Гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар рўйхатлари кенгайтирилди
Вазирлар Маҳкамасининг 27 октябрдаги қарори билан муомалада бўлиши тақиқланган ва чекланган гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорлар рўйхатларига ўзгартишлар киритилди, дея хабар қилди Norma.uz нашри.
Муомалада бўлиши тақиқланган гиёҳвандлик воситаларининг рўйхати 238 та позициядан 265 та позицияга, муомалада бўлиши чекланганларининг — 51 тадан 53 тага ошди. Муомалада бўлиши чекланган психотроп моддалар 4 тага (81 та позициядан 85 та позицияга), прекурсорлар эса 3 тага (26 та позициядан 29 та позицияга) кўпайди.
Жумладан, трамадол муомалада бўлиши чекланган гиёҳвандлик моддалар рўйхатидан жой олди. Муомалада бўлиши чекланган психотроп моддалар рўйхатига эса зопиклон («соннат») киритилди.
Муомалада бўлиши тақиқланган гиёҳвандлик воситаларининг рўйхати тузилиши ўзгартирилди. Унга киритилган моддалар гуруҳлар ва кичик гуруҳларга бўлинди.
Масалан, синтетик каннабиоидлар гуруҳидаги гиёҳвандлик воситаларига анъанавий (дибензопиранлар), ноанъанавий (циклогексилфеноллар, циклогентеноллар, хинонлар), аминоалкилиндоллар (нафтоилиндоллар, фенилацетилиндоллар, бензоилиндоллар ва ҳ.к.), эйкозанойдлар (анандамидлар), бошқалар (нафтоилпиролллар, диарипиразоллар ва ҳ.к.) ва гибрид каннабиоидлар киради.

Постановлением Кабинета Министров от 27 октября в списки запрещенных и ограниченных в обороте наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров внесены изменения.
Список запрещенных наркотических средств расширен с 238 до 265 позиций, ограниченных в обороте — с 51 до 53. Ограниченных в обороте психотропных веществ стало на 4 больше (увеличение с 81 до 85 позиций), а прекурсоров — на 3 (с 26 до 29 позиций).
В частности, список наркотических средств, оборот которых ограничен, пополнил трамадол. В перечень психотропных веществ, оборот которых ограничен, добавлен зопиклон («соннат»).
Изменилась, согласно документу, и структура перечня наркотических средств, оборот которых запрещен. Включенные в него вещества разбиты на группы и подгруппы.
Например, к наркотикам группы синтетических каннабиоидов относятся классические (дибензопираны), неклассические (циклогексилфенолы, циклогентенолы, хиноны), аминоалкилиндолы (нафтоилиндолы, фенилацетилиндолы, бензоилиндолы и т. д.), эйкозанойды (анандамиды), прочие (нафтоилпироллы, диарипиразолы и т. д.) и гибридные каннабиоиды.
Напомним, законом, подписанным президентом 22 октября, введена уголовная ответственность за незаконное изготовление, приобретение, хранение, сбыт и другие действия с аналогами наркотических средств.