Ҳукуматнинг 2 апрелдаги қарори билан Кўчмас мулк ижара ёки текин фойдаланиш шартномаларини давлат солиқ хизмати органларида ҳисобга қўйиш бўйича давлат хизматини кўрсатиш маъмурий регламенти тасдиқланди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги.
Кўчмас мулк бирламчи ижарага (текин фойдаланишга) олган шахс томонидан иккиламчи ижарага (текин фойдаланишга) берилиши мумкин. Иккиламчи ижаралар ҳам солиқ органларида ҳисобга қўйилиши керак.
Шартномани ҳисобга қўйиш Давлат солиқ қўмитасининг ахборот тизими орқали фақат электрон шаклда амалга оширилади.
Ижарага берувчи томонидан тизим орқали юборилган шартнома ижарага олувчи томонидан 5 кунда тасдиқланмаса шартнома солиқ органларида ҳисобга олинмайди. Шартнома ҳисобга қўйилганда QR-кодли гувоҳнома берилади.
Шартнома тарафлар келишувига биноан ёки бошқа тартибда муддатидан олдин бекор қилинса ёки ҳақиқий эмас деб топилса, ижарага берувчи томонидан онлайн ҳисобдан чиқарилади.
1 январдан бошлаб юридик шахслар кўчмас мулкни ижарага бериш ёки текин фойдаланишга доир шартномаларни солиқ органларида рўйхатдан ўтказишлари шартлиги белгиланди. E-ijara хизматида шартномалар рўйхатдан ўтказилмагани солиқ хавфи юқорилиги мезонларидан бири сифатида эътироф этилади, деб хабар қилди Давлат солиқ қўмитаси.

Регистрация договоров аренды недвижимости переведена в онлайн
Административный регламент постановки на учёт в налоговых органах договоров аренды или безвозмездного пользования недвижимости утверждён постановлением правительства Узбекистана от 2 апреля, сообщило Министерство юстиции.
Арендодатель обязан поставить договор недвижимости на учёт в налоговом органе не позднее трёх дней с момента его заключения. Постановка договора на учёт осуществляется только в электронном виде через информационную систему Государственного налогового комитета. Плата за постановку договора на учёт не взимается.
Договор, отправленный арендодателем на регистрацию в систему, не будет учтён в налоговых органах, если арендатор не подтвердит его в течение пяти дней. При постановке договора на учёт выдаётся сертификат с QR-кодом.
Недвижимость может быть сдана во вторичную аренду (в безвозмездное пользование) лицом, получившим её в первичную аренду (в безвозмездное пользование). Вторичная аренда также должна быть зарегистрирована в налоговых органах.
С 1 января юридические лица обязали регистрировать в налоговых органах договоры о предоставлении в аренду или в безвозмездное пользование недвижимого имущества. Отсутствие регистрации договоров в сервисе E-ijara будет признаваться одним из критериев высокого уровня налогового риска, сообщал ГНК.