Наманган ва Фарғонада аҳолига ажратилган 65 тонна ун сотиб юборилгани аниқланди
Поп тумани ва Марғилон шаҳрида МЧЖ ва хусусий корхона аҳолига ажратилган ун маҳсулотини сотиб юборгани маълум бўлди. Бу Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент томонидан ўтказилган терговга қадар текширув вақтида аниқланди.
Поп туманидаги ҳолатда «П.З.» МЧЖ раҳбари С.Х. аҳоли истеъмоли учун ажратилган 54,9 тонна 1-навли ун маҳсулотини бошқа шахсларга қиммат нархларда сотиб юборгани маълум бўлди.
Марғилон шаҳридаги ҳолатда эса «А.У.» ХК раҳбари А.А. ҳамда «А.Р.» ва «Т.М.» ХКларининг норасмий раҳбари М.О.лар узоқ ва чекка ҳудудда истиқомат қилаётган аҳоли учун ажратилган 10,1 тонна ун маҳсулотини Марғилон шаҳри ҳудудида бошқа шахсларга бозор нархида сотиб юборганликлари аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан А.А., М.О. ва бошқаларга нисбатан Жиноят кодексининг 192−11-моддаси (нодавлат тижорат ташкилотида ёки бошқа нодавлат ташкилотида мансабдор шахслар томонидан ўз ваколатларини суиистеъмол қилиш) билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

65 тонн муки, предназначенной для распределения среди населения, были проданы в Папском районе Наманганской области и Маргилане другим лицам. Об этом сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
Как говорится в сообщении, в ходе доследственной проверки в Папском районе установлено, что руководитель ООО «П. З.» по имени С. Х. реализовал по высокой цене 54,9 тонны муки первого сорта, предназначенной для населения.
В Маргилане же глава частного предприятия «А. У.» по имени А. А. и «неформальный руководитель» частных предприятий «А. Р.» и «Т. М.» по имени М. О. продали по рыночной цене 10,1 тонны муки, выделенной для населения отдалённых районов.
По данным фактам возбуждено уголовное дело по статье 192−11 Уголовного кодекса (злоупотребление должностными лицами негосударственной коммерческой или иной негосударственной организации своими полномочиями). Следственные действия продолжаются.