Ўзини ўзи банд қилганлар учун фаолият турлари рўйхати кенгайтирилди
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг 30 августдаги қарори билан якка тартибдаги тадбиркорлар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият турлари рўйхати кенгайтирилди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги («Норасмий бандлик улушини қисқартириш ва замонавий ёндашувлар асосида меҳнат ресурслари балансини шакллантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 366-сонли президент қарори) хабар бермоқда.
Ҳужжатга кўра, 1 ноябрдан бошлаб якка тартибдаги тадбиркорлар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият (ишлар, хизматлар) рўйхатига яна 10 та фаолият тури киритилди:
• уй ҳайвонлари (қорамол, қўй, эчки, от ва бошқалар) бозорларида воситачилик хизмати;
• автомобиль бозорларида воситачилик хизмати;
• риэлторлик хизматини кўрсатиш (ижарага уй топиб бериш, уй сотиб олиш ва сотишга кўмаклашиш);
• уйда сут ва сут маҳсулотларини қайта ишлаш ва сотиш хизмати;
• маиший буюмларни ижарага бериш хизмати (стол-стул, идиш-товоқ, асбоб-ускуна ва бошқалар);
• гипс ва ганчдан буюмлар ясаш (уй жиҳозлари, эртак қаҳрамонлари ҳайкалларини ясаш);
• тош ва тош маҳсулотларидан ёдгорлик, сувенир ва декоратив буюмлар тайёрлаш;
• ёғоч маҳсулотларидан сават, нон маҳсулотлари учун махсус идиш ва бошқа буюмларни тўқиш;
• уй шароитида пилла етиштириш, шахсий томорқа ер участкасида тут меваси, ниҳоли ва кўчатини етиштириш, уйда ипак мато, ипак гилам тўқиш ва сотиш;
• кулолчилик.
2023 йил 1 январдан ЯТТлар билан меҳнат муносабатларида бўлган жисмоний шахслар учун ижтимоий солиқ суммасининг энг кам миқдори ойига БҲМнинг 50 фоизидан йилига БҲМнинг бир бараваригача камайтирилади (савдо мажмуалари ва бозорларда фаолият юритаётган якка тартибдаги тадбиркорлар билан меҳнат муносабатларида бўлган жисмоний шахслар бундан мустасно).
Ушбу санадан бошлаб ўзининг шахсий томорқа ер участкасида қуйидаги фаолият турлари билан шуғулланаётган фуқаролар томонидан йилига БҲМнинг камида 1 баравари миқдорида ижтимоий солиқ тўланган тақдирда, улар расмий банд бўлган аҳоли тоифасига киритилади ва ушбу давр уларнинг меҳнат стажига қўшилади:

Постановлением президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 30 августа расширен перечень деятельности, которыми могут заниматься самозанятые лица. Об этом сообщает Министерство юстиции (ПП-366 «О мерах по сокращению доли неформальной занятости и формированию баланса трудовых ресурсов на основе современных подходов»).
Согласно документу, с 1 ноября в перечень видов деятельности(работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые, включаются ещё 10 видов деятельности:
посреднические услуги на рынках домашних животных (крупного рогатого скота, овец, коз, лошадей и других);
посреднические услуги на рынках автомобилей;
оказание риэлторских услуг (оказание содействия в поиске жилья для аренды, а также приобретении и отчуждении жилья);
услуги переработки и реализации молока и молочных изделий на дому;
услуги аренды (проката) предметов быта (столов и стульев, посуды, оборудования и других);
изготовление изделий из гипса и ганча (домашней утвари, скульптур сказочных героев);
изготовление памятников, сувениров и декоративных изделий из камня и каменной продукции;
плетение корзин, ёмкостей для хлебной продукции и других изделий из дерева;
выращивание коконов в домашних условиях, плодов, ростков и саженцев тутовника на личных приусадебных земельных участках, а также ткачество и реализация шёлковой ткани и шёлковых ковров на дому;
гончарное ремесло.
С 1 января 2023 года минимальная сумма социального налога для физических лиц, состоящих в трудовых отношениях с индивидуальными предпринимателями, уменьшается с 50% БРВ в месяц до 1 БРВ в год (за исключением физических лиц, состоящих в трудовых отношениях с индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в торговых комплексах и на рынках).