АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) Фарғона вилояти тиббиёт муассасаларига туберкулёз касаллиги билан курашишга кўмаклашиш мақсадида қиймати қарийб 150 минг АҚШ долларига тенг бўлган тиббиёт асбоб-ускуналарини топширди.
Маросимда USAIDнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Республика ихтисослаштирилган фтизиатрия ва пулмонология илмий-амалий тиббиёт маркази ҳамда Фарғона вилояти соғлиқни салқаш бошқармаси вакиллари иштирок этди. Тақдим этилган асбоб-ускуналар, шу жумладан электрон термометрлар, стетоскоплар ҳамда отоскоплар, вилоят тиббиёт муассасаларига ўз вақтида ва самарали ёрдам кўрсатиш, сурункали касалликлари бўлган беморларга тезда ташхис қўйиш ва даволаш имконини беради.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги, АҚШ Ҳукумати ва халқаро шерикларнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари натижасида, Ўзбекистон туберкуёз ва у билан боғлиқ ўлим ҳолатларини камайтириш борасида катта муваффақиятларга эришди. Шу билан бирга, касалликнинг дориларга чидамли шакллари Ўзбекистонда ҳали-ҳамон жиддий муаммо бўлиб турибди. USAID туберкулёзнинг дориларга чидамли шаклларини аниқлаш ва даволаш борасидаги маҳаллий ва минтақавий салоҳиятни юксалтириш орқали Ўзбекистон ва Марказий Осиёда унинг юкини камайтириш йўлида фаол ишларни амалга оширмоқда.
Тадбир давомида USAIDнинг Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш бўлими раҳбари Черри Гумапас шундай деди:«Бугунги тадбир АҚШ билан Ўзбекистон ўртасида ҳудудлар, шу жумладан Фарғона вилоятидаги тиббиёт хизматларини яхшилаш мақсадида давом этаётган шерикликнинг ёрқин мисолидир. Ҳамкорлигимиз Ўзбекистон фуқароларининг саломатлигини мустаҳкамлаш ва фаровонлигини оширишга хизмат қилади».
Тиббий асбоб-ускуналар АҚШнинг Welch Allyn ишлаб чиқарувчи компанияси томонидан USAIDнинг “Марказиё Осиёда туберкулёзни тугатиш бўйича” лойиҳаси доирасида ҳадя этилган бўлиб, Фарғона вилояти фтизиатрия ва пульмонология маркази, вилоятдаги туберкулёз диспансерлари, касалхона ва поликлиникаларига тарқатилади.

USAID предоставило оборудование Ферганскому областному центру фтизиатрии и пульмонологии
Агентство США по международному развитию (USAID) сегодня передало медицинское оборудование стоимостью почти 150 тысяч долларов медицинским учреждениям Ферганской области в целях содействия региону в борьбе с туберкулезом.
В церемонии передачи приняли участие представители Миссии USAID в Узбекистане, Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра фтизиатрии и пульмонологии, а также Управления здравоохранения Ферганской области. Оборудование, включая электронные термометры, стетоскопы, тонометры и отоскопы, поможет медицинским учреждениям области оказывать эффективную и своевременную помощь, обеспечивать быструю диагностику и лечение пациентов с хроническими заболеваниями.
Благодаря совместным усилиям Министерства здравоохранения, Правительства США и международных партнеров, Узбекистан добился больших успехов в сокращении случаев туберкулеза и связанных с ним смертей. Вместе с тем, туберкулез с множественной лекарственной устойчивостью (МЛУ-ТБ) все еще остается серьезной проблемой в Узбекистане. USAID работает над снижением бремени туберкулеза в Узбекистане и Центральной Азии путем наращивания местного и регионального потенциала для улучшения выявления и лечения МЛУ-ТБ.
Выступая на мероприятии, глава Офиса USAID по развитию здравоохранения в Узбекистане Черри Гумапас отметила: «Сегодняшнее мероприятие демонстрирует продолжающееся партнерство между США и Узбекистаном в целях улучшения медицинских услуг в регионах, включая Ферганскую область. Работая вместе, мы можем улучшить здоровье и благополучие граждан Узбекистана».
Медицинское оборудование было безвозмездно предоставлено американским производителем Welch Allyn в рамках проекта USAID «Ликвидация туберкулеза в Центральной Азии». Оборудование будет доставлено в Ферганский областной центр фтизиатрии и пульмонологии, а также противотуберкулезные диспансеры, больницы и поликлиники Ферганской области.