Энг кам иш ҳақи оширилади, савдо-сотиқ қилиш қоидалари соддалаштирилади, уннинг бозор нархлари жорий этилади. Ушбу шарҳда 2018 йил ноябрдаги шу ва бошқа янгиликлар ҳақида Norma нашри маълумот берди.
Биринчидан, энг кам иш ҳақи, пенсия ва стипендиялар ўрта ҳисобда 10%га оширилади. Эслатиб ўтамиз, бу йил давомидаги иккинчи индексация. Аввалгиси 15 июлда амалга оширилган, унинг ўртача миқдори 7%ни ташкил этган эди.
Иккинчидан, савдони эркинлаштиришнинг навбатдаги босқичи бошланади:
а) товар-хом ашё биржалари биржада сотиладиган маҳсулотларни сақлаш ва логистика қилиш, шунингдек АКТни ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича шуъба хўжалик бирлашмаларини туза оладилар. Импорт бўйича олиб келинган юқори ликвидли маҳсулотлар эса ички бозорда чекловларсиз – биржа орқали ёки тўғридан-тўғри сотилиши мумкин (илгари – фақат биржа орқали);
б) нақд пул тушумини топшириш/инкассация қилиш тартиби соддалаштирилади, корпоратив банк карталари ёрдамида ҳисоб-китоб қилганда эса олди-сотди шартномасини тузмаслик мумкин, бироқ инвойс (ҳисобварақ-фактура) расмийлаштириш зарур.
Учинчидан, 1-нав буғдой уни нархини белгилашнинг бозор механизмлари жорий этилади. Эслатиб ўтамиз, 15 сентябрдан буён тартибга солинадиган улгуржи сотиш нархи – 1 кг учун 1 400 сўм амал қилиб келмоқда.
Тўртинчидан, ой бошидан бошлаб фармацевтика соҳасида янги қоидалар қўлланилади:
а) дори воситаси рўйхатдан ўтказилганлиги гувоҳномаси ўрнига тегишли Давлат реестридан кўчирма берилади. У ариза берувчининг хоҳишига кўра тақдим этилади. Давлат хизматлари кўрсатилганда кўчирма талаб қилинмайди, у давлат органларига тўғридан-тўғри электрон кўринишда (ариза берувчининг иштирокисиз, таҳр.) юборилади. Тартибга солувчи ҳужжатга айни пайтгача тузатишлар киритилмаганлиги боис мазкур кўчирма ҳақ эвазига берилиш/берилмаслиги масаласи очиқлигича қолмоқда (рўйхатдан ўтказиш гувоҳномасини берганлик учун 2 ЭКИҲ ундирилар эди, таҳр.). Бундан буён рўйхатдан ўтишнинг амал қилиш муддатини узайтириш керак эмаслиги қувонарли ҳол. Дастлабки 5 йиллик муддат ўтгач, Давлат реестрига маълумотлар киритилади ва унда доим сақланади;
б) дорихоналар ва унинг филиаллари «ангро» маҳсулотини (йирик қадоқдаги дори воситалари ва кейинчалик ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган хом ашё) сотишга ҳақлилар. Уни махсус ускунадан фойдаланган ҳолда ўзлари қадоқлашлари, ўрашлари ва маркировка қилишлари мумкин. Тиббиёт муассасалари, ш.ж. давлат тиббиёт муассасалари «ангро» маҳсулотини сотиб олишлари мумкин. Сотиш тартиби 1 ноябргача тасдиқланиши керак эди.
Бешинчидан, ЙҲҚни бузганлик учун жарималар тўлашнинг биллинг тизими жорий этилади. Жарималар тўғрисидаги хабарлар SMS шаклида ёки почта орқали юборилади. «Маъмурий амалиёт» янги электрон комплекси амалиётга жорий этилиши билан буни амалга ошириш имкони юзага келди. Унинг ёрдамида ҳуқуқбузарлик содир этилган жойнинг ўзида ишларни кўриб чиқадилар ва жарималарни ундирадилар.
Олтинчидан, Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Республика мақсадли китоб жамғармаси, шунингдек олий таълим муассасалари ҳузуридаги халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича ҳудудий марказлар Халқ таълими вазирлигининг идоравий бўйсунувига ўтказилади.
Бундан ташқари, айрим нормалар ой бошидан эмас, балки бошқа санадан кучга киради:
- тўхтаб туриш жойларида ногиронлиги бўлган шахслар учун камида 5% бепул жойларни ажратиш талаби – 5 ноябрдан;
- хорижий автоташувчиларни ХЙТ дафтарчасидан фойдаланиш ҳуқуқидан маҳрум қилиш асослари рўйхати – 19 ноябрдан;
- чет эл валютасида ифодаланган активлар ва мажбуриятларни ҳисобга олишнинг янги қоидалари – 21 ноябрдан.

Повышаются минимальные зарплаты, упрощаются правила торговли, вводятся рыночные цены на муку. Эти и другие новшества ноября 2018 года – в данном обзоре.
Во-первых, минимальные зарплаты, пенсии и стипендии повышаются в среднем на 10%. Напомним, это вторая индексация в течение года. Предыдущая состоялась 15 июля, ее среднее значение составило 7%.
Во-вторых, наступает очередной этап либерализации торговли:
а) товарно-сырьевые биржи могут создавать дочерние предприятия, занимающиеся хранением и логистикой реализуемой биржевой продукции, а также разработкой и внедрением ИКТ. А завезенные по импорту высоколиквидные товары можно продавать на внутреннем рынке без ограничений – через биржу или напрямую (ранее – только через биржу).
б) упрощается порядок сдачи/инкассирования наличной денежной выручки, а при расчетах с корпоративными банковскими картами можно не заключать договор купли-продажи, но нужно оформлять инвойс (счет-фактуру).
В-третьих, вводится рыночные механизмы ценообразования на пшеничную муку 1 сорта. Напомним, с 15 сентября действовала фиксированная оптово-розничная цена – 1 400 сумов за кг.
В-четвертых, с начала месяца применяются новые правила в фармацевтической отрасли:
а) регистрационное удостоверение лекарства заменяется на выписку из соответствующего Госреестра. Выдаваться она будет по желанию заявителя. При оказании госуслуг выписку требовать не будут, госорганам она высылается напрямую в электронном виде (без участия заявителя, ред.). Поскольку до настоящего времени поправки в регламентирующий акт не внесены, остается открытым вопрос о платности/бесплатности данной выписки (за выдачу регистрационного удостоверения взималось 2 МРЗП, ред.). Существенный плюс в том, что продлевать срок действия регистрации больше не нужно. По истечении первого 5-летнего срока сведения вносятся в Госреестр и сохраняются в нем навсегда.
б) аптеки и их филиалы вправе продавать «ангро» продукцию (лекарства в крупной фасовке и сырье для дальнейшего производства). Они сами смогут расфасовать, упаковать и маркировать ее на специальном оборудовании. Покупать «ангро» смогут медучреждения, включая государственные. Порядок реализации должны были утвердить до 1 ноября.
В-пятых, внедряется биллинговая система оплаты штрафов за нарушение ПДД. Сообщения со штрафами будут направлять по SMS или почтой. Это возможно, благодаря новому электронному комплексу «Административная практика». С его помощью рассматривать дела и взыскивать штрафы будут прямо на месте правонарушения.
В-шестых, внебюджетный Республиканский целевой книжный фонд при Минфине, а также региональные центры по переподготовке и повышению квалификации работников народного образования при вузах переходят в ведомственное подчинение Министерства народного образования.
Кроме того, отдельные нормы вступают в силу не с начала месяца:
- требование о выделении 5% бесплатных мест для инвалидов на парковках – с 5 ноября;
- перечень оснований, по которым иностранных автоперевозчиков могут лишить права использовать книжку МДП, – с 19 ноября;