Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида ер майдонини 3 млн долларга сотишга уринган шахслар ушланди. Бу 15 апрель куни Бош прокуратура ва ИИВ томонидан ўтказилган тезкор тадбирда аниқланди.
Сотиш режалаштирилган 40 гектар ер майдони аслида Бўстонлиқ тумани ҳокимининг тегишли қарори билан «M.B.B.» масъулияти чекланган жамиятига 30 млн АҚШ доллари миқдорида инвестицион лойиҳани амалга ошириш шарти билан мактабгача таълим муассасаси ва савдо-маиший хизмат кўрсатиш мажмуалари қурилиши учун ажратилган бўлган.
Бироқ, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга МЧЖ мансабдор шахслари бугунги кунга қадар ушбу ер майдонида қурилиш ишларини амалга оширмасдан «Элмурод» исмли шахс орқали сотаётганлиги ҳақида тезкор маълумот келиб тушган.
Тадбир давомида 40 гектар ер майдонига эгалик ҳуқуқи бўлмаган тўрт нафар тадбиркор ҳамда Мирзо Улуғбек тумани ҳокими ёрдамчиси фуқаро Д.А.га 3 млн АҚШ доллари эвазига сотишга келишиб олган. Шундан 180 минг АҚШ долларини аванс сифатида олган вақтларида ушланганлар, дейилади хабарда.
Мазкур ҳолат юзасидан Департаментининг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан 168 (Фирибгарлик) ва 28, 211 (Пора бериш) моддалари жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Бостанлыкском районе Ташкентской области предотвращена попытка продажи 40 га земли за 3 млн долларов, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Оперативное мероприятие было проведено 15 апреля Генпрокуратурой, отделом по предупреждению хищений земельных ресурсов МВД, Ташкентской городской природоохранной прокуратурой и Ташкентским областным управлением Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре.
Как отмечается в сообщении, участок площадью 40 га был выделен решением хокимията Бостанлыкского района ООО «M. B. B.» с обязательством реализации инвестиционного проекта стоимостью 30 млн долларов по строительству детсада и торгово-бытового комплекса. Однако строительство на участке начато не было.
В органы прокуратуры поступила информация о том, что должностные лица компании намерены продать участок через человека по имени Элмурод за 3 млн долларов.
В ходе мероприятия при получении аванса в 180 тысяч долларов были задержаны четыре предпринимателя и помощник хокима Мирзо-Улугбекского района Ташкента, не имеющие права собственности на участок, которые договорились продать 40 га гражданину Д. А.
Областное управление департамента при Генпрокуратуре возбудило уголовное дело по статьям 168 (мошенничество), 28 (виды соучастников преступления) и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса. Прокуратура области ведёт следственные действия.