Тошкентда хорижга чиқиш учун биометрик паспорт бериш учун ҳар бири кунига кунига 180−200 фуқарони қабул қилиш имкониятига эга ускуналар ўрнатилган 12 та пункт ташкил этилади. Бу ҳақда пойтахт Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бошқармаси бошлиғи Қудрат Юлдашев бўлиб ўтган брифингда маълум қилди.
Хорижга чиқиш учун паспорт олишни хоҳловчилар сонига қадар расмийлаштириш пунктлари сони оширилиши мумкин. Саломатлиги туфайли кела олмайдиган фуқаролар учун эса мобил станциялар хизмати йўлга қўйилади.
Ўзбекистон фуқароларининг хорижга чиқиш учун биометрик паспорти тўқ қизил рангда ишлаб чиқилиши кўзда тутилаётган бўлиб, 48 бетдан иборат бўлади, амалдаги Ўзбекистон Республикаси фуқаросининг биометрик паспортида эса 36 бет мавжуд.
Ҳимоялаш даражаси бўйича, хорижга чиқиш учун биометрик паспортидаги бетларда Ўзбекистоннинг тарихий обидалари акс эттирилиши режалаштирилмоқда. Бундан ташқари, амалга киритилиши белгиланган хорижга чиқиш учун биометрик паспорти сув белгилари, саккиз қиррали пентограмма, ранги ўзгарувчи бўёқ, муарли эффект, металлаштирилган ҳимоявий ип, ламинациялаштирилган пленка ҳамда паспорт қобиғига жойлаштирилган электрон чипдан иборат. Ушбу ҳужжат Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази томонидан 10 иш куни давомида тайёрланиши белгиланган.
Фуқаро хорижга чиқиш учун биометрик паспорт билан ҳужжатлаштирилиши учун бир нусҳадаги иш жойи, ўқиш маскани ёки ҳудудий ўзини-ўзи бошқариш органи томонидан муҳр билан тасдиқланган ариза-анкета топшириши, унга қўшимча равишда 3,5 см х 4,5 см ҳажмдаги бир дона фотосурат, паспорт нусхаси, ҳудудий Мудофаа ишлар бўлими маълумотномаси (агар ҳарбий хизматга мажбур бўлса) ҳамда энг кам иш ҳаққининг тахмин қилинаётган 150 фоизи миқдоридаги давлат божи ундирилиши (ҳозирда ушбу миқдор 304,095 сўмдан иборат) кўзда тутилган бўлиб, чет элга бориш учун рухсат бериш ёзувининг ёпиштириладиган стикерини — хорижга чиқиш учун биометрик паспортга ёпиштирилмайди.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилнинг 1 январидан хорижга чиқиш учун рухсат берувчи стикер (овир) бекор қилиниб, унинг ўрнига хорижга чиқиш паспорти жорий этилади. Айни вақтда, 2011 йилги намунадаги биометрик паспортига эга фуқаролар чиқиш визаси талаб қилинмайдиган давлатларга чиқа оладилар. Шунингдек, 2021 йил 1 январга қадар чиқиш стикери билан ҳам узоқ хориж давлатларига чиқиш имконияти сақлаб қолинади.
Хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш Ўзбекистон президентининг 2017 йил 16 августдаги «Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг хорижга чиқиш тартибини такомиллаштиришга доир муҳим чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони асосида амалга оширилади.

Для выдачи заграничных биометрических паспортов в Ташкенте будут открыты 12 пунктов пропускной способностью 180−200 человек на каждую установку сбора биометрических данных. Об этом на брифинге сообщил начальник столичного Управления миграции и оформления гражданства (УМиОГ) подполковник Кудрат Юлдашев.
При необходимости число пунктов оформления загранпаспортов, которое начнется со следующего года, может быть увеличено. Для граждан, которые по состоянию здоровья не могут посетить пункт оформления, будут задействованы мобильные станции.
Документ будет выпускать Государственный центр персонализации при Кабинете Министров в течение 10 рабочих дней. Срок его действия для взрослых — 10 лет. Стикер разрешительной записи для выезда за границу, выдаваемый на два года, отменяется.
Загранпаспорт, по предварительной информации, будет бордового цвета, количество страниц — 48 (в действующем паспорте — 36 страниц).
В листы загранпаспорта планируется добавить изображения достопримечательностей Узбекистана. Среди элементов защиты будут электронный чип, водяные знаки, цветопеременная краска, муаровый эффект, металлизированная нить и ламинированная пленка .
Для получения загранпаспорта понадобится сдать анкету-заявление в одном экземпляре, заверенную по месту работы, учебы или органом самоуправления, одну фотографию 3,5×4,5, копию паспорта и справку с военкомата (для военнообязанных). Государственная пошлина составит, предположительно, 150% минимальной зарплаты (304095 сумов на текущий момент), однако сумма пока не утверждена.
Согласно указу президента от августа 2017 года, граждане Узбекистана могут выезжать из страны в государства, для въезда в которые не требуется оформление въездной визы, по действующему паспорту до 1 января 2021 года, а при выезде в страны дальнего зарубежья — до истечения имеющегося в нем двухгодичного стикера.
Как отметил представитель УМиОГ, текущий паспорт образца 2011 года остается документом, удостоверяющим личность и гражданство его владельца, и будет использоваться на территории Узбекистана до 1 января 2021 года.
С начала 2021 года вместо существующей системы паспортов, свидетельств о рождении и других документов, удостоверяющих личность внутри страны (за исключением водительских прав), планируется ввод идентификационных карт (ID-карт). Они будут содержать единый номер идентификации каждого гражданина и его персональные данные.