Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Наманган вилоят бошқармаси томонидан ўтказилган тезкор тадбирда фуқарога ер ажратиб беришга уринган Чуст тумани ҳокимининг ёрдамчиси ва унинг шериклари ушланди.
Маълум қилинишича, мазкур жиноятни Чуст тумани ҳокимининг чегара масалалари бўйича ёрдамчиси Ф.А., «R.N.» фермер хўжалиги раҳбари Р.А. ва бошқалар содир этганликда гумонланмоқда.
Улар хўжаликнинг «Какликқўрғон» МФЙ ҳудудидаги 5,3 гектар ер майдонини 15 000 АҚШ доллари эвазига фуқаро Н.га боғдорчилик ташкил этиш учун ажратиб беришни ваъда қилгани айтилмоқда.
«Олдиндан 1500 АҚШ доллари ва 5,6 млн сўмни фуқаролар И.И. ва К.Р. орқали олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган», — дейилади хабарда.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилди.

В Чустском районе Наманганской области задержаны помощник хокима и его подельники при попытке продать гражданину участок сельхозугодий. Об этом сообщил Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
В ходе оперативного мероприятия выяснилось, что помощник хокима Чустского района по пограничным вопросам Ф. А., директор фермерского хозяйства «R. N.» Р. А. и ещё несколько человек пообещали выделить гражданину Н. 5,3 га земли на территории фермерского хозяйства «Какликкурган» за 15 тысяч долларов.
Они были задержаны в момент получения 1500 долларов и 5,6 млн сумов.
В отношении подозреваемых возбуждено уголовное дело по статье 168 (мошенничество) и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса.