Савдо-саноат палатаси бизнесни текшириш тўғрисидаги қонун лойиҳаси бўйича фикр-мулоҳазаларни қабул қилади
Савдо-саноат палатаси томонидан «Тадбиркорлик субъектларини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасининг жамоатчилик экспертизаси ўтказилди, натижалар билан танишиб чиқишингиз ҳамда ҳужжат юзасидан фикр-мулоҳазалар ва таклифларингизни юборишингиз мумкин.
Эслатиб ўтамиз, Бош прокуратура томонидан «Тадбиркорлик субъектларини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди ва ҚҲТБТ порталига жойлаштирилди.
Илгари ССП томонидан лойиҳанинг жамоатчилик экспертизаси ўтказилган эди, натижалар билан ҳаволадан ўтиб танишиш мумкин. Хусусан, қуйидагилар таклиф этилмоқда:
• тадбиркорлик субъектларини уларда ўтказиладиган текширувлар ҳақида хабардор қилиш тартиби назарда тутилиши;
• ваколатли орган томонидан хабардор қилиш тартибида ўтказиладиган текширувлар муддатини 3 кунгача қисқартириш;
• жамоатчилик назорати ва мониторингни амалга ошириш учун Савдо-саноат палатаси ва унинг ҳудудий бошқармаларини тадбиркорлик субъектларида ўтказиладиган текширувлар ҳақида хабардор қилиш тартибини жорий этиш масаласини кўриб чиқиш.
Палата қонун лойиҳаси муҳокамасида иштирок этишингизни ҳамда тавсиялар, таклифлар ва фикр-мулоҳазаларни info@chamber.uz электрон почтасига юборишингизни ёки (78) 150-60-06 телефон рақами орқали маълум қилишингизни сўрайди.

Торгово-промышленная палата провела общественную экспертизу проекта Закона «О государственном контроле деятельности субъектов предпринимательства», предлагает ознакомиться с ее результатами, а также направить свои замечания и предложения к документу.
Напомним, Генеральная прокуратура разработала проект Закона «О государственном контроле субъектов предпринимательства» и разместила его на портале СОВАЗ.
Ранее ТПП провела общественную экспертизу проекта, с результатами которой можно ознакомиться по ссылке. В частности, предлагается:
- предусмотреть порядок уведомления субъектов предпринимательства об инициировании в отношении них проверки;
- срок проверок, проводимых в порядке уведомления уполномоченного органа, сократить до 3-х дней;
- рассмотреть вопрос о введении порядка уведомления Торгово-промышленной палаты и ее территориальных управлений о предстоящих проверках субъектов предпринимательства для осуществления общественного контроля и мониторинга.
Палата призывает принять участие в обсуждении законопроекта и направлять свои рекомендации, предложения и замечания на электронную почту: info@chamber.uz или сообщать по телефону: (78) 150-60-06.