Ўзбекистоннинг Жиноят кодексига коррупцияга оид жиноятлар учун жавобгарлик чораларини кучайтиришни назарда тутувчи қонун лойиҳаси Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритилди. Бу ҳақда агентлик директори Акмал Бурҳанов маълум қилди.
Маълум қилинишича, Жиноят кодекси лойиҳасида «коррупцияга оид жиноятлар» тушунчасига аниқ таъриф берилмоқда ва 15 турдаги жиноятлар бу тоифага киритилмоқда. Муҳим ўзгариш сифатида коррупцияга оид жиноятлар учун жазо чоралари кескин кучайтирилмоқда.
Эндиликда, ўзлаштириш, растрата қилиш йўли билан талон-торож қилиш,фирибгарлик жиноятларини мансаб мавқейини суиистеъмол қилиш ёки хизмат мавқейидан фойдаланиб содир этиш қилмишлари учун 10 йилгача (илгари 5 йилгача) озодликдан маҳрум қилиш жазоси киритилмоқда.
Шунингдек, пора олиш, пора бериш ва пора олиш-беришда воситачилик қилиш жиноятлари учун 20 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси белгиланмоқда.
«Энг асосийси, порахўрлик жиноятларини содир этган шахслар жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинмаслиги ва жазо енгилроғи билан алмаштирилмаслиги ва бошқа қатор долзарб ўзгартиш ва қўшимчалар киритилмоқда», — деб ёзади Бурҳанов.

В Законодательную палату Олий Мажлиса внесён проект закона об усилении уголовной ответственности за коррупционные преступления. Об этом в своём Telegram-канале сообщил директор Агентства по противодействию коррупции Узбекистана Акмал Бурханов.
В законопроекте даётся конкретное определение понятию «коррупционные преступления», в эту категорию вносятся 15 видов преступлений. Кроме того, планируется «серьёзно ужесточить» наказание за коррупционные преступления, отметил он.
«За хищение путём присвоения или растраты, мошенничество через злоупотребление должностным статусом или использование служебного положения предлагается установить наказание в виде лишения свободы сроком до 10 лет (ранее — до 5 лет)», — сообщил Акмал Бурханов.
За получение и дачу взятки, а также посредничество во взяточничестве предлагается лишать свободы сроком до 20 лет. Сейчас максимальный срок лишения свободы за такие преступления — 15 лет.
«Самое главное — вносится ряд актуальных изменений и дополнений, согласно которым лица, совершившие преступления, связанные со взяточничеством, не могут быть условно-досрочно освобождены от отбывания наказания, и наказание не может быть заменено на более мягкое», — отметил глава Антикоррупционного агентства.