“IT-Park University” рақамли университети ташкил этилди
Вазирлар Маҳкамасининг 01.06.2022 йилдаги “IT-Park University» рақамли университетини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 297-сон қарори қабул қилинди.
Қарор билан қуйидагилар белгиланди:
• университет масъулияти чекланган жамият шаклидаги ахборот технологиялари соҳалари бўйича кадрлар тайёрловчи нодавлат олий таълим ташкилоти ҳисобланади;
• Университетда таълим фаолияти 2022/2023 ўқув йилидан бошланади ҳамда талабаларни ўқитиш тўлов-контракт асосида амалга оширилади;
• Университетда таълим жараёни кредит-модуль тизими асосида ташкил этилади ҳамда Интернетдан фойдаланган ҳолда масофавий таълим шаклида олиб борилади, шунингдек, «Таълим тўғрисида»ги Қонунга мувофиқ бошқа таълим шаклларида ҳам амалга оширилиши мумкин;
• Университетга таълим фаолияти билан шуғулланиш учун Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан лицензия берилгандан сўнг рухсат этилади.
Университетнинг асосий фаолият йўналишлари:
• ахборот-коммуникация технологиялари, дастурий таъминотни ишлаб чиқиш, ахборот тизими ва компьютер тармоқларини бошқариш соҳалари бўйича олий маълумотли кадрларни халқаро стандартлар даражасида тайёрлаш;
• ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида мутахассисларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш;
• университет ўқув жараёнини илғор хорижий тажриба ва замонавий таълим технологиялари асосида ташкил этиш ҳамда очиқ ахборот-таълим муҳитининг ривожланишига кўмаклашиш;
• республика ва хорижий етакчи олий таълим ва илмий-тадқиқот ташкилотлари, дастурий маҳсулот ишлаб чиқувчи ҳамда ахборот-коммуникация технологиялари истеъмолчилари билан ҳамкорлик қилиш.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 02.06.2022 йилдан кучга кирди.

Принято постановление Кабинета Министров от 01.06.2022 г. № 297 «О мерах по созданию цифрового университета «IT-Park University».
Постановлением определено, что:
университет считается негосударственной образовательной организацией в форме ООО по подготовке кадров в сфере информационных технологий;
образовательная деятельность в университете начинается в 2022/2023 учебном году и обучение студентов осуществляется на платно-контрактной основе;
учебный процесс в университете организован по кредитно-модульной системе, а также ведется в форме дистанционного обучения по интернету, а также может осуществляться в других формах, предусмотренных Законом «Об образовании»;
университету разрешено заниматься образовательной деятельностью только после получения лицензии со стороны Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров.
Основные направления деятельности Университета:
разработка ИКТ и программного обеспечения, подготовка высокообразованных кадров по международным стандартам в сфере управления информационными системами и компьютерными сетями;
переподготовка и повышение квалификации специалистов в сфере ИКТ;
организация учебного процесса в университете на основе передового зарубежного опыта и современных образовательных технологий и содействие развитию открытой информационно-образовательной среды;
сотрудничество с ведущими отечественными и зарубежными вузами и научными организациями, разработчиками программного обеспечения, а также потребителями информационно-коммуникационных технологий.