Ўзбекистонда айрим ёшларга гаровсиз кредитлар берилади
Ҳукумат қарори билан “ ‘Темир дафтар’ ва “Аёллар дафтари”га киритилган оилаларнинг фарзандлари ҳамда “Ёшлар дафтари”га киритилган янги турмуш қурган ёшларнинг якка тартибдаги хонадонида қўшимча уй-жой қуриш учун гаровсиз кредит ажратиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, кредитлар банклар томонидан қайтаришлик, тўловлилик, таъминланганлик, муддатлилик ва мақсадлилик шартлари билан берилади. Шунингдек, кредитлар ёшларнинг алоҳида тоифаларига гаровсиз асосида ажратилади.
Бунда, тегишлича “Саховат ва кўмак”, “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари” жамғармалари кафиллиги тақдим этилади. Кафиллик берилганлиги учун тўлов (мукофот пули) ундирилмайди.
Қарз олувчилар қуйидаги мувофиқлик мезонларига мос бўлиши лозим:
— 18 ёшга тўлган ва 30 ёшдан ошмаган;
— Янги (иккала томон учун биринчи маротаба) турмуш қурган;
— Илгари арзон уй-жой қуриш дастурлари доирасида имтиёзли ипотека кредити олмаган бўлиши керак.
Шунга кўра, ёшларнинг алоҳида тоифаларига кредитлар:
— Бозор ставкасида мижоз хоҳишига кўра 6 ой имтиёзли давр билан;
— 20 йилдан кўп бўлмаган муддатга;
— Бошланғич бадали якка тартибдаги хонадонда қўшимча қурилаётган уй-жой қийматининг 15 фоизидан кам бўлмаган миқдорда;
— Бир қарз олувчига 33 миллион сўмдан ошмайдиган миқдорда берилади.
Тегишли ҳужжатлар тўлиқ тақдим қилингандан сўнг банк 3 иш кунида ариза берувчига кредит бериш масаласини кўриб чиқади. Ариза қаноатлантирилган тақдирда, кредит шартномаси имзоланади.

Определенной категории молодежи будут выдавать беззалоговые кредиты
Постановлением правительства утверждено Положение о порядке предоставления беззалоговых кредитов на строительство дополнительного жилья детям из семей, внесенных в «Железную тетрадь» и «Женскую тетрадь», и молодоженам, внесенным в «Молодежную тетрадь».
Заемщики должны соответствовать следующим критериям:
•  возраст от 18 до 30 лет;
•  молодожены (впервые вступившие в брак, для обеих сторон);
•  ранее не получавшие льготную ипотечную ссуду по программам доступного жилья.
Кредиты выдаются банками на условиях возвратности, полной оплаты, обеспеченности, срочности и целевого назначения. Гарантии обеспечиваются фондами «Саховат ва кумак», «Женская тетрадь», «Молодежная тетрадь».
Кредиты выдаются на следующих условиях:
•  6-месячный льготный период по желанию клиента по рыночной ставке;
•  на срок не более 20 лет;
•  первоначальный взнос в размере не менее 15% от стоимости дополнительно возводимого жилья в индивидуальном доме;
•  сумма для одного заемщика не должна превышать 33 млн сумов.
Банк рассматривает вопрос о выдаче кредита заявителю в течение 3 рабочих дней после предоставления всех необходимых документов.