Ўзбекистон Адлия вазирлиги «Очиқ адлия» махсус дастури ишга туширилганини эълон қилди. Дастур вазирлик фаолияти ҳақида кенг жамоатчиликка муҳим ахборотлар бериш, уларнинг ҳуқуқий маълумотларга бўлган эҳтиёжини таъминлашга қаратилган, дея хабар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Дастур доирасида жисмоний ва юридик шахсларнинг вакилларига адлия органлари биноларида аудио-видео ёзиш мосламаларидан фойдаланишга рухсат берилади. «Нотариал идоралар ва давлат хизматлари марказлари ходимларининг ўз вазифаларини бажаришда йўл қўяётган камчиликлари устидан интернет орқали тезкор шикоят бериш тизими яратилади, бунда ходимнинг айби аниқланган ҳолатлар кенг ёритиб борилади. Ўз вазифаларини лозим даражада бажара олмаётган ходимлар рейтингини шакллантириб, уларнинг малакасини ошириш бўйича ишлар олиб борилади», — дейилади хабарда.
Адлия вазирлигининг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида эндиликда кенг муҳокамаларга сабаб бўлаётган қонун ҳужжатлари лойиҳалари юзасидан берилган ҳуқуқий экспертиза хулосаси мазмуни ҳам ижтимоий тармоқларда жойлаштирилади.
Шунингдек адлия органлари ходимлари устидан берилган ҳамда ўз тасдиғини топган шикоятлар ҳақида маълумот олиш имконини берувчи махсус платформани ишга тушириш ҳам назарда тутилмоқда.
Вазирлик ўз биносидаги хоналарнинг жойлашиш структурасини ҳам қайта кўриб чиқди. «Ходимлар кенг майдонда бир бирини бемалол кузата оладиган даражада жойлаштирилди. Ташкилотга келган фуқаролар ҳам ходимлар қандай иш билан банд бўлишини ўз кўзлари билан кўришлари мумкин. Содда қилиб айтганда деворлар ва эшиклар энди шаффофликни таъминлайди. Бу усул коррупциявий омилларни ҳам олини олади», — дейилади вазирлик хабарида.
Вазирлик фаолияти билан яқиндан танишишни истовчилар учун вазирлик яна бир имкониятни тақдим этмоқда. Эндиликда йилига камида 2 маротаба Адлия вазирлиги марказий аппаратида, Давлат хизматлари агентлигида, адлия органлари ва муассасаларида «Очиқ эшиклар куни» тадбирлари ўтказилади.
Бундан ташқари Адлия вазирлиги ва унинг таркибий бўлинмаларининг молиявий фаолияти билан боғлиқ маълумотлар вазирликнинг веб-сайтида эълон қилинади. Бунда харажатлар, уларни бажарилиши билан боғлиқ ҳисоботлар, харид қилиш билан боғлиқ шартномалар рўйхати билан танишиш мумкин бўлади.
Яна бир муҳим янгиликлардан бири бу адлия органларининг ҳар йил якуни бўйича аҳолига бажарилган ишлар юзасидан ҳисобот беришидир. Мазкур ташаббус 2018 йил якунлари бўйича амалга оширилди ва — «Адлия ҳисобот беради» номли рисола тайёрланиб кенг жамоатчиликка тақдим этилди. Энди бу ҳисобот анъанавий тарзда ҳар йили тақдим этилади.
«Ҳеч қайси идора ўз ходимларини тўлиқ назорат қила олмайди. Бунга ресурс етмайди. Шу сабабли муаммонинг ечими сифатида жамоатчилик назорати ва замонавий ахборот технологияларидан фойдаланиш ҳар доимгидан ҳам долзарб бўлмоқда», — дейилади хабар сўнгида.

Министерство юстиции Узбекистана объявило о запуске социальной программы «Открытая юстиция». Ее цель — информирование общественности о работе ведомства и обеспечение потребности населения в правовой информации, сообщили в пресс-службе Министерства юстиции.
В рамках программы министерство разрешило физическим и юридическим лицамиспользовать средства аудио- и видеозаписи в зданиях органов юстиции. Создается онлайн-система для оперативного направления жалоб о недостатках и недочетах, допускаемых работниками нотариальных контор и центров государственных услуг при выполнении служебных обязанностей.
«Выявленные случаи нарушения будут широко освещаться. Будет формироваться рейтинг сотрудников, не справляющихся с возложенными на них обязанностями. На его основе планируется адресное повышение квалификации персонала», — говорится в сообщении.
На страницах Минюста в социальных сетях теперь будут публиковаться заключения правовой экспертизы по проектам законодательных актов, вызывающихся резонанс в обществе.
Ожидается запуск специальной платформы, которая позволит получать сведения о подтвердившихся жалобах на действия или бездействия работников органов юстиции.
Министерство пересмотрело также структуру размещения кабинетов в собственном здании. Сотрудники размещаются в «широком пространстве, позволяющем беспрепятственно наблюдать друг за другом». «Граждане, пришедшие в министерство, также могут видеть, чем занимается каждый из сотрудников. Проще говоря, теперь и стены, и двери обеспечивают прозрачность. Данный метод предупреждает и коррупционные факторы», — отмечается в сообщении.
Отныне минимум два раза в год в центральном аппарате Министерства юстиции, Агентстве государственных услуг, органах и учреждениях юстиции будут проводиться дни открытых дверей.
Кроме того, информация, связанная с финансовой деятельностью Минюста и его структурных подразделений, будет размещаться на официальном сайте ведомства. В частности, планируется публиковать отчеты о выполнении сметы расходов, списки договоров о приобретении товаров и услуг.
«Ни одно ведомство не может полностью контролировать своих сотрудников. Для этого недостаточно ресурсов. По этой причине в качестве решения данной проблемы все более актуальным становится использование общественного контроля и современных информационных технологий», — подчеркивается в сообщении Министерства юстиции.