Ўзбекистон Республикаси президенти ва ҳукумат томонидан тақиқланганига қарамай, Ўзбекистоннинг айрим вилоятларида ўқитувчилар ва халқ таълими ходимларини пахта йиғим-терими ҳамда турли мажлисларга жалб қилиш ҳолатлари қайд этилган, деб хабар бермоқда Халқ таълими вазирлиги ахборот хизмати.
Бу борада Ўзбекистон Халқ таълими вазирлигига ўқитувчилар ҳамда таълим ходимларини пахта йиғим-теримига ва маҳаллий ҳокимликларнинг йиғинларига ноқонуний жалб қилиш тўғрисида маълумотлар келиб турибди, дейилади хабарда.
Масалан, Сурхондарё вилоятининг айрим туманларида ҳокимликлар ва прокуратура раҳбарлари вилоят халқ таълими бошқармаси вакилларидан пахта йиғим-теримига ўқитувчиларни жалб қилишни талаб қилмоқдалар.
Юқорида келтириб ўтилган масалалар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигининг Ҳуқуқий-назорат хизмати вакиллари вилоят прокуратураси раҳбарияти билан суҳбатлашди ва натижада пахта йиғими учун ташкил этилган штаб-квартирада таълим ходимларини мажлисларга жалб қилиш тўхтатилди. Бундан ташқари, пахта теримига жалб қилинган ўқитувчилар уйига жўнатилди. Хусусан, Сурхондарё вилоятининг Музработ туманидан 450 нафар, Жиззах вилоятидан 39 нафар инсонлар ўз уйларига қайтишди.
Ҳозирги вақтда вазирликнинг Ҳуқуқий-назорат хизмати Андижон ва Навоий вилоятларида ўқитувчиларнинг йиғим-терим ишларига жалб этилганлиги ҳақидаги маълумотни текширмоқда. Ўрганиш натижалари белгиланган тартибда чора кўриш учун Бош прокуратурага тақдим этилади.
Шуни таъкидлаш керакки, вилоят халқ таълими бошқармаларининг айрим раҳбарлари ҳали ҳам эскича фикрлаб, маҳаллий раҳбарларнинг оғзаки кўрсатмаларига бўйсунишмоқда, дейилади вазирлик хабарида.
Шунингдек, вилоят халқ таълими бошқармалари ходимлари ва мактаб директорларини Ҳокимликда ўтаётган турли йиғилишларга жалб қилиш ҳолатлари учраб турибди. Қашқадарё вилояти, Қамаши тумани ҳокими ҳар душанба куни соат 06:30 да 89 та мактаб раҳбарларини селектор йиғилишига чақирмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 17 июль куни ўтказилган умумий ўрта таълим тизимини ислоҳ қилиш ва ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилишда ўқитувчиларнинг турли назорат органлари томонидан текширувини чеклаш, ободонлаштириш ишларига ўқитувчиларни жалб қилиш, турли йиғилишларда иштирок этиш, обуна кампанияси ва ўзларининг ваколатлари доирасида бўлмаган бошқа ишларга жалб қилишни тақиқлаш зарурлиги таъкидланди. Қолаверса, ўқитувчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун махсус ҳуқуқий хизматни ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги ўқитувчиларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида ўқитувчилардан шикоятларни қабул қилиб олишда “Устоз овози” виртуал инспектор хизматини ишга туширган.
Вазирлик ўқитувчилар ва халқ таълими муассасалари ходимларини қонуний ҳуқуқлари бузилган тақдирда, “Устоз овози” виртуал инспекторига ёки телеграм боти (https://t.me/Ustoz_Ovozi_bot)га мурожаат қилишга чақиради. Шунингдек, ҳудудий раҳбарларни бу соҳада таълим тизими ходимларининг ҳуқуқларини бузилишига алоҳида эътибор қаратишини сўрайди, чунки президент қарорларини тўғри амалга оширмасдан, юқори малакали мутахассисларни таълим тизимига қайтариш жуда қийин.

Несмотря на запрет президента, некоторые чиновники привлекают учителей к сбору хлопка
В Министерстве народного образования отмечают, что в некоторых регионах зафиксированы факты привлечения учителей и сотрудников сферы образования к сбору урожая хлопка и различным совещаниям несмотря на введенный строгий запрет со стороны президента.
«В Министерство народного образования поступает информация о незаконным привлечении педагогов и сотрудников сферы образования к сбору урожая хлопка и совещаниям местных хокимиятов. Например, в некоторых районах Сурхандарьинской области руководители хокимиятов требуют от представителей регионального управления народного образования предоставить людей для сбора урожая хлопка. Представители Контрольно-правовой службы Министерства народного образования Узбекистана попросили руководство прокуратуры области вмешаться в процесс, и в результате штабы, созданные для организованного сбора хлопка, перестали привлекать сотрудников к совещаниям. Также сотрудники народного образования, которые были привлечены к сбору хлопка, были отправлены домой. В частности, приняты меры по возвращению домой 450 человек из Музрабатского района области и 39 человек из Джизакской области»,- говорится в сообщении ведомства.
Отмечается, что контрольно-правовая служба Министерства народного образования сейчас проверяет информацию о привлечении учителей к сбору урожая в Андижанской и Навоийских областях. Результаты изучения будут направлены Генеральной прокуратуре для принятия мер ответственности.
«При этом нужно подчеркнуть, что некоторые руководители областных управлений народного образования продолжают мыслить по-старому и подчиняются устным указаниям местных руководителей, несмотря на официальный запрет со стороны руководства страны. Также наблюдаются факты привлечения сотрудников региональных управлений народного образования и директоров школ к различным совещаниям в хокимиятах. Например, хоким Камашинского района Кашкадарьинской области каждый понедельник в 6:30 собирает директоров 89 школ на селекторное совещание», — сказали в МНО.
Напомним, что 17 июля текущего года под председательством Шавката Мирзиёева состоялось совещание, посвященное вопросам реформирования и развития системы общего среднего образования. Подчеркивалось, что необходимо ограничить проверки деятельности учителей различными контролирующими органами, не привлекать сотрудников народного образования к сезонным сельскохозяйственным работам, работам по благоустройству, участию в различных собраниях, подписной кампании и иной работе, не входящей в их компетенцию. Также была поставлена задача по организации специальной правовой службы по защите прав учителей.
При этом, МНО запустило услугу «виртуальный инспектор» для приема жалоб учителей «Устоз овози» (Голос учителя), которая направлена на защиту прав и интересов учителей.
Министерство призывает учителей и сотрудников народного образования обращаться в «виртуальный инспектор» «Устоз овози» при нарушении их законных прав по адресу http://ustozovozi.uzedu.uz/ или по телеграму https://t.me/Ustoz_Ovozi_bot.
Министерство также просит руководителей областей особо обращать внимание на возможные факты нарушения прав сотрудников народного образования на местах, так как без надлежащего исполнения решений президента на местах очень трудно вернуть высококвалифицированных специалистов в педагогическую деятельность.