29 октябрь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев топшириғига асосан Вазирлар Маҳкамасида мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик ва унинг ҳар қандай кўринишига барҳам бериш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Бу ҳақда «Дарё» нашри хабар берди.
Қатор вазирлик ва ташкилотлар раҳбарлари, халқаро меҳнат ташкилоти вакиллари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этган йиғилишда ўтган ҳафтада ижтимоий тармоқларда кенг муҳокама қилинган Тошкент вилоятининг Оққўрғон туманида буғдойни суғормагани учун олти кишининг сув оқиб турган ариққа кийими билан туширилгани билан боғлиқ масала муҳокама қилинди.
«Шахсан мен учун бу жуда ноқулай ва уятли ҳолат. Чунки менинг ўринбосарим президентимиз олиб бораётган сиёсатга қарши иш қилди. Мана шу ҳолат 25 октябрь куни юз берган бўлса, юртбошимиз Зойир Мирзаевни ишдан бўшатиш ҳақидаги қарорни 27 октябрда қабул қилди. Бироқ конституцияга мувофиқ, шанба ва якшанба кунлари ҳеч қандай қарор ва фармонлар қабул қилинмайди. Шунинг учун биз бу қарорни бугун эълон қилдик.
Мирзаев бош вазир ўринбосарлигига кўчадан келиб қолган эмас. У узоқ йиллар Самарқанд вилоятининг Жомбой тумани ҳокими, кейинроқ республикадаги энг салмоқли вилоятлардан бири Самарқанд вилояти ҳокими, кейинчалик қишлоқ ва сув хўжалиги вазири бўлиб фаолият юритган.
Шунча халққа хизмат қилган, давлат ташкилотларида меҳнат қилган бўлса-да, Президентимиз уни бу қилмиши учун кечирмади. ‘Қонун барчага баробар, жазо муқаррар’, деб айтдилар.
Мажбурий меҳнат юзасидан бизга келиб тушаётган барча мурожаатлар ҳудудларга бориб, ўрганилмоқда. Меҳнат қонунчилигини бузган, мажбурий меҳнатга йўл қўйган қатор туманлар ҳокимлар ўз лавозимидан озод этилди. Кўплаб вилоятлар ҳокимларига нисбатан интизомий жазо чоралари қўлланилди», — деди Абдулла Арипов.
Мажлисда қайд этилишича, Оққўрғондаги ҳолатга гувоҳ бўлган Тошкент вилояти прокурори ўринбосари, вилоят ҳокими ўринбосари ва бошқа мансабдор шахслар ўз лавозимидан озод этилган. Шунингдек, Бош прокуратура ҳам ушбу ҳолати қонун доирасида қаттиқ назоратга олган.
Видеоселектор йиғилишида бугун, 29 октябрь куни Шавкат Мирзиёев «Барча даражадаги давлат ҳокимияти органлари раҳбарларининг мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик ва унинг ҳар қандай кўринишларига барҳам бериш бўйича масъулиятини ошириш тўғрисида»ги фармонга имзо чекканига алоҳида эътибор қаратилди. Ушбу фармон билан ўтган ҳафтада Оққўрғон туманида рўй берган, жамоатчилик ўртасида кенг муҳокама этилган масалага Президент ўз муносабатини билдирди.
«Мен ҳукуматда 10 йил, бош вазир сифатида 2 йилдан бери фаолият юритаётган бўлсам, шу пайтга қадар бундай фармон қабул қилинганини билмайман. Давлат раҳбари мажбурий меҳнатга қарши курашишни давлат сиёсати даражасига кўтарди», — деди Абдулла Арипов.
Фармон билан Ўзбекистон бош прокурорига қишлоқ хўжалиги соҳасида ишни ташкил этиш бўйича йўл қўйилган қўпол қонунбузилишларни ҳар томонлама ўрганиш бўйича топшириқ берилган.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамасига, Бош прокуратурага, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарларига мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик ва унинг ҳар қандай кўринишларига барҳам бериш юзасидан самарали чора-тадбирлар ишлаб чиқиш ва уларни тўлиқ амалга ошириш вазифалари топширилган.
Мажлисда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимояси, мажбурий меҳнатнинг ҳар қандай кўринишларига йўл қўймаслик масалалари Президентнинг шахсан назоратида экани, инсон ҳуқуқларини поймол этишга, мажбурий меҳнатга йўл қўйишга ҳеч кимнинг ҳақи йўқлиги, бундай ҳолатларда ким бўлишидан қатъи назар, ҳар қандай мансабдор шахс муқаррар жазога тортилиши, қонун устуворлигини таъминлаш, ноқонуний хатти-ҳаракатлар учун жазо муқаррарлиги принципига қатъий амал қилиниши алоҳида таъкидлаб ўтилди.

Премьер-министр назвал ситуацию в Ташкентской области «очень неудобной и постыдной»
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов назвал инцидент в Аккурганском районе Ташкентской области, где шестерых мужчин заставили стоять в арыке из-за несвоевременного полива пшеницы, неудобным и стыдным. Об этом сообщает издание Daryo.
«Для меня лично это очень неудобная и постыдная ситуация. Ведь мой заместитель сделал то, что идет против политики нашего президента», — сказал глава правительства на видеоселекторном совещании в понедельник, комментируя действия теперь уже бывшего вице-премьера Зойира Мирзаева.
Совещание было созвано по поручению президента Шавката Мирзиёева и было посвящено искоренению принудительного труда. В нем участвовали руководители министерств и других госорганов, а также представитель Международной организации труда.
«Этот инцидент произошел 25 октября. и руководитель нашей страны подписал решение об освобождении от должности Зойира Мирзаева 27 октября. Но поскольку, согласно конституции, в субботу и воскресенье постановления и указы не принимаются, мы опубликовали этот указ сегодня (в понедельник — ред.)», — сказал Абдулла Арипов.
«Мирзаев пришел на пост заместителя премьер-министра не с улицы, — продолжил премьер. — Он долгое время работал хокимом Джамбайского района Самаркандской области, затем хокимом одной из самых весомых регионов республики — Самаркандской, затем — министром сельского и водного хозяйства».
«Несмотря на то, что он столько служил народу, трудился в государственных органах, наш президент за совершенный проступок его не простил. Он сказал: „Закон един для всех, наказание неотвратимо“», — подчеркнул Абдулла Арипов.
Он заявил, что все поступающие обращения по принудительному труду изучаются с выездом в регионы. «Уволен ряд хокимов районов, нарушивших трудовое законодательство, допустивших принудительный труд. Ко многим хокимам областей применены дисциплинарные меры».
Премьер-министр отметил, что помимо Зойира Мирзаева уволены заместитель прокурора Ташкентской области, заместитель хокима области и другие должностные лица, бывшие свидетелями инцидента в Аккурганском районе. Генеральная прокуратура также взяла произошедшее под строгий контроль, добавил он.
29 октября президент подписал «О повышении ответственности руководителей органов государственной власти всех уровней за недопущение и искоренение любых проявлений и всех форм принудительного труда». Таким образом глава государства отреагировал на инцидент, вызвавший широкое осуждение в обществе, сказал премьер.
«Я работаю в правительстве 10 лет, 2 года работаю премьер-министром, но за все это время не видел, чтобы принимались такого рода указы. Руководитель страны поднял борьбу с принудительным трудом до уровня государственной политики», — заявил Абдулла Арипов.
В указе генеральному прокурору поручено провести проверку фактов нарушения закона в ходе сеьскохозяйственных работ, а премьер-министру и руководителям органов государственной власти и хозяйственных объединений на местах — обеспечить эффективную реализацию мер по искоренению всех форм и любых проявлений принудительного труда.
В своем выступлении премьер-министр подчеркнул, что вопросы защиты прав и законных интересов человека и недопущения всех форм принудительного труда находятся под личным контролем президента. Он отметил, что никто не имеет права нарушать права человека, принуждать людей к труду. Виновные в таких действиях обязательно понесут наказание, какие бы посты они ни занимали, заявил Абдулла Арипов.