Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги йўловчи темир йўл ҳаракати июнь ойи охирида тикланади, деб хабар қилди «Россия темир йўллари» компанияси.
Ўзбекистон томонидан ташкил этиладиган халқаро поездлар ҳафтасига икки марта ҳаракатланади. Чипталар сотуви тез орада очилиши кутилмоқда.
23 июндан Тошкент — Самара поезди (№5/6) ҳаракатлана бошлайди. У пайшанба кунлари Тошкентдан, якшанба кунлари эса Самарадан йўлга чиқади;
25 июндан Тошкент — Волгоград поезди (№323/324) қатнови тикланди. У шанба куни Ўзбекистон пойтахти, сешанба куни эса қарама-қарши йўналишда ҳаракатга тушади.
Поезд чиптасини жўнашдан камида 45 кун олдин сотиб олиш мумкин.
Шунингдек, ўзбекистонликларнинг Россияга киришига қўйилган чекловлар олиб ташланиши эълон қилинди — 14 июндан бошлаб улардан ПЦР тести талаб этилмайди.

Поезда из Узбекистана в Россию запустят с 23 июня
Узбекистан и Россия возобновят пассажирское железнодорожное сообщение с 23 июня, сообщили в холдинге «Российские железные дороги».
В расписание вернутся следующие международные поезда, которые формируются компанией «Узбекистон темир йулари»:
• с 23 июня начнёт курсировать поезд «Ташкент — Самара» (№5/6). Он будет отправляться из Ташкента по четвергам, а из Самары — по воскресеньям;
• С 25 июня запускается поезд «Ташкент — Волгоград» (№323/324). Он будет отправляться из Ташкента по субботам, а из Волгограда — по вторникам.
Продажа билетов на эти поезда будет открыта в ближайшее время. Приобрести их можно будет за 45 суток до отправления.
Напомним, что все ранее действовавшие санитарные ограничения для граждан России и Узбекистана при въезде на территории стран сняты, ПЦР-тест не требуется. Россия с 14 июня сняла ограничения на въезд граждан Узбекистана по железной дороге.