«Фарҳод деҳқон бозори» директори ва ўринбосарига жиноят иши очилди
«Фарҳод деҳқон бозори» директори ва унинг хавфсизлик бўйича ўринбосари фуқародан қонунга зид равишда пул талаб қилгани учун қўлга олинди. Бу ҳақда ИИВ матбуот хизмати маълум қилди.
5 апрель куни «Фарҳод деҳқон бозори»да тадбиркорлик қилувчи фуқаро ИИББга уни бозор директори ва унинг хавфсизлик бўйича ўринбосари, «Элга хизмат» ва «Арзонлаштирилган савдо ярмаркалари» савдо нуқталари учун тўлов қилишга мажбурлаганини айтган ва уларга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Келтирилишича, бунда мазкур савдо нуқталаридан тўлов олинмаслиги ҳақида 2021 йил 19 февралдаги 203-сонли қарорга зид равишда ҳаракат қилинган.
Фуқаро арзига кўра, уни бозордан чиқариб юбориш билан қўрқитиб, 2021 йил cентябр ойидан буён ҳар 10 кунлик савдо фаолияти учун 660 минг сўмдан пул маблағларини кассир орқали олиб келаётганликларини айтган, ҳозирда эса охирги 2 ой учун 3,4 млн сўм тўлашни ноқонуний равишда талаб қилган.
Мазкур аризага асосан, шу куни Тошкент шаҳар ИИББ ЖҚБ Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бўлими ҳамда ДХХ тезкор тадбир ўтказди.
Аниқланишича, «Халқ банки» Учтепа филиалининг мазкур бозорга хизмат кўрсатувчи кассири, хизмат хонасида ариза муаллифидан 3,4 млн сўм олаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Шунингдек, унинг ёнидан кунлик тушумдан инкассация қилинган 8,3 млн сўм ва инкассация қилинмаган 9,15 млн сўм пул маблағлари топилган.
Тезкор тадбир давомида бозор директори ҳамда унинг хавфсизлик бўйича ўринбосари ушланди, унинг «Жентра» русумли автомашинасидан қарийб 25 млн сўм пули борлиги маълум бўлди.
6 апрель куни ҳолат бўйича Тошкент шаҳар ИИББ ҳузуридаги Тергов бошқармаси ЖКнинг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатди. 2 шахс ЖПКнинг 224-моддаси тартибида ушланди. Тергов давом этмоқда.

Задержаны директор Фархадского рынка, его заместитель и кассир
Директор Фархадского дехканского рынка Ташкента и его заместитель по безопасности задержаны по подозрению в вымогательстве в отношении предпринимателя, сообщило Управление борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями МВД Узбекистана,
5 апреля в ГУВД Ташкента с заявлением обратился предприниматель, работающий на рынке, который сообщил, что директор рынка и его заместитель под угрозой изгнания с рынка требовали деньги за торговлю в точках продаж «Элга хизмат» («Обслуживание населения») и «Арзонлаштирилган савдо ярмаркалари» («Доступные торговые ярмарки»). Согласно решению хокима города от 19 февраля 2021 года (№203), плата за торговлю в этих точках не взимается.
С сентября 2021 года от продавца требовалось за каждые 10 дней торговли передавать через кассира по 660 тысяч сумов. За последние два месяца он должен был выплатить 3,4 млн сумов.
На основании заявления предпринимателя в тот же день было проведено совместное оперативное мероприятие с участием сотрудников отдела борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями ГУВД Ташкента и городского управления СГБ.
Кассир по обслуживанию рынка из Учтепинского филиала Народного банка был задержан в служебном кабинете с поличным во время получения от заявителя 3,4 млн сумов. При нём также были обнаружены инкассированные с дневного дохода 8,3 млн сумов и неинкассированные 9,15 млн сумов.
В ходе мероприятия директор рынка и его заместитель по безопасности были задержаны. В автомобиле директора были обнаружены денежные средства в размере 24,96 млн сумов.
6 апреля Следственное управление при ГУВД Ташкента возбудило уголовное дело (по каким статьям, не уточняется). Ведутся следственные действия.