Президент «Фавқулодда ҳолат тўғрисида»ги конституциявий қонунни имзолади. Унга кўра, фавқулодда ҳолат фуқароларнинг ҳаёти, соғлиғи ва хавфсизлиги, конституциявий тузум ва (ёки) ҳудудий яхлитлигига бевосита таҳдид соладиган ҳамда фавқулодда чоралар қўлламасдан бартараф этиш мумкин бўлмаган ҳолатлар мавжуд бўлган тақдирда, алоҳида ҳолларда жорий этилади.
Қайд этилишича, Ўзбекистоннинг бутун ҳудудидаги фавқулодда ҳолат 30 суткадан, айрим жойларда эса 60 суткадан ошиши мумкин эмас.
Фавқулодда ҳолатни жорий этиш мақсадларига эришилмаганда муддат узайтирилиши мумкин.
• давлат органлари ваколатларини тўлиқ ёки қисман тўхтатиб туриш • ҳаракатланишга нисбатан чекловлар • жамоат тартибини, ўта муҳим ва тоифаланган объектларни муҳофаза қилишни кучайтириш • фаолиятнинг айрим турларини амалга оширишга чекловлар • озиқ-овқатни ва энг зарур нарсаларни сотиш, сотиб олиш ҳамда тақсимлашнинг алоҳида тартиби • йиғилишлар, митингларни тақиқлаш ёки чеклаш • транспортлар ҳаракатини чеклаш
Бундан ташқари, фавқулодда ҳолат тартибини таъминлаш бўйича махсус давлат бошқаруви органлари ташкил этилиши мумкин, жумладан, фавқулодда ҳолат тартибини таъминлаш бўйича давлат комиссияси, ҳудуд комендатураси.

Президент подписал конституционный закон «О чрезвычайном положении», согласно которому чрезвычайное положение вводится в исключительных случаях при наличии обстоятельств, которые напрямую угрожают жизни, здоровью и безопасности граждан, конституционному строю и (или) территориальной целостности и не могут быть устранены без применения чрезвычайных мер.
Отмечается, что срок действия чрезвычайного положения на всей территории Узбекистана не может превышать 30 дней, а в отдельных местностях – 60 дней.
Действие чрезвычайного положения может быть продлено, если цели введения чрезвычайного положения не были достигнуты.
Во время ЧП могут быть введены следующие меры и временные ограничения:
• полное или частичное приостановление полномочий государственных органов; • ограничения передвижения; • усиление охраны общественного порядка, важных и секретных объектов; • ограничения на отдельные виды деятельности; • особый порядок продажи, покупки и распределения продуктов питания и предметов первой необходимости; • запрет или ограничение на проведение собраний, митингов; • ограничение движения транспорта.
Кроме того, для обеспечения чрезвычайного положения могут создаваться специальные органы государственного управления, в том числе Государственная комиссия по чрезвычайным ситуациям, районные комендатуры.