Ўзбекистонда 25 ноябрдан бошлаб «Зўравонликка қарши биргаликда курашамиз» шиори остида «Гендер зўравонликка қарши 16 кунлик фаол ҳаракатлар» кампанияси бошланади. Бу ҳақда 22 ноябрь куни бўлиб ўтган тадбирда маълум қилинди, дея хабар берди Сенат матбуот хизмати. Ушбу глобал кампания жаҳоннинг 187 та мамлакатида ўтказилади.
«Гендер зўравонлик географик, ижтимоий ёки иқтисодий чегараларнинг билмаслигини кўриб турибмиз. Ривожланаётган, ривожланган мамлакатларда ҳам бу муаммога барҳам бериш жиддий чоралар кўришни талаб қилади», — дея таъкидлади Сенат раиси Танзила Нарбаева тадбирда.
«Мамлакатимизда аёлларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш, зўравонлик қурбонларини реабилитация қилиш бўйича қатор аниқ чора-тадбирлар амалга оширилди. 8 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди, шундан 2 таси қонунлардир. Шу билан бирга жамиятимизда хотин-қизларга нисбатан зўравонлик ҳолатлари учраб турибди, бундай холатларни энди яшириб бўлмайди. Аммо баъзи опа-сингилларимиз ўзлари билан содир бўлган зўравонлик ҳолатларини ошкор қилмасликни афзал кўришларини ҳам яхши биламиз», — деди у.
«Ушбу йўналишда дастлабки қадамлар қўйилди, аммо олдинда узоқ ва машаққатли ишлар турибди. Бу курашда ҳар биримизнинг иштирокимиз муҳим. Биз биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз билан мамлакатимизнинг энг чекка ҳудудларида ҳам ҳар бир аёл ва қизнинг сифатли тиббий хизмат ва таълим олиши, муносиб иш билан таъминланиши, зарур ҳолларда, ижтимоий ҳимояланишига ишонаман. Энг муҳими, уларнинг ҳуқуқлари давлат томонидан кафолатланганлиги, ҳаётлари ҳавф остида эмаслигига ишончни шакллантиришдир», — дея қайд этди Сенат раҳбари.
БМТ маълумотларига кўра, 15 ёшдан ошган ҳар учинчи аёл ҳаёти давомида камида бир марта бўлса ҳам жисмоний ёки жинсий зўравонликка учрамоқда.
Май ойида президентнинг «Зўрлик ишлатишдан жабр кўрган хотин-қизларни реабилитация қилишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилиниб, у зўравонликка учраган аёлларга ёрдам кўрсатиш тизимини яратиш, оилавий-маиший зўравонликнинг олдини олиш ва унинг салбий оқибатларига барҳам беришга қаратилган эди. Маҳалла ва оилани қўллаб — қувватлаш вазирлиги ҳузурида 29 та аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш маркази ташкил этилди. Шу вақтгача реабилитация марказлари нодавлат нотижорат ташкилоти сифатида фаолият юритиб келган бўлса, эндиликда уларнинг фаолияти тўлиқ Давлат бюджети ҳисобидан молиялаштирилиши белгиланди. Тазйиқ ва зўравонликдан жабр кўрган, ўз жонига суиқасд қилган ёки шунга мойиллиги бўлган хотин-қизлар билан ўзаро алоқа ўрнатиш ва тезкор руҳий, психотерапевтик, ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш, маслаҳат бериш ва ахборот тақдим этиш мақсадида «1146» Ишонч телефони «AZIZ-AYOL.UZ» ягона интерактив миллий платформаси билан мувофиқлаштирилди, дейилади парламент юқори палатаси хабарида.
Бугунги кунда парламент томонидан ваколатли давлат идоралари билан ҳамкорликда миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича қатор таклифлар ишлаб чиқилмоқда, дейилади баёнотда.

В Узбекистане с 25 ноября стартует кампания «16 дней активных действий против гендерного насилия», которая пройдёт под лозунгом «Покончим с насилием в отношении женщин сейчас!» Об этом было объявлено на международном форуме «Вместе мы победим насилие!» в Ташкенте 22 ноября, сообщила пресс-служба Сената. Глобальная кампания под таким названием реализуется в 187 странах.
«Мы видим, что насилие не имеет ни географических, ни социальных, ни экономических границ. Оно требует серьезных мер по его пресечению как в развивающихся, так и в развитых странах», — заявила председатель Сената, глава Комиссии по вопросам обеспечения гендерного равенства Танзила Нарбаева.
«В нашей стране начато осуществление ряда конкретных мер по профилактике насилия в отношении женщин, реабилитации жертв насилия. Принято восемь нормативно-правовых акта, из них два закона. Вместе с тем, в нашем обществе нередки случаи насилия в отношении женщин, такие факты уже не скрываются. Но нам известно, что некоторые наши сёстры предпочитают не разглашать случаи насилия, произошедшие с ними», — отметила руководитель Сената.
«Были сделаны первые шаги в этом направлении, но впереди предстоит долгая и кропотливая работа. В этой борьбе важным является участие каждого из нас. Я верю, что совместными усилиями мы добьёмся, чтобы каждая женщина и девушка, даже в самых отдалённых регионах нашей страны, имели доступ к качественным медицинским услугам и образованию, обрели достойную занятость, при необходимости были социально защищены. Самое главное — вселить в них уверенность, что их права гарантированы государством и им не нужно бояться за свою жизнь», — подчеркнула она.
По данным ООН, каждая третья женщина старше 15 лет минимум раз в жизни подвергается физическому или сексуальному насилию, говорилось на мероприятии.
В мае президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по реабилитации женщин-жертв насилия», направленное на создание системы оказания помощи женщинам, подвергшимся насилию, предупреждение и ликвидацию негативных последствий семейного и бытового насилия. При Министерстве по поддержке махалли и семьи создано 29 центров реабилитации и адаптации женщин, финансируемых из госбюджета. Для оказания оперативной психологической, психотерапевтической, правовой помощи, консультирования и предоставления информации женщинам, пострадавшим от притеснения и насилия, совершившим попытку суицида или имеющим склонность к суициду, действует горячая телефонная линия «1146», говорится в сообщении Сената.
Сегодня парламент совместно с уполномоченными органами разрабатывает ряд предложений по совершенствованию национального законодательства в этой сфере, отмечается в сообщении.