“Хорижда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ва уларнинг оила аъзоларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2022 йил 1 июндан Россия Федерацияси, Туркия ҳамда Қозоғистоннинг тегишли ҳудудларида (12 та) Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг вакиллик институти жорий қилинади.
Мазкур ҳудудларнинг ҳар бирига камида 2 нафар вакил бириктирилади.
2022 йил 1 майдан ҳар йили ҳоким ёрдамчилари ёзма тавсияномасига асосан:
боқувчиси хорижга меҳнат миграциясига чиқиб кетган ва “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатда бўлган оилаларга БҲМнинг2 баравари (540 минг сўм) миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади;
меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатда бўлган ёки “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” (дафтарлар)дан бирига киритилган, ногиронлиги бўлган оила аъзоларига дори-дармон, ногиронлик аравачалари, эшитиш аппаратлари ва ортопедик маҳсулотлархарид қилиш учунБҲМнинг 5 баравари (1 млн 350 минг сўм) миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади;
меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг Ўзбекистонда улар билан бирга яшовчи пенсия ёшига етган ёкиI ва II гуруҳ ногиронлиги бўлганоила аъзоларига касаба уюшмалари тизимидаги санаторий ва профилактик даволаниш муассасаларига бир марталик бепул йўлланма берилади.
Шунингдек, маҳаллалардаги ёшлар етакчиларининг ёзма тавсияномасига асосан “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатда бўлган ёки “дафтарлар”дан бирига киритилган ҳамда меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнингболаларига мавсумий фаолият юритадиган оромгоҳларга бепул йўлланмалар берилади.
Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясинингмаблағлари ҳисобидан меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг оила аъзоларига ёрдам пуллари ва йўлланмалар беришда:
талабгорлар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига “Labor migration” дастурий мажмуаси орқали электрон мурожаат қилади.
Қарорга кўра, хорижда вақтинчалик ишлаётган ва таълим олаётган ўзбекистонлик ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Хориждаги ёшлар баланси” шакллантирилиб, улар тўғрисидаги маълумотлар “Ёшлар портали” электрон платформасига киритиб борилади.
2022 йил 1 мартдан “дафтарлар”дан бирига киритилган ва ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси йўли билан вақтинчалик ишлаш учун хорижга чиқиб кетаётган фуқароларга ҳам 10 миллион сўмгача миқдорда бир йил муддатга миқроқарзлар берилади.
Шунингдек, 2023 йил 1 январгача қуйидагилар бўйича компенсациялар тўланади:
хорижий тиллар ёки касб бўйича малака имтиҳонларини топшириш билан боғлиқ харажатларини қоплаш учун, башарти улар муваффақиятли топширилганда – БҲМнинг 3 баравари(810 минг сўм) миқдорида;

Граждане, работающие за рубежом, и члены их семей получат материальную помощь от государства
Президент Узбекистана подписал постановление о дополнительных мерах по поддержке граждан Узбекистана и членов их семей, временно осуществляющих трудовую деятельность за рубежом.
В документе говорится, что с 1 мая текущего года на основании письменной рекомендации помощников хокима ежегодно:
— семьям, кормильцы которых уехали на заработки за рубеж и числятся в системе «Единый реестр социальной защиты», будет оказана единовременная материальная помощь в размере 2 БРВ (540 тысяч сумов);
— семьям граждан, уехавшим на заработки и состоящим в списке в системе «Единый реестр социальной защиты» или включенным в железную, женскую либо молодежную тетрадь, на покупку лекарств, инвалидных колясок, слуховых аппаратов и ортопедической продукции будет оказана единовременная материальная помощь в размере 5 БРВ (1 млн 350 тыс. сумов);
— пенсионерам и гражданам с инвалидностью I и II групп, проживающим в одном доме с гражданином, уехавшим на заработки, предоставляются бесплатные разовые путевки в санаторно-профилактические лечебные учреждения профсоюзной системы.
Также на основании письменной рекомендации лидеров молодежи махаллей, детям граждан, включенных в систему «Единый реестр социальной защиты» или внесенным в одну из «тетрадей» и выехавшим на заработки за рубеж, предоставляются бесплатные путевки в детские оздоровительные лагеря.
Согласно постановлению, с 1 июня 2022 года в 12 регионах Российской Федерации, Турции и Казахстана будет введен институт представительства Агентства по внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений.
Сообщается, что материальная помощь и путевки будут выделяться из бюджета Федерации профсоюзов Узбекистана. Однако получить их смогут только семьи граждан, которые зарегистрированы в программном комплексе Labor migration.
Для получения материальной помощи либо путевки заявители должны обращаться в Министерство занятости и трудовых отношений через программу Labor migration.
В постановлении также отдельное внимание уделено молодежи, которая временно работает или обучается за рубежом. Поставлена задача сформировать «Баланс молодежи за рубежом», информация о котором будет включена в платформу «Молодежный портал».
Сообщается, что с 1 марта 2022 года гражданам, включенным в одну из «тетрадей» и легально выезжающим за рубеж на заработки, выдаются микрозаймы до 10 млн сумов сроком до одного года.
Также до 1 января 2023 года гражданам будет компенсирована часть расходов, связанная с отправкой на учебу или работу за рубеж:
— гражданам, успешно прошедшим квалификационные экзамены по иностранным языкам или профессии, будут компенсированы расходы в размере 3 БРВ (810 тыс. сумов);