1 октябрдан қандай ўзгартиришлар кучга киради?
2018 йил 1 октябрдан кучга кирадиган солиқ соҳасидаги асосий янгиликлар, ер участкаларини ажратиш, кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни ҳисобга олиш, крипто-активлар оборотига доир янги қоидалар ва бошқа янгиликлар ҳақида Norma маълумот берди.
Оқибатларни юзага келтирадиган хронометраж, паспортлаштириш, автотураргоҳларга солиқ солиш ва сув солиғининг янги ставкалари
Биринчидан, шу пайтгача хронометраж натижалари солиқ тўловчини жавобгарликка тортиш учун асос бўлиб хизмат қила олмас эди. Бироқ 1 октябрдан принцип ўзгаради. Аввал солиқчилар хронометраж натижаларига кўра охирги ҳисобот даври учун камайтириб кўрсатилган тушумни ва ходимлар сонини қайта ҳисоб-китоб қилган ҳолда солиқларни ҳисоблашни амалга ошириш ҳақида талабнома юбориш ҳуқуқига эга бўладилар. Камайтириб кўрсатиш такроран аниқланганда, ушбу ҳаракатлар солиқ тўлашдан бўйин товлаш сифатида малакаланади.
Иккинчидан, солиқ тўловчиларни паспортлаштириш режалаштирилган муддатдан бирмунча олдин бошланади (норматив ҳужжатларга кўра у 1 октябрдан бошлаб тузилади). Тадбиркорлик субъекти рўйхатга олинган жойда фаолият юритаётгани текширилади, фаолият тури ўрганилади, ходимларининг ҳақиқатдаги сони ҳисоботда кўрсатилгани билан солиштирилади, ноқонуний тадбиркорлик далиллари аниқланади. Паспортлаштириш давомида тўпланган далиллар солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни ҳисоблаш учун асос бўлади.
Учинчидан, қатъий белгиланган солиқни тўлаб келган автотураргоҳлар октябрдан ЯСТ ёки умумбелгиланган солиқларни тўлашга ўтишлари керак. Солиқ тушумлари устидан назорат ўрнатилади. Хусусан, барча автотураргоҳлар видеокузатув камералари ҳамда кириш ва чиқиш вақтини қайд этиш тизимини ўрнатишлари шарт.
Тўртинчидан, айрим сув истеъмолчилари сув ресурсларидан фойдаланганлик учун тўлайдиган солиқ миқдори оширилди. Саноатчилар (электр станциялари, коммунал хизматлар ва алкоголсиз ичимликлар ишлаб чиқарувчилардан ташқари) октябрдан бошлаб ер усти сув ресурслари манбаларининг 1 куб метри учун 300 сўм ва ер ости сув ресурслари манбаларининг 1 куб метри учун 360 сўм тўлайдилар, бу ставкалар тахминан уч баравар оширилганини англатади. Автомобиль ювиш корхоналари эса тегишинча 1 000 ва 1 250 сўмдан ҳисоблашлари керак. Улар учун солиқ 10 баравардан ортиқ ошди.
Инвестиция лойиҳалари учун ер ва кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни ҳисобга олишнинг янги қоидалари
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари 50 йилгача муддатга, лекин аризада кўрсатилганидан кам бўлмаган муддатга инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун узоқ муддатли ижарага берилади. Меҳмонхоналар, савдо объектлари, маданий-кўнгилочар мажмуалар, маиший хизмат кўрсатиш объектлари, таълим ва тиббиёт ташкилотлари, йўл инфратузилмаси ва бошқаларни қуриш учун ер участкаларига доимий эгалик қилиш ҳуқуқи аукцион орқали сотилади.
Бунда кўчмас мулкка (ер участкалари, бино ва иншоотлар, кўп йиллик дов-дарахтларга) бўлган ҳуқуқни рўйхатга олиш тўғрисида гувоҳнома бекор қилинади. Улар ўрнига электрон давлат реестрига тегишли ёзув киритилади. Асосийси, кўчмас мулк мулкдорлари (эгалари) ҳужжатлар билан ҳеч қаерга бормайдилар. Ёзув киритиш учун барча маълумотларни ҳокимликлар, нотариуслар, қурилиш бўлимлари ва бошқармалари, шунингдек бошқа муассасалар тақдим этадилар.
Айрим лицензияловчи органлар ўзгарди
Авиация, диний таълим ва қурилиш соҳасидаги фаолиятнинг 6 та тури бўйича лицензияловчи органлар ўзгарди. Бу кўплаб комиссиялар, қўмиталар, кенгашлар ва ишчи гуруҳлар тугатилиши билан боғлиқ. Умуман олганда, улар 81 тага камайди, яна 25 та шундай органларнинг иши оптималлаштирилди.
Лицензия олиш учун энди соҳа давлат муассасаларига мурожаат қилиш лозим. Эслатиб ўтамиз, бу жорий йилдаги лицензиялаш функцияларининг биринчи трансфери эмас. 1 июндан айрим лицензияларни бериш ваколатлари Ҳукуматдан қуйи турувчи идораларга ўтказилган.
Крипто-активлар обороти – лицензия бўйича
Крипто-активлар, яъни ўз қиммати ва эгасига эга бўлган блокчейндаги ёзувлар мажмуаси обороти билан энди фақат лицензия асосида шуғулланиш мумкин. Майнинг, крипто-активлар бозоридаги хизматлар ва крипто-биржалар фаолиятини ҳам лицензиялаш талаб этилади. Ушбу йўналишни лицензиялаш билан ЛБМА шуғулланади.
Кейинчалик Ўзбекистонда крипто-биржаларга қўйиладиган талаблар тасдиқланди: хорижий корхона, 30 000 ЭКИҲ (5,5 млрд сўмдан ортиқ) миқдоридаги устав фонди, электрон тизим, савдоларни амалга ошириш қоидаларининг мавжуд бўлиши, бозор котировкаларидан фойдаланиш ва савдолар ҳақидаги ахборотни 5 йил давомида сақлаш.
Таълим ва фан: мактабларнинг кузатув кенгашлари ва муаллифлик ҳақи
Умумтаълим муассасаларининг васийлик кенгашлари ўрнига кузатув кенгашлари ташкил этилади. Улар таркибига муассаса фаолиятига жиддий ҳисса қўшишга қодир энг фаол ота-оналар, битирувчилар, ҳомийлар ва бошқа шахслар киритилади.
Фан соҳасида эса қуйидагиларга қўшимча бир марталик мукофотлар жорий этилади:
• патентланган интеллектуал мулк объектлари муаллифларига – муассасанинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан ЭКИҲнинг 10 баравари миқдорида;
• муаллифлар ҳамда илмий ва илмий-техникавий фаолият натижаларини ишлаб чиқиш ва тижоратлаштиришда иштирок этган илмий жамоага – уларни тижоратлаштиришдан муассаса ҳисобига келиб тушаётган маблағларнинг тегишли равишда 40%и ва 30%и миқдорида.
Ижтимоий соҳа: нон учун компенсация, болалар нафақаларини индексациялаш
Ҳукумат илгари давлат томонидан тартибга солинган қолипли нон («буханка») нархини сентябрь ойининг ўртасида туширди ва ун нархини оширди. Бу айниқса аҳолининг ижтимоий қатламлари ҳамёнига зарар келтирмаслиги учун 1 октябрдан компенсация – ЭКИҲнинг 10%и жорий этилади.
Уни қуйидагилар олишлари мумкин:
• ёшга доир, ногиронлик бўйича нафақа, боқувчисини йўқотганлик пенсияси ва нафақаси (ҳар бир боқимандага), болалигидан ногирон бўлган 16 ёшдан катта шахсларга нафақа, ногирон бўлган 16 ёшгача болаларга нафақа, шунингдек ёшга доир пенсиянингбелгиланган миқдоридан кам пенсия ва нафақа бўйича ҳар бир нафақа олувчига;
• бола 2 ёшга тўлгунга қадар уни парвариш қилиш бўйича нафақа олувчи ҳар бир оила, ўзини ўзи бошқариш органлари орқали моддий ёрдам олувчи кам таъминланган оилага.
Параллель равишда 14 ёшгача фарзандлари бўлган оилаларга ойлик нафақа миқдорларини индексациялашга қарор қилинди. Октябрдан бошлаб улар қуйидаги миқдорни ташкил этади:
• 1 нафар фарзанди бўлган оилага – ЭКИҲнинг 60%и;
• 2 нафар фарзанди бўлган оилага – ЭКИҲнинг 100%и;
• 3 нафар ва ундан кўп фарзанди бўлган оилага – ЭКИҲнинг 140%.
Шунингдек октябрь ойида, ой бошидан бўлмаса ҳам, истеъмолчилар билан ўзаро муносабатларни амалга оширишда тижорат банкларининг фаолиятига қўйиладиган минимал талаблар ҳамда Маълумотлар узатиш тармоғи, шу жумладан Интернет хизматларини кўрсатишнинг янги қоидалари амал қила бошлайди.

Основные нововведения в налоговой сфере, новые правила выделения земельных участков, учета прав на недвижимость, оборота крипто-активов и другие новшества, которые вступают в силу с 1 октября 2018 года.
Хронометраж «с последствиями», паспортизация, налогообложение автостоянок и новые ставки налога на воду
Во-первых, до сих пор результаты хронометража не могли служить основанием для привлечения налогоплательщика к ответственности. Но с 1 октября принцип меняется. Сначала налоговики по результатам хронометража вправе выслать требование об исчислении налогов с перерасчетом суммы заниженной выручки и численности работников за последний отчетный период. Если же занижение выявится повторно, это примут за уклонение от уплаты налогов с применением соответствующих мер ответственности.
О новом алгоритме высказались эксперты портала, а чуть позже на СОВАЗ опубликовали проект, где подробно описан порядок проведения хронометража по новым правилам (на момент публикации не утвержден, ред.).
Во-вторых, несколько ранее запланированного срока стартовала паспортизация налогоплательщиков (по нормативным актам она ведется с 1 октября). Проверяют нахождение бизнес-субъекта по месту регистрации, изучают вид деятельности, сравнивают фактическую и отчетную штатную численность, выявляют факты незаконного предпринимательства. Собранные в ходе паспортизации факты станут основанием для начисления налогов и других обязательных платежей.
В-третьих, ранее «сидевшие» на фиксированном налоге автостоянки в октябре должны перейти на уплату ЕНП или общеустановленных налогов. За налоговыми поступлениями введут контроль. В частности, все стоянки обязаны установить систему фиксации въезда-выезда и камеры видеонаблюдения.
В-четвертых, отдельным водопотребителям подняли налог за пользование водными ресурсами. Промышленники (кроме электростанций, коммунальных служб и производителей безалкогольных напитков) с октября платят 300 сумов за кубометр воды с поверхностных источников и 360 сумов за кубометр – с подземных источников, что означает примерно трехкратное повышение ставок. А предприятия-автомойки и вовсе должны начислять по 1 000 и 1 250 сумов соответственно. Для них налог повысился более чем в 10 раз.
Земля под инвестпроекты и новые правила учета прав на недвижимость
Земельные участки не сельхозназначения для реализации инвестпроектов отдают в долгосрочную аренду до 50-ти лет, но не менее указанного в заявлении срока. Право постоянного пользования земельными участками для строительства гостиниц, торговых объектов, культурно-развлекательных комплексов, объектов бытового обслуживания, образовательных и медорганизаций, дорожной инфраструктуры и др. реализуют через аукцион.
При этом свидетельства о регистрации прав на недвижимое имущество (землю, здания и сооружения, многолетние насаждения) отменяются. Вместо них в электронный госреестр просто будут вносить соответствующую запись. Главное, самим собственникам (владельцам) недвижимости не надо никуда идти с документами. Все данные для внесения записи будут предоставлять хокимияты, нотариусы, отделы и управления строительства, а также другие учреждения.
Изменились некоторые лицензирующие органы
По 6-ти видам деятельности в сфере авиации, религиозного образования и строительства изменились лицензирующие органы. Связано это с упразднением множества комиссий, комитетов, советов и рабочих групп. В целом, их стало меньше на 81, еще 25 таких структур оптимизировали.
За получением лицензии теперь нужно обращаться в профильные госучреждения. Напомним, что это не первый трансфер лицензирующих функций в этом году. С 1 июня полномочия по выдаче отдельных лицензий перешли от правительства нижестоящим ведомствам.
Оборот крипто-активов – по лицензии
Оборотом крипто-активов, т.е. совокупности записей в блокчейне, имеющей свою ценность и владельца, теперь можно заниматься только на основании лицензии. Под лицензирование подпадает майнинг, услуги на рынке крипто-активов и деятельность крипто-бирж. Лицензирование этих направлений осуществляет НАПУ.
Позже утвердили требования к крипто-биржам в Узбекистане: иностранное предприятие, «уставник» в 30 000 МРЗП (свыше 5,5 млрд сумов), наличие электронной системы, правил осуществления торгов, использование рыночных котировок и хранение информации о торгах в течение 5-ти лет.
Образование и наука: наблюдательные советы школ и авторские вознаграждения
Вместо попечительских советов общеобразовательных учреждений создаются наблюдательные советы. В них войдут наиболее активные родители, выпускники, спонсоры и другие лица, способные внести серьезный вклад в деятельность учреждения.
А в научной среде вводятся дополнительные единовременные вознаграждения:
авторам запатентованных объектов интеллектуальной собственности – 10 МРЗП за счет внебюджетных средств научного учреждения;
- авторам и научному коллективу, участвовавшему в разработке и коммерциализации научной разработки – 40% и 30% соответственно от средств, поступающих на счет учреждения от их коммерциализации.
Социалка: компенсация на хлеб, индексация «детских» пособий
В середине сентября правительство «отпустило» цены на формовой хлеб («буханка»), которые ранее регулировались государством, и подняло цену на муку. Чтобы это не ударило по карману, особенно социально уязвимых слоев населения, с 1 октября вводится компенсация – 10% МРЗП.
Ее смогут получать:
- каждый получатель пособия по возрасту, инвалидности, пособия и пенсии по случаю потери кормильца (на каждого иждивенца), пособия лицам с инвалидностью с детства старше 16 лет, пособия детям с инвалидностью в возрасте до 16 лет, а также пенсии и пособия в размере ниже установленного размера пенсии по возрасту;
- каждая семья, получающая через органы самоуправления граждан пособие по уходу за ребенком до достижения им возраста 2-х лет, а также каждая малообеспеченная семья, получающая через них материальную помощь.
Параллельно решено проиндексировать ежемесячные пособия семьям с детьми в возрасте до 14-ти лет. Начиная с октября, они составляют:
- семье с одним ребенком – 60% МРЗП;
- семье с двумя детьми – 100% МРЗП;
- семье с тремя и более детьми – 140% МРЗП.
Также в октябре, хоть и не сначала месяца, начнут действовать минимальные требования к деятельности коммерческих банков во взаимоотношениях с потребителями (с 4 октября) и новые Правила оказания услуг сети передачи данных, в том числе Интернет (с 12 октября).