2018 йилнинг тўққиз ойида жиноят ишлари бўйича судлар томонидан 36 889 нафар шахсга нисбатан 28 730 та иш кўриб чиқилди. Мазкур кўрсаткичлар 2017 йилнинг шу даврига нисбатан шахслар бўйича 37,9 фоизга, ишлар бўйича эса 36,5 фоизга камайган.
Жумладан, 590 нафар шахс оқланди ва реабилитация қилинди, судланган шахслар сони 27 193 нафарни ташкил этиб, шундан 6 696 нафар шахсга озодликдан махрум қилиш ва 18 900 нафарига бошқа турдаги жазолар тайинланди, 1 597 нафар шахс шартли ҳукм қилинди.
Шунингдек, 2 449 нафар шахс озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланиши муносабати билан суд залидан озод қилинди, 23 487 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди, 7 216 нафарига тайинланган жазоси енгили билан алмаштирилди, 5 462 нафар шахсга нисбатан дастлабки тергов органлари томонидан асоссиз равишда қўйилган моддалар айбловдан чиқариб ташланди ёки қайта малакаланди.
Ўтган йилнинг шу даврига нисбатан айрим жиноят турлари, хусусан, қасддан одам ўлдириш, номусга тегиш, босқинчилик, талончилик, ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш, ўғрилик, пора олиш ва бериш, пора олиш-беришда воситачилик қилиш, безорилик, гиёҳвандлик воситалари ёки психотроп моддалар билан қонунга хилоф равишда муомала қилиш, транспорт воситасини олиб қочиш, қасддан баданга оғир ва ўртача оғир шикаст етказиш каби жиноятлари учун судланганлик кўрсаткичлари камайди.
Ҳисобот даврида ярашув институтининг самарали қўлланилиши натижасида 6 914 нафар шахс жиноий жавобгарликдан озод этилди.
Етказилган 294,2 млрд. сўмдан зиёд моддий зарарнинг ўрнини қоплаган 2 980 нафар шахсга нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинланган.
13 096 та жиноят иши, яъни барча ишларнинг қарийб 46 фоизи сайёр суд мажлисларида кўриб чиқилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати томонидан назорат тартибида 1 191 нафар шахсга нисбатан 917 та иш кўриб чиқилди. 655 нафар шахсга нисбатан қуйи судлар томонидан чиқарилган қарорлар бекор қилинди ва 433 нафар шахсга нисбатан чиқарилган суд қарорлари ўзгартирилди.

Как сообщил официальный представитель Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов, за девять месяцев 2018 года судами по уголовным делам рассмотрено 28 730 дел в отношении 36 889 лиц, что на 36,5 % дел и 37,9% лиц меньше, чем за этот же период 2017 года.
При этом 590 лиц оправданы и реабилитированы, количество осужденных составило 27 193 лица, из них в отношении 6 696 лиц назначено наказание в виде лишения свободы, а в отношении 18 900 лиц назначены другие виды наказаний, 1 597 лиц осуждены условно.
Также, 2 449 лиц освобождены из под стражи из зала суда в связи с назначением им наказаний, не связанных с лишением свободы, 23 487 лиц освобождены от отбывания наказания условно-досрочно, 7 216 лицам назначенное наказание заменено на более мягкое, из обвинения 5 462 лиц исключены или переквалифицированы статьи, необоснованно вменённые органами предварительного следствия.
В сравнении с аналогичным периодом прошлого года сократились показатели судимости по таким видам преступлений, к которым, в частности, относятся умышленное убийство, изнасилование, разбой, грабёж, хищение путём присвоения или растраты, кража, получение и дача взятки, посредничество во взяточничестве, хулиганство, угон транспортного средства, умышленное тяжкое и средней тяжести телесное повреждение и преступления, составляющие незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ.
За отчётный период в результате эффективного применения института примирения6 914 лиц освобождены от уголовной ответственности.
В отношении 2 980 лиц, возместивших материальный ущерб в размере более 294,2 млрд. сумов назначены наказания, не связанные с лишением свободы.
13 096 уголовных дел, то есть почти 46 процентов всех дел рассмотрены в ходе выездных судебных заседаний.
Кроме этого, Судебной коллегией по уголовным делам Верховного суда Республики Узбекистан в надзорном порядке рассмотрено 917 дел в отношении 1 191 лица.Отменены решения нижестоящих судов в отношении 655 лиц и изменены судебные решения в отношении 433 лиц.