Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги мутахассислари мажбурий меҳнатга жалб қилганлик учун жарималарни сезиларли даражада оширишни кўзда тутувчи ҳужжатни тайёрламоқда. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар қилди.
Айни пайтда мазкур қоидабузарлик учун жарима, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддасига кўра, энг кам иш ҳақининг 1 дан 3 баробаригачани ташкил этади. Меҳнат вазирлиги ушбу миқдорни биринчи қонунбузарлик ҳолатида энг кам ойлик иш ҳақининг 25−50 баробари ва такрорий ҳолатда энг кам ойлик иш ҳақининг 50−100 баробари миқдорида оширишни таклиф этмоқда.
10 сентябрдан 27 сентябрь оралиғида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг ишонч тармоқларига пахта теримига мажбурий жалб қилиш ҳолати юзасидан жами 410 та мурожаат келиб тушди. Улардан 228 таси Давлат меҳнат инспекцияси инспекторлари томонидан кўриб чиқилди, 26 тасида қонунбузарлик ҳолати тасдиқланди. 202 та мурожаатда пахта теримига мажбурий жалб қилиш ҳолати тасдиқланмади.
«Афсуски, жойларда ҳолатни ўрганиш пайтида мурожаатчилар турли сабаблар таъсирида ўз шикоятларини қайтариб олаётгани кузатилмоқда. Пахта теримига мажбурий жалб қилиш бўйича тасдиқланмаган ҳолатлар юзасидан қайта текширув ишлари ўтказилмоқда», — дейилади вазирлик хабарида.
Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) вакилларига мурожаатлар маълумот базасига кириш ҳуқуқи тақдим этилди.
Ижтимоий тармоқларда кенг муҳокамага сабаб бўлган Андижон вилояти Қўрғонтепа тумани Ёшлар иттифоқи фаоли Н.Мирзақобуловнинг туманда жойлашган 53 та мактабдаги ёшлар ташкилоти фаолларини пахта теримига мажбурлаш ҳолати Андижон вилояти прокуратураси ва Давлат меҳнат инспекциясининг биргаликда олиб борган текширув-тергов ишлари билан якунланди. Мажбурлаш ҳолати бўйича Н.Мирзақобулов маъмурий жавобгарликка ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 51-моддасига мувофиқ жаримага тортилди.
10 сентябрдан буён 26 та ҳолат бўйича мансабдор шахслар маъмурий жавобгарликка тортилди.
Қонунбузарлик содир этгани учун Давлат меҳнат инспекцияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддаси бўйича қуйидаги шахсларга нисбатан энг кам ойлик иш ҳақининг 1 баробаридан 3 баробари миқдорида жарима пулини ундириш тўғрисида қарор чиқарилди:
- Фарғона вилояти Қўштепа тумани ҳокими Новиков И.А.,
- Фарғона вилояти Олтиариқ тумани Хотин-қизлар ишлари бўйича ҳоким ўринбосари Салимова Ш.,
- Қашқадарё вилояти Нишон тумани қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ҳоким ўринбосари Нормўминов У.,
- Жиззах вилояти Пахтакор тумани Давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Эргашев А.,
- Сирдарё вилояти Янгиер шаҳар Давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Ахмедов К.,
- «Бек барака савдо мажмуаси» МЧЖ директори Турсунов Ю.
ОАВ маълумотларига таянган вазирлик айрим ҳудудларда пахта терими учун пул маблағларини йиғиш ҳолатлари кузатилаётганини таъкидлаб, пахта терими учун ҳеч қандай пул йиғимлари ва қўшимча солиқлар назарда тутилмаганлигини эслатиб ўтди.
Шунингдек, пахта теримида қатнашиш истагида бўлган барча фуқаролар +998712000602, @terimuzbot телеграм боти, шунингдек, terim.uz сайтида маълумот қолдиришлари мумкинлигини санаб ўтди. Жорий йилда пахта теримидан ишлаб топилган маблағлар солиққа тортилмайди.

По сообщению Министерства занятости и трудовых отношений, с 10 сентября по 27 сентября на горячую линию министерства поступило 410 обращений о фактах принуждения к сбору хлопку. Из них инспекторами Государственной трудовой инспекции рассмотрено 228 обращений, в 26 случаях подтвердились факты нарушения законодательства. По 202 случаям факты принуждения не подтвердились.
«К сожалению, прослеживается тенденция, когда заявители под влиянием различных факторов отзывают свои жалобы при изучении фактов на местах. По неподтвержденным фактам принуждения к сбору хлопка проводятся повторные проверки», – подчеркнули в пресс-службе.
Всего за период с 10 сентября к административной ответственности были привлечены должностные лица по 26 фактам.
Государственной инспекций труда были вынесены представления о нарушении по статье 51 Кодекса об административных нарушениях с взысканием штрафа в размере от 1 до 3 МРЗП следующим должностным лицам: хоким Куштепинского района Ферганской области Новиков И.А.; заместитель хокима по делам женщин Алтыарыкского района Ферганской области Салимова Ш.; заместитель хокима Нишанского района Кашкадарьинской области по водным делам Нормуминов У.; начальник ГНИ Пахтакорского района Джизакской области Эргашев. А.; начальник ГНИ города Янгиера Сырдарьинской области Ахмедов К.; директор ООО «Бек барака торговый комплекс» Турсунов Ю.
«Вызвавший широкий резонанс в социальных сетях случай, когда активист Союза молодежи Кургантепинского района Андижанской области Н. Мирзакабулов принуждал к сбору хлопка активистов молодежной организации в 53 школах района, закончился совместным расследованием прокуратуры Андижанской области и Государственной инспекции труда», – отметили в министерстве.
По факту принуждения Мирзакабулов привлечен к административной ответственности и штрафу по статье 51 Кодекса административной ответственности.
В настоящее время Министерство занятости и трудовых отношений подготовило документ, который предусматривает увеличение штрафов за принуждение к труду.
«Размер штрафа по статье 51 Кодекса об административной ответственности Узбекистана «Административное принуждение к труду» планируется увеличить до 25-50 МРЗП за первый случай и от 50-100 МРЗП за повторный случай. Сейчас размер штрафа по данной статье составляет от 1 до 3 МРЗП», – отметили в министерстве.
Министерство занятости и трудовых отношений напоминает, что в случае принуждения к сбору хлопка граждане должны обращаться на горячую линию министерства по номеру +998712000602, телеграмм бот @terimuzbot или на сайт terim.uz. Каждое обращение не останется без внимания, заявили в министерстве.