Ўзбекистонда одам папиллома вирусига қарши эмлашга старт берилди
Соғлиқни сақлаш вазирлигида мамлакатимизда одам папиллома вирусига қарши эмлашга старт берилиши муносабати билан матбуот анжумани бўлиб ўтди. Тадбир Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ва ЮНИСЕФнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди. Унда тегишли давлат, жамоат ва халқаро ташкилотлар вакиллари, онколог, эпидемиолог, гинекологлар ва журналистлар иштирок этди.
Тадбирда қайд этилганидек, бачадон бўйни саратони аёллар саломатлигига таҳдид қилувчи жиддий касалликлардан бири ҳисобланади. Статистик маълумотларга кўра, дунёда биргина 2018 йилда бачадон бўйни саратони билан қарийб 570 000 янги касалланиш ҳолати қайд этилган. Ҳар йили шу касалликдан 311 000 нафардан ортиқ аёллар вафот этади.
Дунёда бўлгани каби, мамлакатимизда ҳам ушбу хасталик аёллар ўртасида тарқалиши бўйича кўкрак бези саратонидан кейин иккинчи ва касалликлардан ўлим кўрсаткичи бўйича эса туғиш ёшидаги аёллар орасида иккинчи ўринда туради. ЖССТ маълумотларига кўра, ҳар йили юртимизда 1600 нафардан зиёд аёл бачадон бўйни саратони касаллигига чалинмоқда.
Миллий эмлаш календарига кўра, мамлакатимизда болалар давлат бюджети ҳисобидан 12 та бошқариладиган инфeкцияларга қарши эмланади. Шунинг учун ҳам юртимизда эпидемиологик ҳолат барқарор сақланмоқда. Эндиликда ОПВга қарши вакцинанинг жорий қилиниши эса яна бир оғир касаллик — бачадон бўйни саратони касаллигининг олдини олишга хизмат қилади.
Бугундан бошлаб юртимиздаги барча 9 ёшли ўсмир қизлар ушбу касалликка қарши эмланади. Шу ўринда қайд этиш лозимки, одам папиллома вирусига қарши вакцинанинг нархи анча қимматлиги сабаб аксарият давлатларда у пулли асосда бажарилади. Мамлакатимизда эса, ўсмир қизлар давлат ҳисобидан бепул эмланади. Натижада келажакда ҳар йили 1100 та касалланиш ва бачадон бўйни хасталиги бўйича эса 600 га яқин ўлим ҳолатининг камайишига эришилади.
Тадбирда қайд этилганидек, ЖССТ одам папилломаси вирусига қарши вакцинани барча иммунизация дастурларига киритишни тавсия этади. Бугунги кунда жаҳоннинг 96 давлати уни ўз миллий эмлаш календарига киритган. Уларнинг орасида Буюк Британия, Дания, Швеция, Финляндиякаби қатор Европа давлатлари, шунингдек, АҚШ, Канада, Австралия ва Лотин Америка мамлакатлари ҳам бор. Шундай қилиб, 2006 йилдан бошлаб шу кунгача бутун дунёда 100 миллион нафардан ортиқ одам ушбу вакцина билан эмланган.
Шу ўринда кўпчиликни вакцинанинг қизларнинг репродуктив функциясига салбий таъсири бўлмайдими, деган савол қизиқтириши табиий. Ўтказилган халқаро илмий тадқиқотларда шу аниқ бўлдики, юқорида қайд этилганидек, мазкур вакцина нафақат саратондан ҳимоялаш, балки, репродуктив аъзолар саломатлигини ҳам янада мустаҳкамлаш хусусиятига эга экан.
Бундан 9 йил олдин, яъни, 2010 йилда эмланган 8000 нафар қизлардан бири Гулираъно Раҳимжонова 3 ёшли қизчаси билан ушбу тадбирга ташриф буюриб, ОПВга қарши эмлашдан кейин соғлиғи билан боғлиқ ҳеч қандай салбий муаммо юз бермаганини, аксинча, вакцина саломатлигини яхшилашга хизмат қилганини алоҳида таъкидлади. Унинг айтишича, бундан 9 йил аввал у билан бирга эмланган тенгдошларининг аксарияти ҳозирда оналик бахтига мушарраф бўлган.
Матбуот анжуманида миллий ва халқаро экспертлар томонидан одам папиллома вирусига қарши вакцинанинг жаҳон тиббиётида қўлланилиши тажрибаси, унинг инсон саломатлигини асрашдаги муҳим натижаларига оид маъруза ва тақдимотлари ўтказилди. Журналистлар ўзларини қизиқтирган саволларга мутахассислардан батафсил жавоб олди.

В столице состоялась пресс-конференция, посвященная началу вакцинации против вируса папилломы человека. Организаторами выступили Министерство здравоохранения, представительства ВОЗ и ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Участниками стали специалисты и эксперты в области эпидемиологии, гинекологии, онкологии, паллиативной помощи, представители международных организаций и журналисты.
Как было отмечено, рак шейки матки представляет одну из серьезнейших угроз здоровью женщин. Это четвертый по распространенности вид рака у женщин всего мира. К примеру, в 2018 году было зарегистрировано около 570 000 новых случаев этого заболевания. Ежегодно от рака шейки матки умирает более 311 000 женщин.
В Узбекистане рак шейки матки является вторым по распространенности видом рака среди женщин всех возрастов после рака молочной железы и второй по частоте причиной смерти женщин фертильного возраста после рака молочной железы. По оценочным данным ВОЗ, ежегодно в Узбекистане 1660 женщин заболевает раком шейки матки. Таким образом, бремя заболеваний, ассоциированных с вирусом папилломы, велико.
В 2017 году Кабинетом Министров Республики Узбекистан был утвержден Национальный план по контролю и профилактике рака, включающий внедрение комплексного скрининга рака шейки матки по всей стране. Данный план содержит такие первичные профилактические мероприятия, как вакцинация против ВПЧ и скрининг рака шейки матки в дополнение к мерам по улучшению лечения рака шейки матки и паллиативной помощи.
Согласно национальному календарю прививок в нашей стране дети за счет государства прививаются против 12 управляемых инфекций, благодаря этому сохраняется стабильная эпидемиологическая обстановка. Теперь в Национальную программу иммунизации Узбекистана включена вакцинация против вируса папилломы человека. Внедрение вакцины против ВПЧ будет способствовать предотвращению рака шейки матки. Плановая вакцинация девочек-подростков позволит в будущем предотвратить ежегодно 1 100 случаев заболеваний и около 600 случаев смерти от рака шейки матки.
Стоит отметить, что в нашей стране уже несколько лет идет подготовка к внедрению вакцины против ВПЧ в Национальный календарь прививок. В частности, в 2010 году в республике 8 тысяч девушек от 9 до 15 лет получили прививку против ВПЧ. За 9 лет в них не наблюдались никаких негативных изменений. Также примечательно, что во многих странах вакцина является платной, а в Узбекистане девочек будут прививать за счет государства.
Как было отмечено на мероприятии, ВОЗ рекомендует включать вакцину против ВПЧ во все национальные программы иммунизации. 96 стран мира в настоящее время включили вакцины против ВПЧ в свои национальные программы иммунизации, включая большинство стран Европы, как Великобритания, Дания, Швеция, Финландия, также США, Канады, Австралии и Латинской Америки. Так, с 2006 года во всем мире были вакцинированы более 100 миллионов человек.
В свою очередь, многих волнует вопрос: не влияет ли вакцина на репродуктивную функцию девочек? Согласно проведенным исследованиям, выяснилось, что вакцина не только защищает организм от рака шейки матки, но и укрепляет здоровье девушек. Ярким примером этого стала приглашенная на пресс-конференцию Гулираъно Рахимжонова со своей трехлетней дочерью. В 2010 году году в 15 лет среди 8000 вакцинированных она поже получила прививку против ВПЧ. После вакцинации не чувствовала никаких негативных последствий. По ее словам, многие из вакцинированных тогда девочек сегодня являются счастливыми родителями.
В ходе пресс-конференции национальными и международными экспертами были представлены последние исследования в сфере предотвращения и лечения рака шейки матки, опыт внедрения вакцины против ВПЧ в других странах. Журналисты на свои вопросы получили подробные ответы от специалистов.