ёнғинга қарши сигнализация тизимлари билан мажбурий жиҳозлаш;
- республика маҳаллалари хавфсизлиги даражасининг чораклик рейтингини юритган ва ҳар йили «Энг хавфсиз маҳалла» республика танловини ўтказган ҳолда уларга баҳо бериш.
Лойиҳани амалга ошириш учун ИИВ қўриқлаш бош бошқармаси тузилмасида қуйидагиларни ташкил этиш таклиф этилмоқда:
а) қўриқланадиган объектларда ўрнатилган техник воситалар ва қўриқлаш тизимларини монтаж, демонтаж қилиш, таъмирлаш, техник хизмат кўрсатиш ва фойдаланиш билан шуғулланадиган «Qo‘riqlash Servis» ДУКни;
б) асосий вазифалари қуйидагилардан иборат бўлган пресс-гуруҳларни:
- аҳолининг ИИО қўриқлаш хизматларидан фойдаланишдан манфаатдорлигини оширишга йўналтирилган ахборот-тушунтириш тусидаги тадбирларни ўтказиш;
- ИИО қўриқлаш хизмати фаолияти натижалари тўғрисидаги маълумотларни, ш.ж. унинг расмий веб-сайти самарали фаолият юритишини ташкил этиш орқали аҳолига ўз вақтида етказиш бўйича комплекс чора-тадбирларни кўриш.
2019 йил 1 январдан бошлаб ИИО қўриқлаш хизмати маблағлари ҳисобидан қуйидагиларни амалга ошириш режалаштирилмоқда:
- фуқароларнинг квартираларида қўриқлаш хизматларини кўрсатиш даврида фойдаланишга бериладиган қўриқлаш техник воситалари ускуналарини ўрнатиш;
- фуқароларнинг квартиралари ва турар жойларида қўриқлаш техник воситаларини ўрнатиш ва техник хизмат кўрсатиш ишларини бажариш.

На портале СОВАЗ продолжается обсуждение проекта Концепции «Безопасный дом»
Министерством внутренних дел разработан проект, в котором предлагается внедрить в систему профилактики правонарушений и борьбы с преступностью Концепцию «Безопасный дом».
Предлагаемая концепция предусматривает:
• внедрение до 1 января 2022 года во всех регионах республики апробированную в Ташкенте автоматизированную систему централизованного наблюдения и передачи извещений пунктов технической охраны и реагирования;
• организацию тесного взаимодействия службы охраны с патрульными группами сил обеспечения общественного порядка органов внутренних дел (далее – ОВД) с установлением механизмов обеспечения максимально быстрого прибытия к месту сигнала на охраняемых объектах наиболее близких из них;
• расширение перечня услуг ОВД по охране имущества с внедрением новейших информационно-коммуникационных технологий, в том числе позволяющих обеспечить охрану транспортных средств и иных передвижных объектов;
• введение практики заключения договоров об оказании ОВД услуг в сфере охраны общественного порядка и профилактики правонарушений в местах отдыха и общественного питания, объектах туризма и торгово-развлекательных заведениях;
• обязательное оснащение при строительстве новых жилых домов системами охранно-пожарной сигнализации по согласованию с ОВД;
• оценку махаллей республики с ведением ежеквартального рейтинга уровня их безопасности и ежегодным проведением республиканского конкурса «Самая безопасная махалля».
Для реализации проекта в структуре главного управления охраны МВД предлагается создать:
а) ГУП «Qo‘riqlash Servis», которое займется монтажом, демонтажем, ремонтом, техническим обслуживанием и эксплуатацией  технических средств и систем охраны, установленных на охраняемых объектах;
б) пресс-группы с основными задачами:
• проведение мероприятий информационно-разъяснительного характера, направленных на повышение заинтересованности населения к пользованию охранными услугами ОВД;
• принятие комплексных мер по своевременному доведению до населения сведений о результатах деятельности службы охраны ОВД, в т.ч. посредством организации эффективного функционирования ее официального веб-сайта.
С 1 января 2019 года за счет средств службы охраны ОВД планируют:
• устанавливать оборудование технических средств охраны в квартирах граждан, выдаваемое для пользования в период оказания им охранных услуг;
• выполнять работы по установке и обслуживанию технических средств охраны в квартирах и жилых домах граждан.