Ноинфекцион касалликлар, жумладан юрак-қон томир хасталиклари, қандли диабет, саратон ва сурункали респиратор касалликлар ҳар йили Ўзбекистон иқтисодиётига 9,3 трлн сўмга тушмоқда. Бу 2016 йилги мамлакат ялпи ички маҳсулотининг 4,7 фоизига тенг демакдир.
Бу ҳақда соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Лианн Купперс ҳамда БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори Хелен Фрейзернинг 11 октябрь куни тарқатилган қўшма баёнотида сўз боради.
Ўзбекистонда ноинфекцион касалликларнинг бу қадар йирик қиймати ҳукуматнинг касалликларни даволашга сарфлаётган харажатлари, шунингдек ногиронлик бўйича тўловларини ўз ичига олади, дейилади баёнотда.
Бироқ бу борадаги яширин бевосита ва билвосита харажатлар янада кўпроқни ташкил этади. Улар бевақт вафот этувчи ва меҳнатга лаёқатли ишчи кучи рўйхатидан чиқувчи ёки имконияти чекланган ҳолда ишловчи кишилар маҳсулдорлигининг йўқотилиши сабабли вужудга келади. Ўзбекистонда бу каби «яширин» харажатлар соғлиқни сақлашга тўғридан-тўғри сарфланаётган маблағлардан 3,5 баробарга кўпроқ.
Мазкур рақамлар Ўзбекистон ҳукумати, ЖССТ, БМТТД ва БМТнинг Ноинфекцион касалликлар профилактикаси ва уларга қарши кураш бўйича агентликлараро мақсадли гуруҳи (UNIATF) томонидан ўтказилган ноинфекцион касалликларнинг инвестицион асосларини тўплаш жараёнида олинди. Таҳлиллар Ўзбекистондаги асосий ноинфекцион касалликларнинг ижтимоий ва иқтисодий даражасини аниқлаш ҳамда иқтисодий самарадор ечимларни топишга имкон яратди.
Ўзбекистонда ноинфекцион касалликлар эпидемияси жиддий ижтимоий-иқтисодий оқибатларни келтириб чиқаради, дейилади баёнотда. Ҳар йили ноинфекцион касалликлар мамлакатдаги барча ўлим ҳолатларининг 78 фоизига сабаб бўлмоқда. Мамлакат фуқароларининг ҳар тўрт нафардан бири ушбу турдаги касалликлардан 70 ёшга етмасдан, яъни бевақт вафот этмоқда.
Ноинфекцион касалликлардан вафот этишга асосан тамаки ва алкогол истеъмоли, носоғлом овқатланиш, кам ҳаракатлилик каби кундалик хавф омиллари, шунингдек улар билан боғлиқ метаболик хатар омиллари — юқори қон босими ва холестерин сабаб бўлмоқда.
Ўзбекистонда мазкур хатар омилларининг тарқалганлик даражаси юқори — эркакларнинг 25 фоиздан зиёдроғи тамаки чекади, катта ёшли аҳолининг ярмидан кўпроғи ортиқча вазнга эга. Ўзбекистон тузни кўп миқдорда истеъмол қилувчи мамлакатлардан бири (аҳоли жон бошига кунига 15 гр атрофида, ЖССТ тавсияси — кунига 5 гр). 30 фоиздан ортиқроқ аҳолининг қон босими юқори, ҳар беш катта ёшлининг бири юрак хуружи ёки инсульт хавфи билан яшайди.
ЖССТ ноинфекциион касалликлар даражасини камайтириш учун энг самарали иқтисодий чораларни аниқлаб берди. Улар орасида «энг яхши харидлар», тамакига қарши кураш бўйича комплекс дастурлар, туз истеъмолини камайтириш, ширин ичимликларни солиққа тортиш, соғлом овқатланиш ва жисмоний фаоллик тарғиботи, шунингдек ноинфекцин касалликларга чалинган кишиларни даволашни яхшилаш. Таҳлиллар Ўзбекистонда туз истеъмолини камайтириш бўйича чоралар энг иқтисодий жиҳатдан энг кўп самара келтиришини кўрсатди.
Агарда ноинфекцион касалликларга қарши кураш бўйича барча моделлар ва клиник аралашувлар пакети жорий этилиб, 15 йил ичида меҳнатга лаёқатлилик ортга қайтарилса, мамлакат ЯИМ ўсиши яна 2,3 трлн сўм ёки 1,2 фоизга ошади.
Баёнотда қайд этилишича, мазкур аралашувларни самарали амалга оширишда фақатгина соғлиқни сақлаш сектори жавобгар бўлмайди. Муваффақиятга эришиш учун ҳукумат ва жамият, жумладан соғлиқни сақлаш сектори билан алоқадор бўлмаган молиялаштириш, таълим, атроф-муҳит, қишлоқ хўжалиги, спорт, режалаштириш кабиларда кучлар бирлаштирилиши лозим.

Неинфекционные заболевания (НИЗ), в частности, сердечно-сосудистые заболевания, сахарный диабет, рак и хронические респираторные заболевания ежегодно обходятся экономике Узбекистана оценочно в 9,3 трлн сумов, что эквивалентно 4,7% от валового внутреннего продукта страны 2016 года.
Об этом говорится в совместном заявлении министра здравоохранения Алишера Шадманова, главы представительства Всемирной организации здравоохранения в Узбекистане Лианн Куппенс и постоянного координатора ООН в Узбекистане Хелен Фрейзер, распространенном 11 октября.
Огромная стоимость неинфекционных заболеваний в Узбекистане включает в себя расходы правительства на лечение НИЗ, а также выплаты по инвалидности, поясняется в заявлении.
Однако косвенные или скрытые расходы НИЗ еще более значительны. Они возникают из-за потери производительности людей, которые преждевременно умирают и выходят из списка трудоспособной рабочей силы или работают с ограниченными возможностями. В Узбекистане такие «скрытые» затраты в 3,5 раза выше, чем прямые затраты на здравоохранение.
Эти цифры получены при сборе инвестиционного обоснования НИЗ, проведенного правительством Узбекистана, ВОЗ, ПРООН и Межагентской целевой группой ООН по профилактике и борьбе с неинфекционными заболеваниями (UNIATF). Анализ позволил вычислить социальное и экономическое бремя основных НИЗ в Узбекистане и определить экономически эффективные решения.
Эпидемия НИЗ в Узбекистане приводит к серьезным социально-экономическим последствиям, говорится в заявлении. Каждый год неинфекционные заболевания становятся причиной 78% всех смертей в стране. Более одного из четырех граждан страны умирает от НИЗ, не достигнув 70-летнего возраста, то есть преждевременно.
Преждевременная смертность от НИЗ, в основном, вызвана изменяемыми поведенческими факторами риска, такими как употребление табака, нездоровое питание, малоподвижный образ жизни и употребление алкоголя, а также связанными с ними метаболическими факторами риска — высокое кровяное давление и холестерин.
Распространенность этих факторов риска в Узбекистане высока — более четверти мужчин курят табак, половина взрослого населения имеет избыточный вес или ожирение. Узбекистан также имеет один из самых высоких уровней потребления соли (около 15 гр на душу населения в день, в три раза выше, чем рекомендация ВОЗ, — 5 гр в день). Как следствие, более 30% взрослых имеют высокое кровяное давление, а пятая часть взрослого населения имеет высокий риск сердечного приступа или инсульта.
ВОЗ определила набор экономически эффективных мер, которые имеют самый высокий потенциал для снижения бремени НИЗ. Среди них — «лучшие покупки», комплексные программы по борьбе против табака, сокращению потребления соли, налогообложению сладких напитков и пропаганда здорового питания и физической активности, а также улучшение лечения людей, живущих с НИЗ.
Анализ показывает, что наиболее экономически эффективным в Узбекистане является пакет мер по сокращению потребления соли. Пересмотр рецептур пищевых продуктов для уменьшения содержания соли, маркировка упаковки на лицевой стороне продукта (предупреждение «Высокое содержание соли») и повышение осведомленности, как ожидается, будут способствовать снижению артериального давления у населения и, таким образом, приведут к снижению сердечно-сосудистых заболеваний.
Сокращение потребления табака через применение действующего законодательства на практике и повышение физической активности населения также обеспечит высокую отдачу от инвестиций.
В целом, возврат трудоспособности в течение 15 лет, если модели политики НИЗ и пакеты клинических вмешательств будут внедрены, обеспечит прирост ВВП страны на 2,3 трлн сумов, или на 1,2%.
В заявлении отмечается, что эффективное осуществление этих вмешательств не может быть отдельной ответственностью сектора здравоохранения, успех требует совместных усилий правительства и общества, в том числе не связанных со здравоохранением секторов — финансирование, образование, окружающая среда, сельское хозяйство, спорт, планирование.